Вибори студректора в СНАУ: максимум фактів, мінімум емоцій
21.05.2013

Сьогодні зранку плани деяких сумських студентів було раптово змінено повідомленням від голови "Студентського братства Сумщини" Дмитра Тіщенка про те, що 20 травня о 12:30 відбудуться вибори студректора Сумського аграрного університету (СНАУ). Та, увага, найцікавіше: йшлося про чергові фальсифікації та порушення прав студентів, адже інформації про вибори ніде в публічному доступі не було, та і кандидат – Яна Стратейчук, помічник губернатора Юрія Чмиря, прихильниця Партії регіонів, не має опонентів.
А тепер повернемося десь на пів року назад. Вибори студректора в СумДУ. Яна тоді представляла СНАУ, активно підтримувала Михайла Оприска, члена провладної партії. Назавжди запам'ятаю її переконливу промову перед першокурсницею СумДУ, яка привселюдно запитала в Михайла: "А якщо ти, член Партії регіонів, станеш студректором, чи не відбудеться як у СНАУ – усе життя університету контролюватиме партія?". Тоді вона активно доводила, що партія – це одна частина життя, студентська діяльність – інша. І, між іншим, прославляла рідну політсилу. І не дарма старалася: 21 рік, помічниця губернатора, такі перспективи...Настаралась.
Тож приходимо до університету (встигаємо, хоч вибори перенесли на годину раніше). Ми прийшли не як політична сила, громадська організація чи інший рух, а як ті, хто не хоче, аби студентські права порушувалися. Сьогодні – СНАУ, завтра – наші університети. Сьогодні – Суми, а завтра вся Україна перетворить своїх студентів на зомбовану масу?
Доки делегати з груп реєструються, маємо кілька запитань до єдиного, як видно з бюлетенів (на деяких навпроти прізвища вже стоїть хрестик олівцем) кандидата. Вона погоджується поговорити з нами.
Як відомо, 12 грудня за результатами голосування студактиву (цікаво, хто туди, по факту, входить) Яну Стратейчук було обрано виконуючою обов'язки студентського ректора СНАУ. Вона ж позиціонувала себе саме як студректор, а не в.о. Про це свідчать численні новини в Інтернет-просторі, таблички з написом "студректор" під прізвищем дівчини на конференціях і т.д. Яна відповідає, що "нічого такого не знає, адже відповідною процедурою її було обрано саме в.о.". Гаразд, довести щось, тим паче, не маючи часу на всебічну підготовку, складно.
Наступне запитання: чому ж цілих пів року чекали на вибори? Чому обрали час, коли більшість студентів – на сесії чи практиці? Усе знову ж таки дуже просто: СНАУ просто перевантажений заходами, програма студентського життя перенасичена, вибори – в останню чергу!
Та найцікавішим є наступний факт: "вконтакті" створено групу "Студентського самоврядування СНАУ" http://vk.com/oss_snau. Перший запис - про боротьбу з фашистами, другий – фото активу аграрного університету в блакитних маніжках Партії регіонів. Пропаганда – скрізь. А як же стаття 38 Закону України "Про вищу освіту", за якою органи студентського самоврядування мусять бути аполітичною структурою? У відповідь на це, Яна коментує записи як такі, що виражають настрої і прихильність студентів. Це – їх вибір, а ми живемо в демократичній країні (після цих слів доречно додати, що самі вибори нагадують процес часів СРСР – голосування за єдиного кандидата, тиша, мінімум розголосу). Добре, країна – демократична, а студсамоврядування – аполітичне і ніяк не виправдати те, що в СНАУ вже так швидко вербуються нові члени, що боротимуться з невидимкою-фашизмом. У кращому разі.
Підпільні вибори, інформація про які нібито за два тижні була вивішена в корпусах університету, починалися з стандартного затвердження мандатної комісії, робочої президії і таке інше. Далі ж –звіт роботи попередників. Нашвидкуруч змонтовані слайди з не вирівняним текстом, фотографії, розглянути які можна лише під мікроскопом і зачитування тексту з екрану – ось рівень СНАУ? Принаймні, так його представили. Розповіли про все: і що таке ОСС, і які функції, і хто туди входить, і напрямки діяльності... Не встигала записувати, щоб передати усі "здобутки". Та добре запам'яталася фраза про те, що студенти СНАУ стали молодими помічниками депутатів: "Навіть деякі... деякий... деяка стала помічником губернатора", явно пишаючись собою, сказала дівчина. Бажаєте задоволення власних амбіцій? Партрег вам допоможе піднятися до вершин, досягнутих хоч самим Президентом!
