Мандруючі люди з синьо-жовтими прапорцями на щоках - справа львівських членів Молодіжного Націоналістичного Конгресу. Акцією "Цінуй національну символіку" вони святкували День Соборності України.
Єдність кордонів і народу, на століття розірваного різними окупантами, продемонстрували і члени Київсього, Полтавського, Тернопільського, Харківського і Сумського осередків.
"З огляду на те, що у холодний недільний вечір люди прийшли святкувати державне свято, є всі підстави говорити: "Україна – єдина, від Заходу до Сходу, від Півдня до Півночі", - вважає Олександр Бойко, голова Сумського МНК.
Зимовий табір для хлопців "Урай". Дівчат не беруть через дуже навантажену програму та високі вимоги до учасників.
Цього року дев'ятеро членів Молодіжного Націоналістичного Конгресу пройшли Сколівськими Бескидами, що на Львівщині, у 30-ти градусний мороз, коли навіть яблука замерзали, буквально кам'яніючи.
"Дійсно, було так холодно, що п'ючи щойно заварений чай, лише перший ковток був теплим. Снігу - багато. Подекуди виднілися лише верхівки дерев, а сам стовбур був повністю вкритий снігом! Спали по 2-4 години на добу... Але пройшовши табір, розумієш, що таке справжня воля і міцний характер. Ніде раніше так не випробовував свої сили", - ділиться враженнями Віталій Криштоп, який вперше пройшов цей екстремальний табір.
Такі табори дійсно гартують. Хочеш перевірити себе? "Урай-2013" обіцяє бути не менш цікавим та виснажливим.
"Нація, яка не капітулює". Історія про ірландців, що боролися за незалежність, як і українці. У наш час теж доводиться боротися за свободу, хоча б, свободу думки й слова.
Ярослав Ілляш, упорядник книги, голова МНК Сергій Кузан та член Центрального Проводу Іван Кішка відвідали східні та західні міста України з перезентацією книги. Кліпи про ІРА, довідки з історії, живе спілкування - так відбувалося поширення праці.
Реакцією на ще першу редакцію книги став коментар Посольства Великої Британії в Україні: "Посольство дотримується позицій, що кожен має право вільно висловлювати свої думки, якщо вони не призводять до порушення прав і свобод інших громадян… Багато людей висловлюють чимало своїх думок, інколи не прийнятних для інших. Реагувати на це — не наше завдання".
Натомість, майже у кожному місті на презентаціях були помічені працівники СБУ, а у Сумах - і того більше, міський голова Геннадій Мінаєв заборонив проводити презентацію у підвідомчому йому приміщенні за 2,5 години до початку заходу під надуманим приводом. Але захід таки відбувся.
Один із найпопулярніших видів активного відпочинку - сплави. У квітні Тернопільська організація Молодіжного Націоналістичного Конгресу спільно з туристичним клубом "Файні мандри" відкрила сезон: змагання річкою Дністер. До речі, команда МНК уже вп'яте здобула перемогу, прибувши першою.
Слід зазначити, що весняні сплави набагато складніші за традиційні літні. Погодні умови - суворі. У такий період завжди дощить і, зазвичай, не хочеться навіть зайвий раз виходити з дому. Але це не зупинило шукачів пригод - попри холод, усі лишилися задоволеними - як хлопці, так і дівчата.
До речі, хлопці вважають дівчат хорошим стимулом для того, аби гребти старанніше. Мовляв, коли дуже втомлюються, а дівчата продовжують працювати веслами, то доводиться відкривати "друге дихання", щоб не здаватися слабшими.
Цьогоріч відбулася ювілейна теренова гра "Гурби-Антонівці". Удесяте хлопці та дівчата зі всієї України зібралися, щоб випробувати свою фізичну, і, що головніше - духовну силу. Адже як зазначив Голова МНК Сергій Кузан: "Сьогодні наш терен 25кв. км., а завтра нашим тереном повинна стати вся Україна".
"На гру їду не лише заради емоцій. Не переказати словами, який заряд позитиву отримуєш під час гри! Адреналін зашкалює, коли сидиш у засідці за кущем, а за два метри від тебе - сотня ворожих ніг... Це неймовірний досвід, який допомагає навчитися тримати себе у руках і зберігати "холодний" розум", - говорить Катерина Волченко, учасниця гри, член Сумського МНК.
Щороку гра стає все цікавішою: ветеранів і досвідчених граців більшає, а через те - і стратегії стають складнішими.
Перемогою у боротьбі з владою почався дитячий наметовий табір "Коловрат", який уже восьмий рік поспіль організовує Молодіжний Націоналістичний Конгрес на Сумщині. Подібних патріотичних таборів в області немає. Цого року влада всіляко перешкоджала його проведенню.
"Вже дві наради заступника губернатора були присвячені нашому табору, які супроводжувались мозковим штурмом міліції, служби в справах неповнолітніх, спеціалістами Управління молоді та спорту", - розповів Олександр Бойко, Голова Сумського МНК.
За словами Другого голови МНК, народного депутата Олега Медуниці, під час проведення табору були справжні маски-шоу. Його для таборуючих влаштувала чесна компанія посадовців – лісники, санепідемстанція, міліція. Протягом трьох годин вони оглядали табір, шукаючи порушення. У результаті – поїхали ні з чим.
