ТСН вирішила показати міністрові освіти, як працюється сільським учителям, як вчаться сільські діти, в яких умовах і за скількома підручниками.
Кореспондент Ольга Мальчевська влаштувалася на роботу вчителькою в Коритні на Черкащині, без попередження і журналістського посвідчення.
Те, що вона побачила і показала на всю країну, збурило не лише районне керівництво, а й селян за межами Черкащини. Незадовго до того, як журналістка звільнилась, до керівництва району дійшла чутка, що вона працівник ЗМІ. І не сподобалася.
Районний голова зажадав, щоб відзняте стерли. Інакше пригрозив звільнити керівництво райвідділу освіти - лише за те, що не розгледіли у вчительці журналістку. Хоча методист щиро намагалася знайти дітям вчителя, якого їм бракує.
Щоб не покарали невинних і звернули увагу на проблеми не лише коритнянської, а всіх сількських шкіл, телевізійники повернулися до Києва. ТСН вирішила показати міністрові освіти Дмитру Табачнику, як саме працюється сільським учителям, як вчаться сільські діти, в яких умовах і за скількома підручниками. Для цього телевізійники мали написати цілих два офіційних запити – з інтервалом у три тижні. Один з них, наприклад, датований 18-м жовтня. Утім, за понад місяць міністр так і не знайшов часу зустрітися.
У підсумках року Табачник відзвітував про досягнення: за його словами, всі учні забезпечені новими підручниками за 10-й і 11-й клас.
Журналісти запропонували йому показати дітей, до яких підручники не доїхали, одразу після прес-конференції. Та попри обіцянку, часу знову не виявляється.
– Тут дуже важливе питання – дуже важливе питання – наступного разу.
– Коли?...
– Я ще раз вам кажу, облиште мене, будь ласка.
– Але чому?...
– Я ще раз кажу, коли буде час!
Однак наполегливість нарешті спрацювала - Дмитро Табачник таки знайшов час зустрітися з ТСН, через 2.5 місяці після звернення.
На відео з Коритнянської школи на прохання підняти руки тим, в кого немає підручників, піднімає руки увесь маленький клас.
Натомість в міністра своя думка з цього приводу.
"Підручників для черкаської області було поставлено 125% від потреби… Ми зіткнулись з фактом брехні начальника головного управління освіти й науки Черкаської області. Будемо розбиратися щодо його відповідності посади. Він забезпечив підручниками замість учнів 11 класів, студентів вищих навчальних закладів", - розповів Табачник.
За словами міністра, подальшу долю чиновника вирішує губернатор області. Щонайменше, в нього знімуть премії і оголосять догану.
На питання, чи отримають діти підручники, міністр відповів:
"А тепер хай бере за власні кошти – і оті мудрагелі з обласного управління, з методичних кабінетів… Або хай повертають назад, або купують за власні кошти".
Однак ТСН у Міносвіти запевнили: до Коритнянської школи підручники вже доїхали. І пообіцяли: ні директор НВК, ні керівники районного відділу освіти не постраждають.
Чи справдились обіцянки Дмитра Табачника, журналісти вирішили побачити на власні очі.
Ольга Мальчевська повернулася до Коритні.
За її словами, після того, як вона звільнилася і вийшли репортажі, у селі й районі виник широкий резонанс.
До школи провели гарячу воду - кошти перерахували спонсори, приїхали підручники, з'явився фаховий учитель англійської мови (повернулася вчителька, яка викладала торік, але поїхала до міста).
Утім, декому розголос проблем не сподобався: в селі кажуть про тиск на адміністрацію школи і райуправління освіти.
Тому ТСН знову звернулася до Міністерства освіти з проханням провести справедливе дослідження і не карати невинних.