10 правил: Як виявити ворожого "інтернет-воїна"
03.01.2015

Російська Федерація веде військову агресію проти України. Цей факт сто разів доведений і міжнародними інституціями, і нашими військовими з передової. Проте, війна це не тільки танки та гармати. У столітті, коли практично кожна людина має доступ до інтернету, має екаунт у соціальних мережах, грамотні інтернет-воїни так само цінні, як і солдати на передовій.
Ефект від впливу інформаційної війни на громадян ми легко можемо оцінити, поспілкувавшись із мешканцями Криму і Донбасу, для яких навіть абсурдні і нелогічні "новини" про розіп’ятих малюків, рабів та ін. - є фактом, який не потрібно перевіряти.
Якщо "копати" глибоко, то саме успішна інформаційна війна дала можливість Росії розпочати анексію Криму і вторгнення на Донбас. І ця війна успішно ведеться саме зараз, коли не бачені ніколи "друзі" у Facebook поширюють "новини" з неперевіреного сайту.
То як цьому протидіяти і убезпечити себе і своїх реальних друзів по соцмережам від ворожих інтернет-солдатів? Для цього ми виокремили 10 порад "Як виявити ворожого інтернет-воїна".
Правило №1: "Додавайте до друзів людей, яких ви реально знаєте". Слідування цього правила напевно найкраще вбереже вас від впливу інтернет-ботів, але на практиці дуже мало людей його притримуються.
Правило №2: "Не купуйтесь на патріотичну аватарку".
Для патріотів України Євромайдан, Небесна сотня, воїни АТО є чимось таким мегапозитивним, мало не священним, ми дуже сильно реагуємо на все, що з цим пов’язано. Людина з аватаркою, на якій зображений тризуб або воїн АТО сприймається як "свій". Чим дуже добре користається ворог. Обов’язково придивіться до постів, які публікує ця людина: ви можете дуже здивуватися, натрапивши там на посилання з LifeNews або інших сайтів росагітпрому.
Правило №3: "Придивіться до панікерів"
Люди, на стіні у яких пости, що ВСІ зводяться до одного змісту: "Всьо пропало" або "нам всі брешуть", не обов’язково є ворожими агентами, але варто до них уважно придивитися. Звичайно, якщо ця людина є членом партії, яка не потрапила до парламенту і її коментарі зводяться до критики однієї-двух політисил чи Уряду, президента – то це нормальна людська позиція. Нас цікавлять ті, які критикують усі без винятку кроки і дії влади, військових, сіють паніку, невпевненість, недовіру у кожному пості і коментарі - це на 90% "наш клієнт".
Правило №4: "Роман Шухевич, Степан Бандера - хто ще у вас у друзях?"
Звичайно, не всі люди бажають вказувати у соцмережах своє справжнє ім’я, але до друзів з іменами українських патріотичних діячів (Олекса Довбуш, Козак Сірко, Роман Шухевич), або наприклад: "Маринка Україночка", "Вітя Патріот" краще придивитися – тут діє той самий принцип, що і з патріотичними аватарками.
Правило №5: "Бійтеся незнайомих дівчат-фотомоделей"
Як би смішно не звучало це правило, але його варто взяти до уваги. Представникам чоловічої статі притаманне "сліпе" додавання до друзів дівчат з гарною, привабливою аватаркою. Звичайно, Україна славиться гарними жінками, але не кожна дівчина має в себе фотографії з портфоліо. Ми не говоримо зараз про дівчат, які постять котиків і собачок. Нас цікавлять ті, які поширюють новини про "сенсаційні" новини з маловідомих сайтів. Є легкий спосіб перевірити, чи це є справжня людина, чи бот. Натискаємо на аватарці правою клавішою, обираємо "пошук цього зображення у Google". Якщо фотографія справжня, навряд ви знайдете її на американському сайті з продажів косметики J
Правило №6: "Перевіряй людей, які роблять лише перепости"
Робота інтернет-воїна не проста, зазвичай одна людина веде по 6-10 екаунтів у соцмережах. Тому такі люди рідко встигають писати довгі пости з висловлюванням власної думки, вони просто роблять перепости новин, і дуже рідко вдаються до коментування. Якщо ви бачите, що людина практично ніколи не коментує свої ж новини, перед вами скоріше за все черговий "хом’як".
Правило №7: “Чим більше персональних фото, тим краще”
Тут усе просто, якщо ви бачите що і на аватарі, і в альбомі є не одна, а багато фотографій однієї й тієї самої людини, ще й на фотографії відмічені і інші користувачі, скоріше за все це справжня людина. Якщо ж на аватарі та у фотоальбомі взагалі немає фотографій власника сторінки, то перед вами або “хом’як” або дуже утаємничена особа.
Правило №8 “Важливе місце народження”
Те, що людина з Донецька, Москви буде постити "Лайфньюз", "Первого каналу" - ніби не має нічого дивного. Але якщо у вашого друга відмічено, що він живе у Львові, Тернополі, Києві, ще й розмовляє українською, то варто перевірити цього друга на правило №2, 3, 7.
Правило №9 “Не коментуйте ботів”
Якщо хтось із ваших друзів у FB, якого ви ніколи не бачили вживу, постить завідомо неправдиву інформацію, не поспішайте її коментувати. Спочатку переконайтеся, що це не бот. Адже кожен ваш коментар разом із постом автоматично відобразиться серед інших ваших друзів, що тільки просуватиме цей пост в стрічці новин.
Правило №10 «"Шукайте першоджерело!"
Часто ми бачимо сенсаційні заголовки, і нам також дуже хочеться поділитися цією новиною з друзями. Але перед цим обов’язково зверніть увагу на джерело інформації і його зміст. Не перепощуйте бездумно, інакше ви тільки самі допоможете ворогу поширити недостовірну інформацію. Завжди перевіряйте інформацію. Шукайте першоджерело.
Ці прості правила зможуть допомогти вам відрізнити реальних користувачів від різного роду "хом’яків". А також вбереже ваші нерви від псевдоновин.
Оксана Кузан, Інформцентр МНК