Пол Френсіс Винник

У січні 2016 року Збройні Сили Канади оголосили про призначення ветерана Афганської війни, генерал-майора Пола Винника командувачем Сухопутних військ Канади. 

Пол Френсіс Винник (Павло Винник) - етнічний українець, чиї предки є вихідцями із села Поздимир, що на Радехівщині (Львівська область). 16 липня 2016 року на урочистій церемонії на Парламентському пагорбі він офіційно прийняв командування Армією Канади, а також отримав звання генерал-лейтенанта, що є другим по старшинству у Збройних Силах Канади.

Народився майбутній генерал-лейтенант 29 червня 1964 року у місті Альберта, Канада. В інтерв‘ю Ukrainian Media Ottawa на честь 125-ти річчя української діаспори в Канаді розповів про свою родину та українське походження: 

«Мій дід Роман Винник разом із дружиною емігрували до Канади у 1903 році. Мій батько Вальтер Винник-українець. Я є частиною української діаспори, це важливо для мене, оскільки це і є моєю спадщиною».

1000214_2318179.jpg

Освіту військового інженера Пол здобував у Військовому коледжі Royal Roads та Королівському військовому коледжі Канади. У 1986 році розпочав свою військову кар‘єру, вступивши до лав Канадських військових інженерів, у 1997 році став головнокомандуючим 1-го полку військових інженерів, а з 2004 року - командир 1-ї групи тилового забезпечення. Пол Винник брав участь у Афганській війні, був помічником генерал-командира Об‘єднаного тимчасового управління безпеки, за що отримав «афганську медаль 1-го класу».У 2010 році він став командувачем Західного округу сухопутних військ, а з липня 2014 року - головою оборонної розвідки.

Після призначення командувачем Сухопутних військ Канади Пол Винник разом із канадською делегацією у листопаді 2016 року прибув в Україну. Спочатку генерал-лейтенант відвідав рідне село його предків - Поздимир, а потім Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного і Міжнародний центр миротворчості та безпеки, де спостерігав за спільною підготовкою українських та канадських військових.

«Я мав можливість поспілкуватися з канадськими офіцерами, вони вражені ентузіазмом українських військових, а також їх досвідом у веденні бойових дій. Хочу наголосити, що не тільки вони вчаться у нас, ми також у них вчимося. Я, як командувач Сухопутними військами Канади, був радий бачити ту співпрацю та взаєморозуміння, яке ми маємо. Я готовий і надалі продовжувати тісну співпрацю з командуванням Збройних Сил України.» - розповів на прес-конференції П. Винник.

Крім співпраці з канадськими інструкторами, Пол сприяв отриманню українською армією новітньої зброї. 

«У 2016 році після його візиту в Україну у львівських шахтах абсолютно випадково були знайдені далекобійні снайперські гвинтівки й заблукали військові інструктори Канади,» - зазначив офіцер Збройних Сил України Анатолій Штефан. 

Загалом, за даними уряду Канади, з часу початку роботи канадських інструкторів в рамках «Операції «Об'єднувач (Unifier)» вдалось підготувати близько 11 тисяч українських військових. Також у 2017 році Пол Винник за свої волонтерські досягнення отримав почесну нагороду Hetman Executive Award від української громади провінції Альберта.

16 липня 2016 року генерал-лейтенант був призначений на посаду заступника Голови Генерального штабу оборони Канади, займав цю посаду до липня 2019 року. 

У 2019 році генерал-лейтенант Пол Винник став командувачем Армії Канади. Про його призначення на цю посаду стало відомо 14 липня, після привітання прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо.

У своєму твіттері Голова Генерального штабу оборони Канади генерал Джонатан Ванс написав: 

«Пол Винник - від Канади до Конго ви служите нашій країні чесністю, відданістю та сміливістю, і перш за все, демонструючи досконалість...».

Пол Френсіс Винник - єдиний представник української діаспори, що командував Сухопутними військами Канади. Він є видатною особистістю для нас не тільки тим, що своїм талантом, працею та наполегливістю здобув високу посаду, а й насамперед тим, що завжди пам’ятав про Україну та зміг зробити вагомий внесок у розбудову сучасної української армії. Пол щиро пишається своїм етнічним походженням і є прикладом для мільйонів представників української громади як у Канаді, так і по всьому світу.