24 лютого 2013 року Українська Всесвітня Координаційна Рада провела науково-практичний семінар «Українська молодь діаспори – збереження національної самобутності в умовах асиміляції». Семінар був плановим заходом УВКР, який затверджений Президією УВКР минулого року.
Ініціювали проведення семінару учасники Молодіжного Форуму Росії, що відбувся в жовтні минулого року в Підмосков’ї , але завдяки скайп-зв’язку в ньому взяли участь не тільки представники молодіжних організацій України та східної діаспори, але й Болгарії, Фінляндії, США, Сербії, Латвії та інших країн.
В семінарі зголосилися і взяли участь керівники авторитетних молодіжних організацій України Спілки Української Молоді (Олег Слабоспицький), Молодого Народного Руху (Олексій Захарченко), Молодіжного Націоналістичного Конгресу (Сергій Кузан, Редько Людмила), «Пласту».
Зі вступним словом до учасників семінару звернувся Голова УВКР Михайло Ратушний. Він, зокрема, відзначив, що асиміляційні процеси — це та загроза, яка завжди присутня в імміграційному середовищі, а особливо тепер, коли глобалізація висуває перед діаспорним українством нові виклики. Зуміти знайти адекватні відповіді — це і є завдання як молодіжних форумів, конгресів, зустрічей, так і цього семінару. Українська діаспора традиційно вважається однією з найорганізованіших у світі, тому ми сподіваємося, що й сучасні молодіжні організації зуміють гідно увійти в організоване життя світового українства.
Як і було оголошено, дискусія на семінарі проходила в трьох площинах:
- Шляхи подальшої координації зусиль молодіжних організацій щодо збереження своєї національної ідентичності.
- Проведення на Тернопільщині в серпні 2013 року Першого Конгресу українських молодіжних організацій діаспори та «Діаспора-фесту».
- Можливості навчання молоді української діаспори в українських вишах.
Практично, всі учасники семінару, як присутні в залі, так і ті, що перебували на зв’язку, мали змогу поділитися своїми думками. Особливо зацікавила присутніх інформація депутата Тернопільської обласної ради Степана Барни про те, як область готується до проведення в серпні цього року знакових подій світового українського молодіжного руху — Першого Конгресу українських молодіжних організацій діаспори, «Діаспора-фесту» та молодіжного табору. Захід планується провести з розмахом, але так, щоб молодь почувалася на ньому господарем, а не гостем.
Член Президії УВКР Мирослав Гочак, голова Конференції українських молодіжних організацій в діаспорі, підтвердив, що підготовка до цих заходів уже йде повним ходом. За кілька днів, 16—17 березня у Львові відбудеться нарада 15 лідерів молодіжних діаспорних організацій, які розроблять план проведення цього грандіозного зібрання української молоді та розподілять власні сили щодо його підготовки.
Координатор Молодіжного Форуму Росії Олександр Двоєконко повідомив, що українська молодь в Росії готується гідно відзначити 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка і вже зараз планує проведення Другого Форуму молоді українців Росії в Санкт-Петербурзі в 2014 році. Про проблеми української молоді в Росії говорив також Олексій Захарченко, голова Київської міської організації МНР. Він наголосив на тому, що слід посилити увагу до проблем координації молодіжного руху східної діаспори, допомогти молодіжним лідерам знайти один другого та скоординувати їхню діяльність. Якраз проведення таких семінарів УВКР і слугують цій меті, тому варто посилити роль УВКР у світовому українському русі щодо координації діяльності молодіжних організацій, особливо, у східній діаспорі. Його підтримав у своєму виступі Сергій Кузан, керівник Молодіжного Націоналістичного Конгресу.
Член Президії УВКР, голова Об’єднання українців Придністров’я Леонід Ткачук підкреслив, що саме такі зустрічі закордонної української молоді в Україні потрібні для поширення процесів української самоідентифікації. Однак, не можна випускати з поля зору й інші можливості, і головна з них — це освітні і культурні заходи, можливість навчання закордонних українців у вищих навчальних закладах України. УВКР постійно тримає в полі зору проблеми освіти закордонних українців, і це добре, бо завдяки цьому Закон про статус закордонних українців у новій редакції, який передбачає квоти на навчання у вищих навчальних закладах України закордонних українців, хоч і важко, але починає виконуватись. Однак, не передбачені пільги для підготовки наукових кадрів, зокрема, магістрів, та аспірантів. Варто виходити з такими пропозиціями до Міносвіти.
Заступник Голови УВКР Ольга Кобець доповіла, що зроблено УВКР в освітній галузі. Зокрема, вона порадила лідерам молодіжних організацій ознайомитися з Планом заходів міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (є на сайті міністерства) щодо підтримки та розвитку українського шкільництва за кордоном на 2012-2015 роки. Там є багато корисної інформації щодо підтримки українських шкіл, забезпечення їх підручниками, проведення конкурсів, фестивалів, тощо. Слід використовувати ці можливості для відкриття нових українських шкіл, особливо, в Східній діаспорі. Вона нагадала, що тепер міністерство вимагає від ректорів вишів вимагати від абітурієнтів, що вступатимуть цього року, посвідчень про статус закордонного українця, тому лідерам українських організацій слід вчасно донести цю інформацію до майбутніх вступників.
У дискусії взяли участь також член Президії УВКР Євген Гірник, представники молоді з Росії, які навчаються в українських вишах.
Слід підкреслити, що захід, затверджений Міністерством культури України в планах УВКР на 2013 рік, відбувся без жодної фінансової підтримки державних установ, що не завадило йому пройти по-діловому та в дружній атмосфері.
Секретаріат УВКР