Живе Білорусь: сябри святкують День волі

25.03.2017

Сьогодні 25 березня – День волі Білорусі. 99 років тому було проголошено незалежність першої білоруської держави, яку через 6 місяців окупував СССР. Цього року білоруси по-особливому відзначають це свято – в Мінську та великих містах столиці проходять «марші недармоїдів».

Білоруси виступають за повне скасування декрету Олександра Лукашенка про соціальне утриманство. Цей декрет є дуже своєрідним способом боротьби з безробіттям, яке в Білорусі складає зараз більше 10% (хоч офіційна статистика подає набагато скромніші цифри). Коли в більшості держав в таких випадках виплачують допомогу, перекваліфіковують та пропонують варіанти працевлаштування, безробітним білорусам пропонують заплатити своєрідний штраф – одноразовий внесок у розмірі близько 200 доларів.

Логіка «Батьки» проста – «Людина непрацююча - це майбутній злочинець. Дармоїди, ледарі повинні працювати. Хто не платить податки, повинен платити». На фоні падіння рівня життя, зростання комунальних тарифів, високого рівня безробіття та підвищення пенсійного віку декрет спричинив масове невдоволення білорусів.

 «Марші недармоїдів» тривають з лютого 2017 року і вже здобули першу перемогу. Під тиском вуличних протестів Олександр Лукашенко відтермінував початок сплати на рік, проте самого декрету не відмінив.

            До початку маршів політика Лукашенка характеризувалась намаганнями поліпшити свої відносини з Заходом та загостренням протиріч з Кремлем. Президент Білорусі має два варіанти: або повністю задовольнити вимоги протестувальників, скасувавши закон, і тоді він може розраховувати на підтримку Заходу, або ж застосувати репресії і повернутись під контроль Кремля.

                Про остаточний вибір поки не можна стверджувати, проте містами Білорусі вже прокотилась низка арештів опозиційних лідерів, журналістів та активістів. Репресії доповнює пропаганда, яка стверджує, що білоруські протести інспіровані з України. Білорусів залякують «трагічними подіями» Майдану, які призвели до розрухи, війни в країні та втрати Криму, а також арештовують активістів, які «тренувались у таборах для бойовиків в Україні».

В той же час існує цілком реальна загроза окупації Білорусі «братнім народом». У 2017 році заплановані масштабні військові навчання російських та білоруських військових на території Білорусі, початкові етапи яких вже тривають. Численні проросійські просвітницькі та парамілітарні організації Білорусі пропагують тему об’єднання «Русі», відновлення СССР, оспівують радянське минуле та заперечують білоруську незалежність.

                Для Білорусі важливим моментом є поєднання соціальних протестів з національними вимогами. Повернення історичної пам’яті, відновлення національних символів та мови, народоправний лад – це ті, на перший погляд другорядні речі, без яких не буде ні добробуту, ні держави. На перший план виходить потреба декомунізації - а це надзавдання в державі, яка чверть віку оспівувала «совок» як ідеал суспільного ладу. Держава важливіша за інтереси одиниць. Без цього – гарантована втрата державності. І такий народ завжди буде стадом, життя та добробут яких залежатиме від волі та примх окупанта.

Свобода народам! – свобода людині! Живе Білорусь!