Функціонування російського бізнесу в Україні: Alfa Group Consortium

Попри коронавірус, не варто забувати про російський вірус, який не тільки паразитує на Сході України, а й шириться по всій державі. Економіка була й залишається одним з основних важелів впливу Кремля на пострадянському просторі, і Україна — не виняток. Попри санкції та тиск активістів, російський бізнес мімікрує, зазнає збитків, але не поспішає повністю згортати свою діяльність в Україні. Ми розпочинаємо цикл публікацій про російський бізнес в Україні. Наш матеріал — про найбільшу фінансово-промислову групу Росії в Україні — Alfa Group Consortium.

Станом на весну 2021, війна між Україною та Російською Федерацією триває й в економічній сфері, виявляючи всі ознаки до посилення. Якщо на 2014 рік російські банки володіли до 10% фінансового ринку, були системними й мали вплив на курс національної валюти, то сьогодні вони у глибокій кризі, потребують докапіталізації, перебувають під санкціями убік руху грошей до материнських компаній і їм заборонені маніпуляції з цінними паперами. Російський бізнес в Україні змушений змінювати власників, ховатися за «прокладками» і керуючими компаніями, чимало активів продано. Проте РФ все ще зберігає частковий контроль або присутність над стратегічними й чутливими для української держави сферами — енергетикою, важкою промисловістю, зв'язком. Також російські державні компанії та особи з «кремлівського списку» виявляють цікавість до об'єктів приватизації України.

Альфа-Груп (Alfa Group Consortium) — консорціум, що є однією з найбільших фінансово-промислових груп Росії. Також здійснює діяльність на теренах інших країн, включаючи Туреччину, Україну тощо. Штаб-квартира розташована в Москві. «Альфа-груп» заснована 1989 року, і є одним з найбільших приватних фінансово-промислових консорціумів СНД. Материнською структурою консорціуму є Гібралтарська CTF Holdings Ltd, яка через ланцюжок офшорів контролює активи «Альфа-Груп». При цьому, понад 40 % CTF Holdings належить Михайлу Фрідману, також великі пакети акцій належать виконавчому директору ТНК-ВР Германові Хану і голові ради директорів «А1 Груп» Олексію Кузьмичову. В Україні група в першу чергу відома через свою банківську мережу, хоч це далеко не єдина галузь, де присутній її вплив. Діяльність «Альфа-груп» розповсюджується на такі сфери бізнесу як видобуток нафти й газу, комерційну та інвестиційну банківську діяльність, управління активами, страхування, роздрібну торгівлю, телекомунікації, нові технології, а також інвестиції у промислово-торгові підприємства. 

Хоч за твердженням Михайла Фрідмана, він — аполітичний, проте саме він і перебуває у так званому «кремлівському списку» від Міністерства фінансів США як потенційна ціль для вторинних санкцій проти російського режиму.

«Альфа-Груп» контролює такі активи в Україні:

Банки: «Альфа-Банк», «НЕОС БАНК», «Укрсоцбанк».

Послуги зв’язку: телекомунікаційна компанія Altimo (володіє частками в компаніях «Вимпел-Комунікації» (надає послуги стільникового зв'язку під брендом «Білайн»), «Мегафон», «Київстар», «Голден Телеком», «Turkcell»). «Київстар» входить у «VimpelCom», власником якого є Михайло Фрідман на українському ринку. «Альфа груп» також контролює кілька відсотків акцій «Turkcell» — компанії, яка володіє українською «Lifecell». Тож усі три провідні оператори мобільного зв'язку України або під контролем росіян, або мають бенефіціарів, пов'язаних із РФ.

Страхова компанія: «Альфа Страхування».

Нафтогазова компанія «ТНК-ВР» (50 % спільно з Аксесс Індастріз / Ренова). ТНК-ВР належить п'ять НПЗ у Росії та Україні й близько 2000 АЗС на території обох держав.

ТМ «Моршинська», «Миргородська», «Трускавецька Аква-Еко», «Трускавецька кришталева», «Старий Миргород», «Сорочинська» належать IDS Group. Також IDS Group є ексклюзивним імпортером грузинської «Боржомі» в Україні. «ІДС Аква Сервіс» надає послуги з доставки питної води додому і в офіси, входить до складу холдингу IDS Group. У портфелі брендів компанії — води ТМ «Аляска», ТМ «Старий Миргород» та ТМ «Домашня із Трускавця». IDS Group — українська група компаній, частина міжнародної групи IDS Borjomi International, яка є одним з трьох найбільших гравців на ринку мінеральних вод СНД та Балтики, а також лідером в категорії природних бутильованих вод. Станом на 2013 рік більша частина акцій належали російській «Альфа-Груп». 

Відкритих даних про те, у яких галузях і в яких обсягах представлений російський капітал, практично немає. Винятком є хіба банківська сфера, де обов'язок відкривати кінцевих власників фінансових установ закріплений нормативно.

Сьогодні Росія вже не є ключовим економічним партнером і в неї залишається все менше економічних інструментів для тиску на Україну. Проте російська присутність хоч і стала менш помітною, у деяких галузях вона залишається так само фактично безальтернативною, і вплив Росії там досі відчутний. 

Автор:

Лілія Кірик

22.03.2021