Урочиста академія до 100-річчя Ярослава Стецька у Харкові

14.02.2012

12 лютого у Свято-Дмитрівському храмі Української автокефальної православної церкви м. Харкова відбулася Урочиста академія до 100-річчя Голови Державного правління, Голови Проводу ОУН, Президента Антибільшовицького блоку народів Ярослава Стецька. На початку архієпископ Ігор (Ісіченко) відслужив панахиду за славним сином України Ярославом Стецьком.

Владика Ігор звернувся до присутніх на урочистій академії зі словом, в якому наголосив на тому, що  сучасній незалежній Україні бракує справжніх державних мужів, які жертовно служили би своєму народу і країні, та звернув увагу на досвід міжвоєнного покоління Галичини, яке сформувало націоналістичний рух.

Відсутність національних харизматичних лідерів в незалежній Україні пояснюється, на думку владики тим, що ми, не позбувшись у свідомості радянських стереотипів,  беззастережно прийняли цінності ліберального світу з їхнім культом абсолютної свободи.

«Ця необмеженість у самовираженні безплідна і ні до чого, крім руїни і хаосу, не веде, про що свідчать і постійні  кризи у світі, і вакуум в українській політиці. Зовсім інший приклад дає нам історія ОУН. Чому ця організація дала Україні провідників, що були здатні своїми ідеями підняти народ на боротьбу за свою державу? Ярославу Стецьку  не було ще й двадцяти років, але і в такому молодому віці він уже був спроможний взяти на себе велику відповідальність ідеолога і одного з провідників безкомпромісної боротьби українців проти своїх поневолювачів», – зазначив владика Ігор.

На його думку, дуже важливо,  що Ярослав Стецько, як і Степан Бандера, були з родин священиків, підвалини їхнього виховання – християнська побожність, принципи і мораль визначили  героїчний і вольовий характер  їхніх справ і чину. Безкомпромісне дотримання християнських заповідей дало їхнім справам  перспективу, необмежену в часі.

Архієпископ Ігор подякував за згоду взяти участь в академії професорові Київського університету Володимирові Сергійчуку, який з дев’яностих років завжди був поруч із засновницею Конгресу Українських Націоналістів Славою Стецько на відзначенні героїчних подій національної історії України і сьогодні підтримує Конгрес.

Володимир Сергійчук у доповіді “Соборницькі орієнтири Ярослава Стецька” підкреслив, що здійснений під проводом Ярослава Стецька Акт відновлення Української Держави 30 червня 1941 року в самій постановці містив генетичний зв’язок  з державними утвореннями, що були в українській історії в різних частинах її етнографічних земель. Він розповів також, що похідні групи для організації українського самоврядування були спрямовані керівництвом ОУН не тільки на Захід, але по всіх напрямках нашої країни.

«Останньою похідною групою, яка прийшла в країну, – вважає професор, – була група, яку очолила дружина Ярослава Стецька п. Слава на початку дев’яностих. І саме їй ми завдячуємо тим, що постав Конгрес Українських Націоналістів».

Доповідь В’ячеслава Труша, голови  Східноукраїнського дослідницького центру «Спадщина»,мала узагальнюючий характер і стосувалася біографії, ідеологічної спадщини і вшанування пам’яті Я.Стецька. О. Слободянюк, який представляв Молодіжний націоналістичний конгрес, зосередив свої роздуми навколо вислову Я.Стецька: «Коли еліта – тобто найкращі з усіх соціальних шарів народу – характером слабне, коли вона не вихована, сама не виховується і народу свого не виховує, приходить занепад нації, залежність від інших націй, що мають здорову еліту».

Ольга Різниченко, референт з питань культури Конгресу Українських Націоналістів, розповіла присутнім про діяльність Ярослава Стецька як Президента Антибільшовицького блоку народів.

Несподівано виявилось, що присутній на заході, давній парафіянин Свято-Дмитрівської церкви пан Іван Корнійчук, був у рідному селі  Будераж Здовбунівського району, коли там проходила перша конференція поневолених народів Східної Європи 21–22 листопада 1943 року. Він став свідком  знаменної історичної події – зародження АБН і розповів учасникам урочистого заходу про ті історичні події.

Особливе враження на присутніх справило інтерв’ю  Ярослава Стецька, яке харків’яни мали змогу побачити завдяки тернопільським конгресівцям, що передали напередодні диск із записом для урочистої академії на честь 100-річчя Провідника.

Ольга Різниченко, референт з питань культури Конгресу Українських Націоналістів