16 вересня 2012 року набуває чинності Закон України № 3778 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів» (далі – Закон). Повний текст закону -
http://bit.ly/RtHloA.
Цей закон, зокрема, передбачає заборону «розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби у місцях, де ці вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, за виключенням одного плаката розміром не більше 40 х 30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них».
● Яка саме інформація про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби має бути прибрана з місць торгівлі до 16 вересня?
По-перше, забороняється будь-яка пряма реклама тютюнових виробів. Ознакою такої реклами наразі є текст «Куріння може викликати захворювання на рак», який зазвичай розміщується в нижній частині повідомлення. Всі матеріали і предмети з таким текстом мають бути вчасно прибрані з торгових об’єктів.
По-друге, забороняється непряма реклама, така як написи «2 пачки + брелок», яскраві наклейки з ціною, тощо.
По-третє, забороняється розміщувати іншу інформацію про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби, включаючи будь-які цінники, крім одного плакату з інформацією про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них.
● Чи є обов’язковим розміщення одного плаката розміром не більше 40 х 30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них?
Ні, це право торгового закладу. Але цей плакат має бути лише один на всі тютюнові вироби, його розмір може бути менше, ніж 40 х 30 см, і там не можна розміщувати малюнки, фото і інші графічні об’єкти, лише текст з назвами виробів та цінами на них.
● Чи можна розміщувати у вітринах торгових об’єктів упаковки і пачки тютюнових виробів?
Так, можна, але звертаємо увагу, що Закон також забороняє «розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну безпосередньо на тютюнових виробах та/або їх упаковці, у тому числі: малюнків та інших зображень, які не є частиною захищеної торгової марки; адрес веб-сайтів, електронної пошти; вкладень до упаковки тютюнових виробів; текстової або графічної інформації на прозорій обгортці упаковки тютюнових виробів».
У вітринах можна розміщувати лише такі упаковки, які не містять забороненої інформації.
● Які ще дії у торгових об’єктах забороняє Закон?
Продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами.
Проведення заходів з безоплатної роздачі, у тому числі для маркетингових досліджень та дегустації, обміну тютюнових виробів на тютюнові вироби чи будь-які інші товари, роботи, послуги.
● Яким є покарання за порушення норм Закону?
Фінансові санкції до суб'єктів господарювання в розмірі від тридцяти тисяч гривень до п’ятдесяти тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії.
● Який орган контролює виконання вимог Закону?
Державна інспекція з питань захисту прав споживачів. Про вчинення зазначеного правопорушення працівником Інспекції складається акт, який надсилається керівнику чи заступнику керівника управлінь Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, який накладає фінансові санкції.
● Чому потрібно було заборонити рекламу тютюнових виробів?
Тютюнові корпорації щороку втрачають споживачів, бо деякі курці кидають курити, а багато з них, на жаль помирають. Для заміни тих, хто з власної волі або через смерть перестав курити, потрібні нові споживачі. І їх ніде взяти, крім серед дітей та підлітків. Одним з могутніх засобів залучення дітей і підлітків до вживання тютюну є реклама. Міжнародні дослідження переконливо показують, що чим більше образів тютюнової реклами може згадати підліток, тим більше вірогідність того, що цей підліток через кілька років буде курити. Відсутність тютюнової реклами також допомагає попередити зриви серед тих курців, які намагаються кинути курити.
● Чи призведе заборона реклами тютюнових виробів до фінансових збитків в об’єктах торгівлі?
Більшість курців курять одну і ту саму марку сигарет і їм не потрібна жодна реклама або інша інформація про тютюнові вироби, крім ціни. Як показує досвід країн, де була запроваджена аналогічна заборона, продаж тютюнових виробів зменшується дуже поступово за рахунок того, що менше дітей починає курити, а більше дорослих курців припиняє курити. До того ж у тих людей, які не почали або кинули курити, з’являється більше грошей для купівлі інших товарів у місцях торгівлі.
Інформація надана Коаліцією громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», за підтримки Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів