Через 6 місяців всі приміщення закладів ресторанного господарства, державних установ, закладів культури і спорту будуть вільними від тютюнового диму
13 червня 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав Закон України №4844-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», який передбачає звільнення закладів ресторанного господарства, дискотек, нічних клубів, приміщень всіх державних установ, закладів культури та спорту від тютюнового диму. Цей закон захистить багатьох людей, зокрема сотні тисяч працівників ресторанної індустрії від згубної дії тютюнового диму під час робочих годин. Цим закон також захищає усіх відвідувачів кафе, барів та ресторанів – як курців, так і не курців – від пасивного куріння. Закон вступить у силу через 6 місяців із дня його публікації, тобто орієнтовно 14-15 грудня 2012 р.
Нагадаємо, що Рамкова конвенція Всесвітньої організації охорони здоров’я з боротьби проти тютюну, що ратифікована Україною 2006 року, визначає, що «…вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороб та інвалідності». «Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує. Створення навколишнього середовища, на 100% вільного від тютюнового диму - це єдиний шлях захисту людей від наслідків вдихання вторинного тютюнового диму», - йдеться в Конвенції.
Для уникнення непорозумінь щодо норм нового закону у порівнянні із нормами діючого законодавства прес-центр Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» надає короткий порівняльний аналіз цих норм.
Основні відмінності нового закону від діючих норм.
Основна відмінність нового закону від діючого полягає у повній забороні куріння у всіх приміщеннях кафе, барів та ресторанів. Нормами діючого закону передбачено, що у таких закладах відводиться не менше 50% площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять, а новий закон повністю забороняє куріння у таких приміщеннях. Проте курці зможуть курити на відкритих терасах ресторанів, або якщо вийдуть хоч на крок з приміщень кафе.
Другою відмінністю є також повна заборона куріння у приміщеннях та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення та приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ. Зараз, згідно норм діючого закону, в цих приміщеннях відводяться спеціальні місця для куріння.
Новий закон нарешті заборонив куріння на стаціонарно обладнаних зупинках громадського транспорту, бо наразі такої заборони нема. Що стосується громадських місць за межами приміщень, то новий закон забороняє куріння лише на зупинках і на території медичних, навчальних і спортивних закладів. Також залишається чинною заборона курити у підземних переходах. В усіх інших громадських місцях за межами приміщень куріння обмежується лише там, де відповідні постанови ухвалили органи місцевого самоврядування.
Штрафи залишилися без змін.
Штрафи за порушення не змінюються: за куріння у тих місцях, де це заборонено законом (в тому числі у закладах ресторанного господарства), до фізичної особи буде застосовуватись нині діюча норма щодо відповідальності: згідно Кодексу про адміністративні правопорушення це від 51 до 170 гривень за перше порушення протягом року (за друге - 170-340 гривень). Штраф до закладу ресторанного господарства (юридичних осіб) також залишився незмінним: від 1 тисячі до 10 тисяч гривень, але тепер покарання буде виноситись за куріння (в тому числі куріння кальяну або електронних сигарет) у будь-якому приміщенні ресторану за наявності попільничок у таких приміщеннях та відсутності попереджувальних знаків.