Офіціанти виставили владі триметровий "рахунок"
11.05.2012

Офіціанти виставили владі триметровий «рахунок» за те, що на своїх робочих місцях вони змушені дихати отруйним тютюновим повітрям.
Понад 300 підписів зібрала Київська асоціація офіціантів та громадські активісти під зверненням до народних депутатів захистити їхнє право на безпечні умови праці без тютюнового диму.
У своєму письмовому зверненні працівники ресторанної галузі вимагають прийняти законопроект №9474, відповідно до якого куріння забороняється в усіх закритих приміщеннях закладів громадського харчування.
Нагадаємо, що 13 березня цього року 324 народні депутати підтримали законопроект № 9474 у першому читанні. Комітет з питань охорони здоров'я узгодив усі поправки та рекомендував законопроект до другого читання. Очікується, що до Всесвітнього дня без тютюну, який щороку відзначається 31 травня, парламентарі під час найближчого пленарного засідання розглянуть даний законопроект у другому читанні.
Щоб привернути увагу суспільства та влади до небезпечних умов праці працівників ресторанної галузі, офіціанти та бармени виставили владі гігантський рахунок 2,5 м х3,5 м. за «отруєне повітря».
«В рахунку ми вказали ту ціну, яку змушене платити українське суспільство за куріння всередині закладів харчування, - говорить Олександр Савоста, заступник Голови правління Київської асоціації офіціантів та керівник Донецької філії Асоціації офіціантів. - Зокрема, 30 тис. офіціантів змушені працювати в прокурених приміщеннях впродовж робочого часу. При цьому дві третини від всього населення України зізнається, що їх обкурюють у закладах харчування. Наука стверджує, що близько 10 тис. українців в результаті пасивного куріння передчасно йдуть з життя. В більшості країн Європи куріння винесено за межі закритих приміщень закладів харчування. Так само має бути і в Україні. В цьому рахунку ми вказали ціну здоров’я. Ми просимо владу прийняти закон, який покладе край курінню всередині закладів харчування».
«З того моменту, як ми розпочали боротьбу за право на нормальні умови праці для нашої професії, з кожним днем я все більше вірю в перемогу, – говорить Олег Оникієнко, Голова правління Київської асоціації офіціантів. – Звісно, працівники галузі підтримують ініціативу, адже значно приємніше працювати, дихаючи чистим, не отруєним повітрям. Ми збирали підписи офіціантів та барменів у Києві, а також в регіональних осередках – в Криму, Донецьку та на Сумщині. В мене є впевненість в кінцевому успіху, адже мова йде про здоров’я, а це є безперечною цінністю. Це правильна, якщо хочете, богоугодна справа. Зараз підтримка ініціативи поширилася серед депутатського корпусу. Крім того, для мене показовим є те, що Президент чітко заявив, що боротьба з тютюнокурінням є пріоритетом державної політики України».
У зверненні працівників ресторанної галузі до Верховної Ради йдеться: «Більшість з нас щоденно, впродовж всього робочого часу, змушені дихати отруйним тютюновим димом, який містить безліч канцерогенів… Ми змушені працювати в дуже шкідливих для здоров’я умовах, а ризики отримати онкологічні хвороби, респіраторні захворювання, астму, бронхіти, емфізему тощо збільшуються в десятки разів.
Ми вимагаємо прийняти у другому читанні законопроект № 9474, який заборонить куріння в усіх закритих приміщеннях закладів ресторанного господарства і захистить наші права на безпечні умови праці».
«Особисто я збирала підписи в центрі Києва, в районі станції метро «Льва Толстого» та вулиці Великої Васильківської, – говорить Ганна Постовойтова, активістка громадської організації «Життя». – Відсотків 70% адміністраторів ресторанів підтримували нас та ставили підпис під зверненням. Було приємно, коли люди висловлювали підтримку: «Молодці, що ви цим займаєтеся, адже краще працювати в залі з чистим повітрям». Дехто казав, що не буде підписувати, бо сам курить. Були і такі, які зізнавалися, що співпрацюють з тютюновими компаніями – допомагають просувати їхню продукцію, тому також утримувалися від підписів».
83% українців вважають, що права клієнтів та працівників дихати чистим, вільним від диму повітрям, зокрема, в ресторанах, барах та кафе є вищими, ніж права курців там курити. Права курців забруднювати повітря токсичними речовинами тютюнового диму ставлять вище лише 8% українців.
«Я ніколи не ходжу в ресторани з дітьми, тому що навіть при поділі на зали для курців і некурців відвідувачі, що не курять, ніколи не захищені від диму на 100%, - говорить телеведуча Марічка Падалко. - Коли я відвідую заклади громадського харчування, працівники, які знають про законопроект № 9474, часто запитують мене про те, коли вже нарешті приймуть закон про звільнення кафе, барів та ресторанів від тютюнового диму. Навіть ті люди, які курять, чекають прийняття цього закону, тому що одна справа – курити на вулиці, а інша – знаходитися в тютюновому димі протягом 8 і більше годин».
Нагадаємо, куріння в закладах громадського харчування вже заборонено у більшості країн Європи, зокрема, у Великобританії, Франції, Іспанії, Ірландії, Італії, Туреччині, Литві, Латвії, Естонії, Фінляндії, Норвегії, Швеції, Бельгії та інших. Європейський та світовий досвід звільнення кафе, барів та ресторанів від куріння свідчить про нейтральні та/або позитивні економічні наслідки такого законодавства для власників закладів гостинності.
Контактна особа:
Юлія Солоха,
(044) 278 89 07; (093) 342 76 27
yulia@center-life.org