Літо – гарна нагода не тільки для відпочинку, а й для вишколів і самовдосконалення. Тому 17-25 червня поблизу спаленого села Городиловичі, у мальовничих лісах на березі Бугу, відбудеться вишкільно-патріотичний табір «Лицар Чести», що його організовує Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Молодіжний Націоналістичний Конгрес” за сприянням Сокальської районної адміністрації та Конгресу Українських Націоналістів. Молодь з усіх куточків Сокальщини та м. Львова матиме змогу не тільки дізнатися більше про історію українських визвольних змагань, але й зміцнити свій дух і тіло, випробувати себе на витривалість. Уже кілька років поспіль комендантом всеукраїнських вишкільних таборів, які проводить Молодіжний Націоналістичний Конгрес (далі – МНК), є голова Львівської обласної організації МНК Андрій Бень. З ним і провадимо розмову:
Яку мету ви ставите перед собою, організовуючи табір на Сокальщині?
Мета наших вишкільних таборів завжди одна – виховати українську молодь в національному дусі, морально й фізично загартувати її, популяризувати ідеї українського націоналізму. Способи досягнення цього можуть бути різними: від 2001 року ми робимо вишкільні табори, проводимо квести, теренові ігри і спортивні змагання, вшановуємо Героїв визвольних змагань, організовуємо благодійні акції, щоб підтримати колишніх вояків УПА. Ініціючи табір на Сокальщині напередодні вшанування пам’яті мешканців спаленого села Городиловичі і сотні інших українських сіл, яких спіткала така сама доля, ми хочемо розповісти молодим людям про трагічні сторінки історії нашого краю, але зробити це модерно, а не в соцреалістичному дусі. Для цього дамо дітям змогу відчути на собі, що таке життя без комфорту і зручностей (щоправда, замість землянок запропонуємо намети), що таке боротьба (у випадку нашого табору – боротьба зі своїми слабкостями), як долати труднощі, проходячи десятки кілометрів (на щастя, не рятуючись від переслідувачів, а шукаючи з картою і компасом потрібні “ґрипси”), зрештою, як смакує перемога, здобута потом (обіцяємо, що до крові не дійде). До речі, їжа – проста, селянська, зварена на вогні в польовій кухні, - теж має особливий смак у таборі.
Ви говорили про випробування на таборі. Які випробування доведеться пройти молодим хлопцям- учасникам табору?
Передусім до табору на Сокальщині зголосилося дуже багато дівчат, що здивувало мене як організатора з багаторічним досвідом. Хочеться підкреслити, що і дівчатам, і хлопцям доведеться перебувати в рівних умовах. Щоденне вставання о 7 ранку і серйозна руханка включно з кросом, нічні алярми. За невчасне нічне шикування – покарання, наприклад, відтискування від землі. Кульмінацією табору буде 30-кілометровий вимарш за попередньо окресленим маршрутом.
Зрештою, уже саме 9-денне життя в наметі із суворою військовою дисципліною для непідготовлених є випробуванням, особливо якщо кілька днів поспіль дощить (сподіваємося, що все-таки буде сонячно). Цікавим, але важким випробуванням стане «день аскетизму» – за увесь день ти зможеш з’їсти щиро посолені три окрайці хліба. Але тільки тоді по-справжньому розумієш, як смакує хліб, навіть черствий…
У таборі ми не забуваємо і про духовний та інтелектуальний розвиток. Щоденна ранішня і вечірня молитва – обов’язковий атрибут табору. Фізичне навантаження чергуватимуться з гутірками про лідерство, виживання в лісі, історію націоналістичного руху в Україні з вуст самих учасників визвольних змагань.
У молоді може скластися враження, що табір «Лицар Чести» – це лише важка праця над собою і ніяких розваг…
Ні, це не так, розважальна частина таборування – важливий елемент нашої програми. Думаю, молоді сподобається наша теренова гра. Учасники табору, поділившись на дві команди, шукатимуть прапор. Окрім відкритих сутичок із противником із зриванням пов’язок (які символізують життя учасника теренівки), треба навчитись уважно спостерігати, розпізнавати сліди, маскуватись. У таборі заплановано багато цікавих спортивних забав: пейнтбол, регбі, футбол, туристичний змаг, боксерські змагання. Увечері нас чекатимуть смішні конкурси і розваги.
Як стати учасником табору?
Інформаційна кампанія уже триває від 20 травня. До 10 червня всім охочим молодим людям від 15 до 19 років можна зголоситися за телефоном: 0936683252 (Назар Франчук). Ми просимо, щоби неповнолітні, окрім особистої заяви, мали дозвіл від батьків на проходження табору, а також медичну довідку. Так само важливо, щоби майбутні учасники табору дотрималися виряду, про який можна дізнатися з нашого сайту. Зазвичай, це особисті речі, потрібні в поході, 2 банки тушівки та 2 банки “згущика” (це особлива валюта табору). Оплата за табір – символічна, 30 грн, основні витрати беруть на свої плечі спонсори, яким ми надзвичайно вдячні.
Чи не звинувачують Вас у тому, що Ви працюєте під вибори?
Хочу запевнити всіх скептиків – ми громадська організація, а не політична партія, тому керуємося не “політичною доцільністю” – виборами, а важливою Ідеєю – Українською Національною, хоч багато наших супротивників і сумніваються в її існуванні. Щонайменше 4 табори річно – це звична справа для нас. Теренову гру “Гурби-Антонівці”, яку проводимо щороку на початку травня, у 2007 та 2008 рр. офіційно визнано “Найуспішнішим молодіжним проектом України”. У грудні 2011 р. (спільно з Львівською молодіжною організацією “Борець”) у рамках проекту “Миколай для своїх героїв” було зібрано понад 12 тис. грн. на подарунки для колишніх воїнів УПА. Остання наша акція – пошанування українських матерів у День матері – ми дарували перехожим буклетик із нагадуванням привітати матерів зі святом і дарували жінкам бузок… Зрештою, про нас, наші справи і сокальський табір “Лицар чести” можна докладно прочитати на нашому сайті, до чого б хотів запросити молодь Сокальщини:
www.mnklviv.org
Розмову записав Мирослав Сорочук