Найближчим часом готують до зупинки 35 державних шахт. Там хочуть провести реконструкцію, а потім знову запустити. Із цього питання 17 грудня 2012 року в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості відбулася технічна рада.
Gazeta.ua взяла інтерв'ю у голови незалежної профспілки гірників, Михайла Волинця
— Мова йде про такі гіганти, як шахтове управління "Луганське". Воно має промислових запасів вугілля — 181 мільйон 759 тисяч тонн. Якщо стандартно видобуватимемо по 2 мільйони в рік, може працювати ще 75 років. Це і шахта імені Стаханова на Донеччині, "Жовтневий рудник" у Донецьку, що відповідає всім світовим стандартам. Цей список можна ще довго продовжувати. Працівників точно звільнять, бо не буде вугілля — нічим буде платити зарплати. Ці шахти просто помруть. Ще жодна шахта не повернулася після консервації, — каже 56-річний Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників.
Скільки людей опиниться на вулиці?
— Тисяч 60. До того ж кожне робоче місце на шахті тягне за собою ще сім, бо закриються школи, дитячі садки. Загалом постраждають 360 тисяч по всій Україні.
Їм виплатять компенсацію?
— Зазвичай профспілки домагаються, щоб звільненим працівникам платили компенсацію. Але в нашій країні закони не діють. Навіть якщо працівникові вдасться виграти суд, то виконавча служба, на жаль, не виконує його.
Чому шахти закривають?
— Інвестор не вкладає гроші у вугільну галузь, бо постійно змінюється вплив фінансово-промислових груп на неї. Зараз от зайшов син президента Януковича Олександр. Шифрується через компанію Донбаський розрахунково-фінансовий центр. Через неї керує шахтами, йому йдуть мільярди гривень бюджетних коштів. Певний вплив на вугільну галузь мають і фінансові групи сина Олександра Єфремова. Це їх треба запитати: "Чому "Луганськвугілля" виявилося найгіршим у той час, коли було найкращим у радянські часи?".
Які наслідки закриття шахт?
— Наслідки закриття цих шахт можуть бути соціальні, екологічні, демографічні. В місті Стаханов на Луганщині газ почав виходити на поверхню. Поранено близько 50 людей. Людина зайшла в погріб, чиркнула сірником чи включила вимикач — обсмалила обличчя. У місті Брянка діти стали частіше хворіти, погіршився імунітет, упав зір. Через безробіття багато сімей розпалися, хтось поїхав на заробітки в Москву, Італію. От подивіться зараз на Сніжне, Торез і Красний Луч Луганської області. Там залишилися одиниці шахт. На копанках платять "чорну" зарплату. Через це казна місцевих бюджетів обміліла. Розвалилися бібліотеки, школи, дитсадки, комунальні підприємства. Копанки стали рити у непридатних для цього місцях — під залізницею, внаслідок чого провалювалося залізничне полотно, під будинками. Зросте безробіття. Дослідження показують, що зростання на 1 відсоток безробіття зумовлює зростання криміналу на 3 відсотки.