Хроніка харківського протистояння
09.04.2014

7 квітня у Харкові на головній площі міста проходив запланований мітинг проти політики федералізації та на підтримку соборності нашої держави. Приводом для цієї події стало захоплення проросійськи налаштованими активістами будівлі харківської ОДА, яке відбулося напередодні
ввечері. Тоді близько 9 години вечора натовп агресивно налаштованих людей увірвався у приміщення ОДА. Штурм відбувався як з центрального входу, так і з двору будівлі. Як виявилось, міліція жодним чином не намагалася зупинити штурмовиків, і тому ХОДА була захоплена за якісь 10 хвилин. Зняти український прапор сепаратисти не наважились, але розвісили російські прапори на вікнах. Пізніше в МВС було відкрито карне провадження за статтею масові заворушення і навіть затримано одну людину. Однак проросійськи активісти так і залишились всередині і контролювали ХОДА всю ніч.
Наступного дня свідомі харків’яни, переважно жінки, діти й студенти, з великими плакатами, почали збиратися вже о сьомій годині ранку. О восьмій на площі Свободи було вже близько 200 небайдужих громадян. Серед них знаходились і представники харківського осередку МНК.
Мітинг проходив під гаслом єдності України. Одночасно з цим вхід до адмінбудівлі блокували прихильники федералізації, які тримали прапори Російської Федерації. Багато хто з них також тримали прапори Російської імперії. На питання журналістів вони відповідали, що не закликають до від’єднання, а лише бажають надання Харківському регіону права на самовизначення у межах федералізації. Мітинг проходив загалом мирно, незважаючи на постійні провокації з боку Антимайдану. Але ближче до середини дня ситуація почала накалятися.
Спочатку від інсульту, викликаного перехвилюванням, помер літній чоловік, прихильник Євромайдану. А близько першої години люди з георгіївськими стрічками почали закидувати євромайданівців петардами та взривпакетами. Міліція пасивно стояла кордоном між двох натовпів. Це не допомогло уникнути нещасних випадків. Близько 10 мітингувальників було тяжко травмовано.

Журналісти та фотографи фіксували у проросійських активістів наявність зброї. Мітинг харків’ян був майже розігнаний агресивним натовпом. Міліція практично не втручалася у події і, здається, навіть знайшла з антимайданівцями спільну мову.
Увечері Євромайдан оголосив про повну мобілізацію, і о шостій громадяни масово поїхали до центру міста. Мітингувальники співали гімн, закликали до єдності та соборності України, незважаючи на те, що їх перекрикували антимайданцівці.
У цей час сепаратисти захопили другий поверх ХОДА. Близько сьомої години на площі почалися провокації. Антимайданівці почали закидувати прихильників Євромайдану петардами та взривпакетами, намагаючись їх злякати. Деякі люди почали відходити. Раптом на площі з’явилися озброєні битами тітушки, які почали бити усіх, хто попадався під руку. Неозброєні харків’яни ховалися у найближчих кафе, будівлях, інші – бігли прямо до метро. Сепаратисти після розгону майдану знов заточилися у будівлі ОДА та здійснили озброєний напад на телестанцію АТН, де спочатку потрощили усю техніку, а потім вимагали включення російських каналів.
Опівночі сепаратисти підпалили шини, чим спричинили пожежу на першому поверсі харківської ОДА. У ніч з 7 на 8 квітня, а саме близько шостої години ранку, була проведена антитерористична операція. Вона зайняла загалом 15 хвилин і була проведена без єдиного пострілу. Всього було затримано 70 осіб. Але з боку силовиків є постраждалі, зокрема троє міліціонерів. Один із них – курсант третього курсу – був тяжко поранений, під час сутички сепаратисти засунули йому за бронежилет взривпакет, за його життя всю ніч боролися медики. Спричинену будівлі шкоду оцінюють у 10 млн грн.