Петро Симоненко заявив, що й досі підтримує рішення Сталіна
17.05.2012

Верховна Рада України вчора провалила ухвалення законопроекту "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", спрямованого на реабілітацію кримських татар. Проти документа виступили члени фракції Партії регіонів, а також представники Компартії, мотивувавши свою позицію тим, що під час Великої Вітчизняної війни кримські татари перейшли на бік Гітлера і "розпорювали животи вагітним жінкам". Автор законопроекту Мустафа Джемілєв пообіцяв, що "його народ зробить з голосування свої висновки".
"Питання про необхідність прийняття законів, спрямованих на відновлення прав і регулювання процесу повернення на свою батьківщину народів та осіб, депортованих за радянських часів за національною ознакою, актуальний практично з перших років проголошення незалежності, - заявив пан Джемілєв з трибуни. - Про необхідність прийняття таких законів неодноразово нагадували міжнародні організації, в тому числі Парламентська асамблея Ради Європи і Верховний комісаріат ОБСЄ у справах національностей ".
Законопроект серед іншого оголошує злочином депортацію кримських татар у роки Великої Вітчизняної війни, а також припускає виплату компенсацій громадянам, які підпадають під категорію депортованих. Крім того, документ декларує право повернення історичних назв населеним пунктам Криму.
Пан Джемілєв також нагадав, що аналогічний за змістом законопроект Рада прийняла в 2004 році 370 голосами, проте тодішній президент Леонід Кучма скористався відносно нього правом вето.
Початок обговорення законопроекту пана Джемілєва було спокійним. Ситуація в залі кардинально змінилася після того, як слово взяв лідер фракції Компартії Петро Симоненко, який заявив, що депортація проводилася "для порятунку кримсько-татарського народу".
"Ми бачимо, що НКВД не змінив свою позицію, хоча пройшли десятиліття", - прокоментував виступ Петра Симоненко В'ячеслав Кириленко (НУНС). Він підкреслив, що впродовж 1944-1946 років в Середню Азію було депортовано в тому числі і десятки тисяч кримських татар, які воювали у складі Червоної армії: "За що? За те, що вони були кримськими татарами!", повідомляє Експрес.
Заключне слово Мустафи Джемілєва було коротким. "Кримсько-татарський народ, інші депортовані зі своєї батьківщини люди, звичайно ж, будуть повертатися на свою батьківщину незалежно від того гавкання, який виходить від спадкоємців сталінського режиму", - тихо сказав він похмурим голосом.
"Звичайно ж, ми зробимо з сьогоднішнього голосування свої висновки", - резюмував лідер меджлісу і зійшов з трибуни під оплески встали з місць опозиціонерів. Після цього спікер поставив питання на голосування - прийняття документа підтримали лише 177 депутатів (при необхідних 226), що представляють фракції "БЮТ-Батьківщина", НУНС, а також Народної партії.