Портрет чотирьох ''злочинців'', або За що сидять сумські патріоти
19.01.2013
У Сумах є різна молодь. Є хлопці, які вечорами "зависають" в нічних клубах, є хлопці, які ходять на напівкримінальні "збори" на районі і відбирають кишенькові гроші у молодших, є ті, хто під егідою провладної партії "тусять" і дмуть мильні бульбашки в сподіванні стати помічниками депутатів, а більшість просто сидить в "контакті" та час від часу п'є пиво.
Але з'явилися хлопці, яким невідоме внутрішнє почуття підказало, що вони народилися не просто так. Що на них лежить відповідальність за майбутнє нації і країни. Що якщо не вони, то більше ніхто. Вони не знали про громадські організації, не вступили до існуючих політичних партій, а просто організувалися в колектив однодумців і вирішили наводити порядок власноруч. Збирали сміття в парку, самотужки зробили спортивний майданчик. Вони писали на стінах балончиком "Спорт, здоров'я, націоналізм", ходили на тренування, клеїли саморобні листівки. Їм було по 17-18 років і емоцій в їх діях було більше, ніж розуму. Так, деякі їх дії були не зовсім продуманими. Деякі заслуговують осуду. Але вони росли і дорослішали. Вони стали розуміти, що просто "вуличною партизанщиною" нічого не зміниш. І почали переходити в політичну площину.
1 березня 2010 року. Нині ув'язнені Данілов, Ганненко, Писарцов на площі Незалежності кидають яйця в зображення особи, схожої на Януковича.
Радикально? Так. Але це було щиро. Уже тоді на них можна було завести справу за хуліганство. Після цієї події мені, як одному з організаторів акції, передали неофіційний "привіт" від "органів" з попередженням, що є вказівка учасників подібних заходів будуть саджати.
Акція 7 листопада 2010 року.
Дмитро Данілов та Ігор Ганенко (два хлопці праворуч) на акції проти КПУ.
Літо 2011 року. Ігор Ганненко та Володимир Никоненко проводять в Сумах здоровий забіг
Згодом один з таких забігів, який хлопці проводили спільно з Молодіжним Націоналістичним Конгресом намагалася заборонити міліція Саме так. Займатися спортом – це правопорушення
Дмитро Данілов (праворуч) на одному із "Здорових забігів".
Саме завдяки таким заходам коло однодумців хлопців постійно збільшувалося і їх середовище стало одним із найбільш масових молодіжних рухів в Сумах.
У серпні 2011 року в Сумах у вікно гуртожитку з іноземцями полетіла димова шашка. Не пляшка із запалювальною сумішшю, не граната, як пишуть деякі ЗМІ, а димовуха. Тоді цю подію я тоді дещо емоційно прокоментував у своєму ЖЖ.
Невдовзі за підозрою у вчиненні цього злочину затримали Ігоря Ганненка, Дмитра Данілова та Михайла Писарцова. Я точно знаю, що Ігоря били по ногах у відділку. Згодом Ігоря відпустили на підписку про невиїзд, а Дмитра і Михайла залишили в СІЗО. Також до справи долучили інші епізоди, які мали місце в Сумах давно: численні графіті, фарба на синагозі і т.п., і в цьому звинуватили Ігоря. Також до справи долучили інцидент з трафаретом із зображенням індуса, схожого на портрет Януковича, де фігурував Володимир Никоненко. Крім трафарету Володимира більше ні в чому не звинувачували. На Михайлові і Дмитру був інцидент з гуртожитком. Тому коментар прокуратури м'яко кажучи, – лукавий. Судовий процес розтягнувся на півтора роки. Хлопці сподівалися на умовний термін, тому справу не афішували.
Володимир більшу частину часу проводив у Києві, де навчання в університеті поєднував з громадською діяльністю. Ігор, перебуваючи на підписці про невиїзд, нарощував громадську діяльність в Сумах. Після виключення він знову вступив до університету (вже іншого), де відразу став почав піднімати питання прав студентів та корупції.
Особливого галасу наробив репортаж місцевого телебачення про "благодійні внески" в СумДПУ ім. Макаренка.
