Історик та громадський діяч Святослав Липовецький презентував у Полтаві свою книгу «ОУН (бандерівці): фрагменти діяльності та боротьби». Крім автора, участь у презентації взяли голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Ярослав Іляш та голова Полтавського міського осередку МНК Дмитро Жмайло.
Презентована книга присвячена 70-річчю створення Революційного Проводу ОУН і складається з 20 розділів, ілюстрованих світлинами з архіву автора, Центру Національного відродження та Центру досліджень визвольного руху. У книзі можна ознайомитися із матеріалами, які висвітлюють тематику визвольних змагань на Наддніпрянській, Західній та Карпатській Україні, гучними процесами над членами ОУН, життєписом Степана Бандери, Романа Шухевича та Євгена Коновальця, спогадами про перебування націоналістів у місцях ув'язнення, хронікою створення УПА, діяльністю ОУН на еміграції, в підрадянській Україні та в період незалежності держави.
Нижче розміщуємо відповіді учасників презентації на питання журналістів та читачів сайту «Новини Полтавщини».
Розкажіть, де вже презентували книгу? Які відгуки на неї?
Ярослав Іляш: Презентаційний тур розпочався з Рівненщини, потім була Острозька академія, форум видавців у Львові, Луцьк, Калуш, Тернопіль, Харків. Відбулися презентації і в столиці України. Ми вже близько 2 місяців презентуємо це видання і можемо говорити, що воно має достатній успіх. При тиражі 5 тис. екземплярів вже більша частина розійшлася. Це при тому, що ми не занадто активно її просуваємо, бо у кожного є ще своя робота.
Я не буду багато розповідати про книгу, але дуже красномовно про неї розповідає передмова: «Психологія стрільця на полі бою вже достатньо простудійована, але психологія підпільного борця-революціонера ще перед наукою закрита, непросліджена духова царина. Революціонери-підпільники - це грачі зі смертю. Це щось найкраще, що виплекало людство. Вони найкраще розуміють це місце зі Святого Письма: «Немає більшої любові, як життя своє віддати за друзів своїх»...
Де ви брали матеріали для книги? Наскільки ця книга претендує на науковість? Які джерела і який жанр?
Святослав Липовецький: Ідея книги - це створення популярного видання про історію Організації. Ми хотіли вмістити максимально багато фотографій. Ми також намагалися розмістити кілька художніх моментів - це і спогади, і поезія, і різноманітні вирізки із польських та чеських газет. Тут вміщені дві сторінки спогадів в'язнів-євреїв, які сиділи в радянських таборах. Це - їх найцікавіші спогади про українських націоналістів. Тобто ця книга - науково-популярне видання. Крім цього, кожну сторінку ми знизу дублювали англійською мовою на той випадок, якщо вона потрапила до рук людей, які не володіють українською мовою. Це - сукупна праця. Частина - з архіву Центру дослідження визвольного руху, частина - з архівів інших видань, документальні фотографії, деякі я сам фотографував. Не можна сказати, що ця книга з одного джерела. Але вона науково достовірна.
Які найрізкіші і найсхвальніші відгуки на вашу книгу?
Святослав Липовецький: Найприємніший відгук був у Харкові, коли ми робили презентацію у книгарні «Є». Прийшла жінка після презентації і сказала: «Я ніколи не була у Західній Україні, але ви, коли приїдете додому, то поклоніться тій землі, яка народжувала героїв». Різких відгуків не було.
До цього ми видавали серію коміксів про УПА і Бандеру, то на них були відгуки і Табачника, і російських видань, і польської «Жечі Посполітої». Я вважаю, що відсутність негативних відгуків - це поки що один з недоліків популяризації нашого видання. Може треба виділити якийсь невеликий наклад, щоб надіслати у російське посольство чи ще кудись...
Де зараз є ваші книги?
Святослав Липовецький: Принцип нашої роботи - це безпосереднє, живе спілкування з людьми. Основний акцент для нас - це громадськість. З нами співпрацює агенція «Наш формат», книгарня «Є» і велика мережа «Джерела М». Остання - це гуртівня, яка розповсюджує книги по всіх книгарнях України. Я знаю, що багато книг замовили у Дніпропетровську область, Львівську, Донецьку, Івано-Франківську, Тернопільську і Крим. Багато також книг замовила діаспора у Великобританію, США та ін.
Ви говорили про спогади євреїв? Які вони: позитивні чи негативні?
Святослав Липовецький: Виключно позитивні! Якби писати книгу спогадів про українських націоналістів, то у євреїв залишилися одні з найкращих спогадів про них. У євреїв, які сиділи у радянських концтаборах, цілі книги вийшли про націоналістів. Те, що я тут подав у книзі, - це просто штрихи, щоб люди мали уяву, як це було. Я не спілкувався з ними особисто, але взяв цитати з їхніх книг.
Яка у вас освіта?
Святослав Липовецький: У мене дві вищі освіти: перша - історик, а друга - журналіст. Освіту історика я здобував у Тернопільському університеті, а другу - в Інституті журналістики Київського національного університету ім. Шевченка.
Якщо оцінювати об'єктивність книги за 10 бальною шкалою на скільки ви її оціните?
Святослав Липовецький: У Києві цю книгу обговорювали науковці. З тих мінусів, які вони озвучували, це те, що ми не всі події висвітлили. Але, коли я писав цю книгу, то свідомо так її називав, підкреслюючи, що це не є історією всієї Організації, а тільки одного крила - бандерівців.
А взагалі я брав у книгу ті матеріали, які є не заангажованими. Для мене було принциповим використовувати різні джерела. Тобто тут є і спогади євреїв, які народились в Росії і ніколи може й не були в Україні, і матеріали з урядових комісій за часів Леоніда Кучми і т. д. Жоден факт з цієї книги не є кимось спростованим. Тобто якусь конкретну оцінку важко дати, але я старався висвітлити все об'єктивно. Усю цю інформацію люди можуть легко перевірити.
Попри велику кількість, в тому числі й позитивних публікацій, та попри розголос теми націоналізму та ОУН у пресі, все одно неприйняття у суспільстві є.
Яка, на вашу думку, причина цього і як ви це будете виправляти?
Святослав Липовецький: Несприйняття - через незнання. Ми будемо більше поширювати подібної літератури. Коли кожен зможе почитати її і аргументовано дискутувати, тоді ситуація виправиться. А у нас зараз в країні виключно спекуляції і незнання.
Скільки книг ви плануєте залишити у Полтаві і як їх тут будете розповсюджувати?
Дмитро Жмайло: Наша організація - Молодіжний націоналістичний конгрес - буде поширювати цю книгу серед молоді, особливо серед старшокласників. Діти мають знати свою історію. Так само книгу можна буде вільно придбати через наш осередок МНК. Тобто хто захоче, той зможе купити у Полтаві цю книгу.
Скільки коштів ви витратили на видання цієї книги і де взяли гроші?
Ярослав Іляш: Є люди, які вже себе реалізували у громадському та бізнесовому житті і мають певний статус у політиці чи підприємництві - вони й дають кошти.
Крім цього, є люди, які просто добровільно присилають пожертви. До речі, є дуже багато пенсіонерів, які присилають там по 20, 50, 100 грн. нам на рахунок. Ми потім звітуємо, на що вони пішли. В залежності від магазину, ця книга коштує від 20 до 40 грн.