"Дуже важко працювати, бо студенти такі пасивні. Давайте будемо активними і наше життя зміниться на краще", - завершила звіт Яна.
І ось тут почалося найцікавіше: запитання з залу. Юлія Левченко, студентка заочної форми навчання СНАУ, активістка ВО "Свобода": "Переглянувши презентацію, так і не зрозуміло: то який внесок зробили саме Ви?". Яна спочатку намагалася відповідати, що вся робота – це не лише її справа, а цілої команди. Це студентське самоврядування робить життя прекрасним і так далі. Але коли Юлія перепитала про конкретні досягнення, почався конфлікт.
- Ви на якому факультеті вчитесь?
- Я помічник народного депутата.
- То сядьте і займайтеся своїми справами!, - розізлилася Яна Русланівна. Ось як поважається чужа думка і втілюється демократизм по-українськи.
Коли те ж запитання задав уже студент СНАУ, Яна відповіла, що тут обговорюється зовсім не це і попросила конкретики щодо діяльності. Цікаво, хтось зрозумів, що мала на увазі дівчина? Вона сама хоч слухала запитуючих?
Наступні запитання супроводжувалися перебиваннями запитуючих та "малюванням вилами по воді". В.о. студректора не знає, наприклад, чому вона не має опонента на виборах. Не відомо їй, і чому староста гуртожитку ніколи не бачила її в самоврядуванні. З конкретними проблемами Яна порадилася звертатися у відповідні органи, але не до неї. То, пробачте, навіщо тоді взагалі студректор? Піарити регіоналів?
Так, наприклад, запитання про обов'язкову купівлю непотрібних книжок, Яна перенаправила прямісінько до ректора, адже "треба написати бумагу, без неї ректор мене не слухає". Та напишуть і без тебе, і віднесуть, але навіщо тоді голосувати за тебе? Бо більше ні за кого. Повернулися в минуле століття, яка там євроінтеграція...
А тим часом члени робочої президії кричали про регламент, обмежену кількість часу для запитань та відповідей, поспішали... Аж тут – виступ за виступом почали говорити в підтримку Яни... Так, студентський проректор СНАУ сказав, що кандидат – воскресила загинувши самоврядування, вона активна, ініціативна і т.д. А поряд з цим не несе відповідальності за всю команду. То який це керівник, який не відповідає за команду?...
До речі, до початку виборів студпроректор мав на костюмі значок Партії регіонів, який зняв, а на запитання, чому зробив так, сказав: "Хочете – поговоримо після виборів". Поговорили, щоправда, довелося добряче побігати за тікаючим від чогось чи когось хлопця. Зняв значок, бо його попросили... аполітичність у стінах СНАУ!
Між тим, проголосувавши, студенти поспішили на вихід. І не вийшли: просто не випускала охорона! Мовляв, дочекайтеся результатів. Ось так, гуманно. А результат був сенсаційний – 100 з зайвим голосів підтримали Яну Русланівну. І лише 14 – проти. Ті 14, ви молодці, менйстрім – це не про вас. А сотні студентів новий студректор пообіцяла влаштувати шоу "Пекельна кухня"... і ще кілька заходів. Ваші проблеми буде вирішено, будьте певні!
Можна довго описувати спілкування з активом аграрного університету, але не хочеться створювати враження, ніби ми з нудьги вирішили "затролити" молодих регіоналів. Ми хотіли донести до студентів, що боятися – не вихід, треба боротися з режимом Януковича з усіх сторін. Яну Стратейчук, звісно, обрали студректором, усі ніби задоволені, що номер пройшов. Та побачимо, що буде далі – чи здатні сумські студенти мати власну думку, не боятися чинити опір будь-якому тиску згори і захищати себе? Чи продовжать танцювати під дудку блакитних партійців, тим самим, втрачаючи власні права...
P. S. Дякую СНАУ за можливість відчути себе чоловіком, на прохання когось з адміністрації (?) потягати парту, адже своїх студентів-чоловіків у них немає :)