У вересні 2012 року під час візиту Дмитра Табачника до СумДУ з вікон одного з корпусів вишу викинули листівки "антитабачниківського" змісту. Тоді правоохоронцям не вдалося знайти "правопорушників".
Невдовзі Ігор очолив вільну студентську профспілку у своєму університеті, альтернативну профспілці, яка підконтрольна адміністрації.
14 жовтня ми разом проводили смолоскипну ходу.
Ігор вів колону. Особливо врізалася в пам'ять "Молитва українського націоналіста", яку він зачитував біля дошки учасникам націоналістичного підпілля на Сумщині: "Задзвони мені брязкотом кайдан, скрипом шибениць в понурі ранки, принеси мені зойки закатованих в льохах і тюрмах, і на засланні, щоб віра моя була гранітом, щоб росло завзяття, міць, щоб сміло я йшов у бій так, як ішли Герої за Тебе". Відчувалося, що це не просто слова. І це не просто вшанування, як часто буває на подібних заходах, а готовність до чогось нового і серйозного.
Останньою масовою акцією, яку організовували Ігор та Володимир, був марш на підтримку Павличенків та Дмитра Данилова і Михайла Писарцова 11 січня.
За кілька днів до вироку Ігорем і Вовою пили каву і обговорювали плани на майбутнє. Навіть ми, ті, хто не має ілюзій щодо поблажливості системи, не уявляли, що вирок буде таким суворим. 14 січня Дмитро Данілов і Михайло Писарцов отримали по 2 роки позбавлення волі. Ігор Ганненко 1 рік і 9 місяців позбавлення волі. Володимир Никоненко – 1 рік обмеження волі (трудова колонія). Вирок ґрунтується лише на визнанні хлопцями своєї вини. У матеріалах справи немає ЖОДНИХ свідків, які б бачили їх на місці хоча б одного із злочинів. Збитки єврейському благодійному центру були відшкодовані. ЖОДНА установа чи організація не заявила, що їй були нанесені збитки, внаслідок нанесення зображення Януковича на стіни У слідства є лише непрямі докази – під час обшуку виявлені маски, балончики з фарбою, медичні рукавички. До матеріалів справи долучили навіть знайдену в Михайла Писарцова книгу "Фашизм в Украине: угроза или реальность" та сім непрацюючих лампочок без механічних пошкоджень.
Влада вирішила, що іншого способу припинити громадський спротив у Сумах немає. Уже не так важливо, хто кидав димову шашку в гуртожиток. Навіть якщо це були Данілов і Писарцов, вони свої півтора роки відсиділи в СІЗО. А якщо вони були невинні і опинилися б на свободі, то весь свій радикалізм і почуття справедливості вони б спрямували точно не проти іноземців, а проти влади. У цьому впевнений не тільки я, а і суддя Шершак. Саме тому вирок такий як є. Саме тому їх лишили за ґратами. Ганненко вийде на свободу восени 2015 року. Таке враження, що перед судами довели план: до 2015 року посадити всіх "буйних". Парламентська опозиція Януковича не лякає. Для системи найстрашніші ті, хто замість того, щоб піти в бандити, пішов у політику. Це далеко не перші громадські активісти, які отримали "строк". І жахливо те, що ця машина продовжує працювати.
Вирок сумським націоналістам об'єднав усі середовища, інколи дуже різні, або навіть і непримиренні. Ми не дамо справі затихнути. Уважно подивіться на ці обличчя. У той час, коли винуватці вбивства Ігоря Індила у відділку отримали умовні терміни, ці хлопці "мотатимуть" реальний строк з реальними злочинцями
Буде апеляція. Вирок можуть пом'якшити. Чи відбудеться це, залежить від кожного з нас. Якщо Україна вкриється зображенням "непристойними зображеннями" (цитата з вироку), то всіх не пересаджають. У 2004 році з мирного студентського спротиву в Сумах почалася мирна "Помаранчева революція". У 2013 революція мирною не буде. Але є надія, що вона почнеться з Сум.
P.S. Хлопцям потрібна грошова допомога на передачі та адвоката. Ось реквізити для пожертв: ПриватБанк 4149 4378 1654 8802 (Осікова Анастасія), або ПАТ АБ "Столичний", МФО 397133 № рахунку 2620601221192, (Рибалко Андрій Петрович).