Все, що потрібно знати про МОБІЛІЗАЦІЮ

06.02.2015
Зі стартом четвертої хвилі мобілізації багатьох українців бентежить, наскільки вона законна, хто підпадає під призов, що буде, якщо "відкосити" тощо. Крім того, чимало питань в українців виникає ще й через те, що Росія усіляко намагається завадити поповненню лав української армії. В соцмережах з'являється величезний масив продиктованої Кремлем інформації, націленої на зрив мобілізації в Україні. Відтак постала необхідність розібратися у питанні. Українські журналісти проаналізували усі наявні на часі дані та запропонували громадськості  все, що потрібно знати про мобілізацію в Україні. НАВІЩО ПОТРІБНА МОБІЛІЗАЦІЯ Четверта хвиля мобілізації пройде у всіх регіонах України, окрім тих територій, які тимчасово не контролюються Києвом. Але якщо на окупованих територіях знайдуться добровольці, які б хотіли стати на захист держави, їм теж можна буде брати участь у мобілізаційній кампанії. 
Вона відбуватиметься у три етапи. Перший відбудеться з січня по квітень і триватиме 90 днів. За цей період планують мобілізувати 50 тисяч осіб. Другий етап розпочнеться у квітні і завершиться у червні. Триватиме 60 діб, а призвати планують 13,5 тисяч людей.  Останній третій етап відбудеться з червня по серпень 2015 року і також триватиме 60 днів. Мобілізувати планують 40 тисяч осіб. Загалом заплановано призвати близько 104 тисяч осіб. Це необхідно, щоб здійснити ротацію солдатів у зоні бойових дій і створити військовий резерв.
У Генштабі запевняють, що військові пройдуть підготовку перед відправкою в зону АТО і будуть забезпечені усім необхідним, а також отримуватимуть збільшену в два рази зарплату, яка на даний момент виплачується представникам Збройних Сил України. КОГО МОБІЛІЗУЮТЬ Згідно із законодавством, під мобілізацію можуть потрапити військовозобов'язані чоловіки віком від 25 до 60 років та жінки віком від 25 до 50 років. Однак, у Генштабі говорять про призов від 20 років. При цьому жінок будуть мобілізувати лише за потреби за кваліфікаційним рівнем. 
У Генштабі ЗСУ також зазначили, що під час наступної черги будуть мобілізовані практично такі ж категорії, як і минулого року: громадяни, які за станом здоров'я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність.
Відтак, армія потребує фахівців механізованих військ – танкістів, артилеристів; фахівців протиповітряної оборони, зв'язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби та техніків різних напрямків.
Міністерство оборони обіцяє, що мобілізація в регіонах буде пропорційною. Будуть запрошувати чоловіків до військкоматів навіть зі звільнених міст та містечок Донецької та Луганської областей. КОГО МОБІЛІЗАЦІЯ НЕ ЗАЧЕПИТЬ Від мобілізації звільнені кілька категорій громадян. Серед них: непридатні за станом здоров'я; студенти денної форми та аспіранти; священослужителі, які обіймають посаду в зареєстрованих релігійних організаціях; батьки трьох і більше дітей віком до 18 років; люди, котрі зайняті постійним доглядом за недієздатними родичами та "заброньовані" підприємствами люди. Мешканці окупованих територій Донецької, Луганської областей та Криму також не підлягають обов'язковій мобілізації. Звідти до війська братимуть лише добровольців. Для цього вони самостійно мають звернутися до найближчого військкомату на українській території і заявити про своє бажання бути мобілізованим.
Водночас, згідно з обіцянками президента, у зону АТО не відправлятимуть солдатів-строковиків. Нагадаємо, що цього року в Україні планують відновити призов до армії військовозобов'язаних віком від 20 до 27 років. Саме із них і буде формуватися резерв ЗСУ. ВІЙСЬКОВА ПІДГОТОВКА 
І ЗАРПЛАТА
Військові чиновники обіцяють, що мобілізовані під час наступної хвилі обов'язково пройдуть спеціальне навчання і непідготовленими у зону АТО ніхто не піде. Військова підготовка проводитиметься у три етапи. Перший – загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів та солдат, яка включає медичну, тактичну, вогневу та інженерну підготовку; другий – фахова підготовка за спеціальністю тривалістю 26 діб; третій – проведення бойового злагодження у підрозділах терміном до 15 діб. Чиновники запевняють, що не залишать солдатів четвертої хвилі голими й босими. Зокрема, дякуючи гуманітарній допомозі з Канади, вже є майже все необхідне із одягу: куртки, берці й утеплені штани нового зразку. Також проводяться заходи щодо накопичення необхідних запасів та оснащення.
Згідно з постановою Кабінету міністрів, військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в АТО і військових конфліктах, передбачена виплата в двократному розмірі грошового забезпечення, у трикратному розмірі - грошове забезпечення військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях з моменту оголошення воєнного часу.  Також в Міноборони інформують, що за кожну добу безпосередньої участі військовослужбовця в бойових діях він буде отримувати тисячу гривень. Крім того, відповідною постановою Кабміну для бійців АТО ввели додаткові винагороди. 
Так, за знищення автомобіля винагорода складає 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. грн.); танка – 40 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн); реактивної системи залпового вогню – 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн); бойового літака - 100 мінімальних заробітних плат (121 тис. грн). УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ Захист Батьківщини від агресора є конституційним обов'язком українців (стаття 65 Конституції України). Однак не всі військовозобов'язані мають бажання служити, тим паче відправлятися у зону АТО. Наслідки за ухилення від служби прописані у кількох статтях Адміністративного та Кримінального кодексів України, отже порушник може як відбутися штрафом, так і сісти за ґрати.

