Листопад - місяць падіння не тільки листя, а й комуністичного режиму

"Осінь народів" - так назвали процес повалення комуністичних режимів у Центральній та Східній Європі, кульмінацією стала осінь 1989. 
Вживається за аналогією з «весною народів» — революційними подіями у Європі 1848—1849 років. 


У другій половині 80-х років країни Східної Європи через жорстку авторитарну політику Москви опинилися у стані глибокої економічної та соціально-політичної кризи. Їх відставання від індустріально розвинутих країн Заходу дедалі більше посилювалося. Відчувалась катастрофічна відсталість у галузях електроніки, техніки, низька ефективнісь сільського господарства, а рівень соціальних благ бажав кращого. Неподільна монополія компартій на владу, злиття партійного й державного апарату, антидемократизм, придушення інакомислення, вирішення нагромаджених соціально-політичних проблем за допомогою сили - всі ці риси були притаманні тоталітарним режимам Східної Європи. На запит суспільства до перетворень, була спроба реформи наявної системи, але не принесла успіху. Лідери компартій визначали на словах необхідність глибоких економічних і політичних зрушень та докорінного оновлення суспільства та насправді вони проводили лише косметичні зміни, що не торкалися самої суті наявної системи. Все це викликало глибоку недовіру мас населення до наявної влади. Послаблення тиску і втрата контролю над народами сприяла зникненню страху перед тоталітарною машиною.


Таким чином найактивніші громадяни піднімали проблемні питання, гуртувались та очолювали революції. Зокрема такою переворотною подією в Україні стала Революція на граніті. Українські студенти своїми діями задали вектор повалення УРСР та становленню незалежної України. Опозиція домагалась легальних умов для подальшого наступу проти наявного політичного устрою і проведення змін.Нові політичні сили, що прийшли до влади, розпочали курс на ринкові реформи й утвердження парламентської демократії.

"Розпад Радянського союзу не був найбільшою геополітичною катастрофою століття. Мушу сказати голосно і чітко: крах СРСР став благословенням для грузин, поляків, українців і всієї Східної і Центральної Європи. І також для росіян", – заявив Дональд Туск, Голова Європейської Ради.

Автор:

Юрій Осадко

12.11.2019