Головне правило ''Коловрату'': немає ''не можу'' і ''не хочу''

19.05.2012

Про особливості цьогорічного патріотичного табору «Коловрат» розповіли 16 травня у Сумському прес-клубі. 

«Якщо дитина проходить табір повністю, потім хоче ще й ще»

«Молодіжний націоналістичний конгрес» збирає учасників у таборі вже восьмий рік поспіль. Цього разу «Коловрат» проходитиме з 17 до 28 червня. Учасниками табору можуть стати діти 13-18 років включно. Витрати на участь цього року складуть 350 гривень. Наталка ЛУЧАНІНОВА, член проводу табору, зазначає, що подібних таборів на Сумщині немає. Формат «Коловрату» дуже неординарний і цікавий. Головним аспектом у програмі табору є синтез фізичного виховання й інтелектуального розвитку. «Ми використовуємо на таборі модернові форми роботи, намагаємося навчити дітей думати, мислити. Якщо дитина проходить табір повністю, – говорить Наталка, – потім хоче ще й ще». 

Ідеальна кількість учасників, щоб створити жвавий, але певною мірою сімейний формат, за словами майбутнього коменданта цьогорічного табору Олександра БОЙКА, 40-45 чоловік. Проте додає: «Перевищення кількості учасників – не зло. Просто нам важче працювати, оскільки виховна складова видозмінюється».

«Не можна сказати, що навчимо всіх усьому, але ми даємо таку можливість»

Олександр БОЙКО стверджує, що табір, дійсно нестандартний, адже «Коловрат» пропонує учасникам не тільки програму, а й атмосферу… суцільної паніки! «Ми створюємо умови, у яких дитина має навчитися зібраності, дисципліни, перемагати свої слабкості. Головне правило нашого табору – у нас немає «не можу» і «не хочу». Накази мають виконуватися чітко, точно, без обговорення. Ми намагаємося відтворити умови, коли треба швидко приймати рішення». Крім того, Олександр Бойко наголошує, що табір непростий і не всі готові до такого формату. На таборі потрібно дотримуватися режиму, а за недоцільну витівку можна «схопити» дисциплінарне стягнення. Комендант табору говорить, що вони не обіцяють навчити всіх усьому, але дають дітям таку можливість. Він переконаний: «Маленькі історії успіху завжди відбуваються. Буває, що на таборі 10 відсотків уперше миють посуд, бачать нерізану капусту… Але вони отримають шанс вимити тарілки і нарізати салат». 

Слід зазначити, що організатори табору залучають фахових спеціалістів, які проводять для учасників «Коловрату» заняття за програмою табору. 

«У нас усі рівні»

Наталка Лучанінова говорить, що у таборі поняття «Ви» відсутнє, оскільки у «Коловраті» всі рівні. «Це створює дружню атмосферу. Діти ставляться до нас, як до рівних, але відчуття субординації зберігається. Є певна невеличка дистанція, але не створюється культ особистості», – зазначає Наталка. За «Ви» у таборі учасники мають виконати «п’ятірочку», тобто 5 відтискань або 5 присідань. До таких покарань звикають швидко. Під кінець табору, за словами Наталки Лучанінової, діти, коли щось роблять не так, уже самі запитують: «Десяточку?». Буває, навіть спочатку присідають, а потім говорять, що зробили.

Один день із життя табору

На прохання журналістів організатори «Коловрату» розповіли, як виглядатиме день таборовика. Учасники за розкладом прокидаються о 7 ранку. Всі мають швидко вискочити з наметів. Потім мають 5 хвилин, щоб привести себе до ладу. Далі – зарядка, розминка, пробіжка, заняття на турніках, брусах. Потім у таборовиків буде час на вмивання, прибирання в наметах. Відкриття таборового дня у «Коловраті» о 8 годині: шикування, звіт, оголошення порядку денного, переможців минулого дня. Крім того, протягом дня для учасників будуть проводитися лекції, тренінги, можуть бути змагання, конкурси. Часом можливі ігри майже на увесь день. Крім того, таборовики мають творчі завдання, які обов’язково потрібно виконати. 

Бувають у «Коловраті» й нестандартні розваги, наприклад, грязьові бої. Вечірня ватра у таборі кожного разу тематична. Також практикують ватру-аукціон, де діти за присідання, відтискання можуть викупити певний лот, аж до коменданта табору Бойка. Розігрують також залишені без нагляду речі. 

Буває й день самоврядування. 

З 23:00 у «Коловраті» нічна тиша. «На початку табору з цим найважче, адже діти на емоціях. Інколи доводиться проводити зарядку навіть серед ночі». Слід зазначити, що у «Коловраті» діє табу на шкідливі звички. Якщо ж хтось це табу зневажає, то на початку дня доводиться влаштовувати урочисті похорони «бичка» – недопалка. Порушники копають ложками яму для «втраченого бійця» і влаштовують похоронну процесію. Бо ж курити тут не можна. Суворо у таборі і з чистотою. Територія завжди має бути ідеально прибраною.

Діти мають бути готові

Жодних критеріїв відбору у таборі немає. «Зараз головне – бажання, розуміння формату, можливість батьків забезпечувати матеріально», – говорить Олександр Бойко. Із усвідомлення формату, за словами організаторів, бувають проблеми. Щоб їх попередити, говорять із кожною дитиною, батьками, розповідають про умови табору. Діти мають бути готові до того життя, що пропонують у «Коловраті». «Коли ж хтось розуміє, що не туди потрапив, виправдовує свою нікчемність глобальними бідами… І їде», – зазначає Олександр.

Як потрапити до «Коловрату»?

Щоб стати учасником табору потрібно зателефонувати за телефонами 0663441341 (Олександр) чи 0957312988 (Наталка). Також можна зареєструватися за адресою: вул. Горького, 2. Із документів знадобляться анкети, свідоцтво про народження або паспорт, довідка про епідоточення та заява батьків.