В рамках заходів, присвячених відзначенню річниці Карпатської України та одному з останніх карпатських січовиків Михайлу Петричку, делегація Молодіжного Націоналістичного Конгресу в складі Голови організації Сергія Кузана, голови Секретаріату Івана Кішки та Почесного члена Ярослава Іляша, відвідала Закарпаття.
12 березня в Ужгородському прес-клубі за участі представників МНК, а також координатора громадського центру «Закарпаття» Володимира Феськова, відбулась прес-конференція з приводу відкриття пам'ятника останньому карпатському січовику Михайлу Петричку. На його лікування збирали кошти представники громадськості у всіх куточках України. Голова МНК відзначив, що до цієї справи долучилися студенти, викладачі, військові та працююча молодь Донбасу, Криму, інших регіонів України. Торік пан Михайло помер, а патріотична молодь вирішила вшанувати пам'ять про нього та встановити пам’ятник, який нагадував би про незламність духу січовика, який не змінив своїх переконань попри усі випробування на його життєвому шляху.
«Ми вчилися на Сході України і нічого не знали про Карпатську Україну. Тоді, як саме на таких героїчних, звитяжних прикладах будується наша історія», - розповів голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Сергій Кузан під час прес-конференції.
«У навчальних програмах тема Карпатської України нівелюється, тому більша відповідальність щодо інформування про ці сторінки історії лягає на громадські організації. Ми не замінимо державної політики у цій сфері, але наша праця є маленькою цеглинкою і нашим вкладом у розбудову української державності», - сказав Сергій Кузан.
14 березня в селі Чинадієві Мукачівського району (Закарпатська область) відбулось урочисте відкриття пам’ятника одному із останніх карпатських січовиків, члену ОУН, в’язню угорських та радянських таборів, Михайлу Петричку.
Ініціатором встановлення пам’ятника виступив Молодіжний Націоналістичний Конгрес. До збору коштів долучилося більше двох сотень осіб з України та закордону, громадські організації, представники політичних партій та народні депутати.
На жаль, місцева влада ніяким чином не долучилася до організації спорудження пам’ятного знаку, – констатують організатори.
На урочистому відкритті пам’ятника, яке відбувалось під червоно-чорними та синьо-жовтим прапорами, були присутні понад 30 осіб, серед яких односельці, громадські діячі, депутати, журналісти, представники духовенства та місцевої влади. Багато було молоді. Чимало добрих слів про пана Михайла було сказано від його земляків та гостей з інших міст.
Один із побратів Петричка, Іван Мешко, згадує: «Коли Михайло повернувся із таборів, то не питав мене про сім’ю чи здоров’я, а лише дорікнув, мовляв, нащо ти мені писав листи, наражаючи власну родину на небезпеку». Додав, що побратим «будував Україну». Вдова січовика Михайла Петричка, колишній педагог Катерина Емануїлівна, тихо підправила: «Українську Україну».
«Вогонь пам'яті про цю людину ми запалили в Києві та інших куточках України. Але горіти йому тут, в рідному місті пана Михайла, серед його земляків», - відзначив в своєму виступі почесний член МНК Ярослав Іляш.
Після відправи панахиди священиками та освячення надгробного пам’ятника, урочисті заходи продовжились у Чинадієвській Школі мистецтв, де відбувся вечір, присвячений відзначенню річниці Карпатської України та одному з останніх карпатських січовиків Михайлу Петричку. На вечорі були присутні односельці М. Петричка, представники громадськості, селищний голова Чинадієва, районна влада.
Під час урочистої частини представник МНК Іван Кішка зачитав вітання від Голови ОУН (б) Стефана Романіва:
«Ми віримо, що Карпатська Українська держава, її народ і влада, що силою свого народу засвітила світло свободи усьому українському народові і стала в чоло проводарів святої визвольної мети для цілого Українства, витримають з Божою поміччю розпочате своє святеє діло» - так вітали зародок державності на Закарпатті представники Союзу кубанців у Ч.С.Р в грудні 1938 року.
Нажаль, не вдалось при житті особисто познайомитись з паном Михайлом – людиною, дух якої не зломили ні присуд смерті, ні роки поневолення в мадярських і радянських концтаборах. Та його життєвий шлях, оптимізм і стійка віра в українську ідею, помножені на віру в Бога, надихають і зобов’язують до боротьби наступні покоління українців, та вже є найбільшим пам’ятником цій видатній людині», - говориться у вітанні.
Голова МНК Сергій Кузан у своєму виступі переказав вітання від керівників українських організацій, які засвідчили свою повагу панові Михайлу. Серед них Ліга Українок Канади в особі очільниці цієї організації Христини Бідяк (Канада), Організація Оборони Чотирьох Свобід України в особі голови Степана Качурака (Сполучені Штати Америки); СКУДО в особі секретаря організації Бориса Потапенка; Народний Рух України в особі його голови, екс-міністра закордонних справ України Бориса Тарасюк, депутати та громадські діячі.
Народний депутат України Андрій Парубій в своєму вітальному слові зазначив: «Я схиляю голову перед життєвим шляхом Михайла Петричка, перед його мужністю та незборимістю духу. Таким побачив його я, мудрого воїна, який зумів пронести крізь покоління дух звитяги та боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу. Герої не помирають, герої відходять в легенду, а їхню справу продовжують нові покоління».
Від Молодіжного Націоналістичного Конгресу С. Кузан передав селищному голові Чинадієва І. Мошаку гранітну дошку з гербом Карпатської України та написом «Ця вулиця названа на честь Петричка Михайла Петровича, члена ОУН, учасника Карпатської Січі, в’язня мадярських і совєцьких концтаборів, Почесного громадянина Чинадієва, нагородженого орденом «За заслуги» III ступеня. Вічна слава Героям України!». Дана дошка буде встановлена на одній з місцевих вулиць, яка нещодавно з ініціативи МНК була перейменована на честь М. Петричка.
Окрім того, Молодіжний Конгрес подарував для місцевих бібліотек та шкіл добірку книг національно-патріотичної тематики.
Як зазначив голова МНК Сергій Кузан, лише навчившись цінувати таких людей як Петричко, ми навчимось цінувати ту справу, якій вони безоглядно присвятили все життя, навчимось цінувати Батьківщину.
«Нехай споруджений пам’ятник стане підтвердженням того незгасимого вогню в серцях усіх нас, символом горіння душі і пересторогою від безхребетного животіння», - наголосив керівник МНК.
Координатор громадського центру «Закарпаття» Володимир Феськов в своєму виступі поставив у приклад громадську роботу пана Михайла, яка проявилась в безкорисливому служінні своїй громаді та сумлінному ставленні до виконання взятих на себе громадських обов’язків.
Завершився урочистий вечір декламуванням віршів та виконанням патріотичних пісень дитячими та дорослими колективами Чинадієва, серед яких відзначились вихованці місцевої школи-інтернату.
Таким чином, менш ніж за рік громадськість сповнила свій обов’язок перед останнім карпатським січовиком, своїми зусиллями і коштом спорудивши пам'ятник, достойний такої людини. Адже саме молодь, незалежно від віку, регіону проживання чи політичних вподобань, відчувала на собі всю відповідальність за його спорудження, пам’ятаючи слова пана Михайла: «Коли людина вірить в Бога і праведність свого життєвого шляху, головне – не здаватися, а Господь із силами допоможе».