КОДЕКС ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ 
ПРАВОПОРУШЕННЯ УКРАЇНИ
Стаття 210. Порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу:- За неявку до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 85-119 грн. За повторне порушення протягом року можуть стягнути від 170 до 255 грн.Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:- Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі 170-510 грн, а на посадових осіб - 510-1700 грн. Повторне таке порушення протягом року збільшує штраф до 510-1700 грн для громадян та 1700-5100 грн для посадовців. Також передбачено штрафи у розмірі 17-51 грн за умисне зіпсуття або втрату військових документів і до 17 грн за неявку у військкомат для приписки до призовної дільниці.

КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС 
УКРАЇНИ
Стаття 335. Ухилення від призову на строкову службу- карається обмеженням волі на строк до 3 років. Стаття 336. Ухилення від призову за мобілізацією
- карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років. ЯК РОСІЯ ХОЧЕ ЗІРВАТИ МОБІЛІЗАЦІЮ Призов українських військових в армію виявився настільки явною загрозою для агресивної Росії, що в бій проти мобілізації кинули головне розвідувальне управління при Генштабі РФ. Українців все активніше закликають опустити руки й відкосити від армії. 
У соцмережах ширяться десятки антивоєнних відео, а тих, хто їх розповсюджує - сотні. Творці ботів не надто переймаються навіть елементарними правилами української мови: у більшості на сторінках антивоєнна риторика співіснує з паплюженням Майдану, "хунти" та українських генералів і з "офіційними" новинами терористичних республік.
Це називається інформаційно-психологічною операцією, скорочено - ІПСО. Джерела твердять, що над зривом мобілізації в Україні працюють дві групи ІПСО головного розвідувального управління при Генштабі Росії.Спеціалісти твердять, що операція зі зриву мобілізації буде поділятися на декілька етапів. Зараз - перший, активних користувачів інтернету переконують, що існує логічний зв'язок між поганим командуванням, діями олігархів та проблемами на фронті. Читач повинен дійти висновку, що не хоче захищати таку Батьківщину, і перейти до активної протидії мобілізації.
Наступним етапом кампанії зі зриву мобілізації можуть стати організовані виступи так званих солдатських матерів і тиражовані п'ятою колоною проросійських ЗМІ повідомлення про похорон бійців та знущання над ними в полоні. ЩО ЩЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ Через ажіотаж навколо питання мобілізації, прес-служба Генштабу створила в соцмережі spring.me спеціальну сторінку, де оперативно відповідає на всі питання українців стосовно призову. Також там можна вирішити нестандартну ситуацію чи просто перестрахуватися. Сторінка була створена через посилену інформаційну атаку з боку Росії, яка усіляку намагається зірвати мобілізацію в Україну.