Тож табір відбувся: близько 50 дітей зі всієї України отримали купу позитивних вражень і загартувалися: як фізично, так і ідеологічно.
Табір "Відвага", Полтавщина. Спитайте цих хлопців, чому вони грають у регбі. Відповідь проста: справжня хуліганська гра для джентельменів.
Та регбі - це не єдине заняття під час серпневого вишколу Молодіжного Націоналістичного Конгресу. Як зазначив один з учасників, "Відвага" – це суміш солі з перцем, відсутність вільного часу, шалені фізичні навантаження, цікаві лекції, що дійсно відрізняють табір від будь-якого іншого, навіть подібного за форматом.
"Захоплює те, як за такий короткий проміжок часу з молодих людей різного віку та різних куточків України утворилась команда, сповнена патріотизму та жаги до перемог. Так твориться нова українська молодь!", – зробив висновки про таборування Голова МНК Сергій Кузан.
Розширення діяльності Молодіжного Націоналістичного Конгресу у цьому році особливо значне. У вересні молодь міста Сокаль, що на Львівщині, створила власний осередок.
Ірина Михайлова, голова Сокальського МНК, зазначає, що новостворена організація вже самостійно проводить акції та заходи. Смолоскипна хода на Покрову, історичний брейн-ринг, бардівський вечір, Андріївські вечорниці, зустрічі з ветеранами УПА - далеко не повний перелік...
Окрім цього, варто додати, що Івано-Франківщина та Миколаївщина також створили місцеві організації, які наразі активно розвиваються. Так, діють системи залучення нового членства, проводяться цікаві вишколи на Миколаївщині, а івано-франківці проводять різноманітні акції, серед них - збір коштів для ветеранів УПА до Дня Св.Миколая.
Покрова - не лише традиційне свято з часів козацтва, а й, можна сказати, день народження боротьби за волю Укораїни. 14 жовтня - день створення Української Повстанської Армії. Націоналістична молодь України відсвяткувала 70-ти річчя грандіозними маршами зі смолоскипами і без, лекціями і бесідами, урочистими зборами Проводу ОУН, привітаннями ветеранів...
Молодіжний Націоналістичний Конгрес виступив організатором святкувань: у Києві відбулися збори Київського крайового братства ОУН-УПА, Урочиста Академія, зустріч молоді з ветераном Степаном Семенюком. Долучився і до маршу за визнання УПА. Смолоскипнимм вогнями запалали вечірні вулиця Львова, Сокаля, Сум, Харкова.
Де ще молодь може з такою користю провести осінні дні, як не на березі річки Дністер, в околицях села Уніж? Чудова природа (до Дністра всього 400 м!) на території колишнього колгоспу із залишками господарських споруд, які мають бути відбудовані руками волонтерів, поєднання праці та відпочинку - чи не найкращий спосіб отримати нові враження.
Щороку молодь приїжджає на унікальний табір-джамборі "Повстанська Ватра", щоб послухати лекції ветеранів УПА, відомих політиків, письменників, музикантів та інших успішних людей. Плата за це приємна: волонтерська робота. За роки проведення табору гостями вже побували сотенний УПА Мирослав Симчич (Кривоніс), лідер гурту "OtVinta" Юрко Журавель, письменниця Марія Матіос, громадський діяч Олександр Солонтай та інші. Вониі разом з таборовиками виконували різноманітні роботи з благоустрою форматності "Кузня - УНІЖ" директора Мистецької агенції «Наш Формат» Влада Кириченка.
"Кулаки у Верховні Раді - потрібні, якщо битися за правду", - стверджує Олег Медуниця, другий голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу, а відтепер - і народний депутат.
Під час виборів до Верховнрї Ради, він став єдиним опозиційним кандидатом у місті Суми. На противагу Медуниці виступив самовисуванець Анталоій Єпіфанов, що входить до фракції провладної партії. Проти першого було розгорнуто неабияку боротьбу: чорний піар, зривання зустрічей з виборцями, погрози... Та все ж, активісти, серед яких члени МНК з усієї України, провели неабияку агітаційну кампанію. Результат - націоналіст переміг на Сході. Це ще одна сходинка, успішно подолана на шляху до ще більшої перемоги.''Це тільки початок. Ми разом перемогли і далі боротимемося разом. Ми зробимо все, щоб звільнити Україну від окупації Партії регіонів. Ми повалимо цей злочинний режим і відбудуємо Україну для наших дітей!'', - пообіцяв Медуниця. І ми можемо переконатися: це не лише слова. Вони підтверджуються діями - активною діяльністю депутата у Верховній Раді.
"Радість не у матеріальному, а в тому, що ви прийшли сьогодні до мене, відвідали, приділили час та увагу", - із сльозою радості на очах реагує на акцію львів'ян член братства ОУН-УПА Оприск Роман Євстахович.
Акції до дня Святого Миколая, суть яких полягала в привітанні ветеранів УПА, пройшли на Тернопільщині, Львівщині, Івано-Франківщині та Сокальщині. Активісти Молодіжного Націоналістичного Конгресу, зібравши продуктові кошики, листівки, гроші - прийшли зі словами вдячності до своїх Героїв, щоб ті знали: їх шанують та пам'ятають.