Українці присягнули на вірність Батьківщині

15.10.2013

У найбільших містах України, зокрема Києві, Харкові, Полтаві, Сумах, Тернополі, Чернігові, Дніпропетровську, Львові, Івано-Франківську та навіть за кордоном молодь відзначила свято Покрови Пресвятої Богородиці та День створення Української Повстанської  Армії урочистим зачитуванням присяги воїна УПА.

За словами Голови МНК Сергія Кузана, кампанія «Присяга воїна УПА», що стартувала цього року, відбулася досить успішно.

«Цього року представники молодіжних патріотичних організацій - МНК, СУМ в Україні, МНР, Пласту та Української справи - спільно ініціювали всеукраїнську кампанію, що успішно відбулась не лише в більшості регіонів України, але й закордоном. Адже героїзм воїнів УПА об'єднує українців Заходу та Сходу. Очевидно, що з кожним роком кампанія набуватиме все більшого розмаху, адже цього року до неї доєдналися більше тисячі молодих людей», - повідомив Голова МНК.

Так, 13 жовтня у Полтаві представники Молодіжного Націоналістичного Конгресу (МНК) та ГО «Українська справа» презентували полтавцям фотовиставку, присвячену визвольній боротьбі Української Повстанської Армії – «Армія нескорених», яка не вперше виставляється для огляду. Фотовиставка вже традиційно зібрала безліч позитивних відгуків.

«Нам приємно, що полтавці з такою цікавістю звертають свої погляди до нашої фотовиставки. Позитивні реакції пересічних громадян вкотре доводять, що в українців спільна історична спадщина і спільні герої», - зазначив один із організаторів виставки, член МНК Олександр Омельченко.

Всі відвідувачі також мали змогу придбати цікаву наукову та публіцистичну літературу присвячену збройній боротьбі українського народу за незалежність.

Пізніше до фотовиставки підійшли учасники «Маршу УПА». Відбулося урочисте зачитування присяги вояка Української Повстанської Армії.

Акція «Присяга воїна УПА» у Харкові розпочалася з хороших новин: Вищий адміністративний суд України своєю ухвалою від 12 вересня 2013 року підтвердив, що пам’ятний знак воїнам Української Повстанської Армії, що знаходився у Молодіжному Парку міста Харкова був встановлений законно, а отже, його пошкодження або демонтаж є злочином.

Всього у відзначенні взяли участь близько 100 харків’ян. Захід розпочався з панахиди за всіма загиблими, що полягли за незалежність України, яку проводив Архиєпископ УАПЦ Ігор Ісіченко. Після панахиди молодь з МНК урочисто проголосила присягу воїна УПА, в рамках всеукраїнської кампанії, що стартувала цього року по всій Україні.

Того ж дня у центрі Тернополя відбулася подібна за форматом виставка «УПА. Армія нескорених». До кінця жовтня виставку зможуть побачити студенти тернопільських вишів у своїх навчальних закладах.

«Виставка є своєрідним пересувним музеєм, що включає 32 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА. Оригінальні фото, більшість з яких були опублікованими вперше, та документи подають об’єктивну інформацію, представлену в яскравому та цікавому форматі, щоб відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України», - говорять організатори.

Авторами експозиції «УПА. Історія нескорених» є співробітники Центру досліджень визвольного руху: Володимир В’ятрович, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Руслан Забілий, Петро Содоль. Дизайн виконаний Ольгою Сало. На презентації з відвідувачам спілкувався історик, дослідник визвольного руху на Тернопільщині, член МНК Сергій Волянюк.

«Банери з інформацією про УПА є дуже цікавими та досить детальними. Я впевнилась у тому, що цю армію й справді можна назвати нескореною. Особливо мене вразив факт перебування жінок у її лавах. У мене було багато питань, на які я отримала вичерпні відповіді від  організаторів виставки»,- каже глядачка Соломія Сокальська.

За словами організаторів, більшість перехожих не оминали експозиції, історією УПА цікавилися люди різного віку: школярі, студенти, старші люди. Деякі з них розповідали історії з життя своїх родичів, знайомих, які мали відношення до армії нескорених. Також відвідувачі мали змогу придбати відповідну тематичну літературу на території презентації.

14 жовтня біля пам'ятника Степана Бандері відбулася Всеукраїнська молодіжна акція «Присяга вояка УПА», опісля - повстанська ватра (співи патріотичних пісень під гітару) в Парку Топільче.

У Києві за ініціативи СУМ та МНК 14 жовтня біля Золотих воріт ветерани визвольного руху Михайло Стус, Теодор Дячун, Семен Сорока урочисто зачитали присягу воїна УПА та молитву українського повстанця. Окрім цього, до уваги пересічних киян було представлено виставку про Євгена Коновальця та унікальну експозицію нагород визвольних змагань ХХ ст. (надані Центром досліджень визвольного руху).

Присяга воїна УПА пролунала в Чернігові по завершенні «Маршу слава УПА» біля храму св. вмч. Катерини - її зачитав один з організаторів акції Дмитро Скрипка. Урочисте «Клянусь!» під час прочитання ним тексту присяги виривалося із сотні горлянок. 14-го жовтня від торгового центру «Мегацентр» до храму відбувся «Марш Слави УПА» у якому взяло участь більше сотні учасників.

На Львівщині, у місті Сокаль у переддень свята  Покрови, 13 жовтня відбулася смолоскипна хода до 71 річниці створення Української Повстанської Армії. В акції взяло участь близько 100 осіб.

Хода розпочалася біля пам’ятника Тарасу Шевченку та з благословення місцевого священика. Опісля колона попрямувала до барельєфу Степана Бандери, пам’ятника В’ячеславу Чорноволу та біля колишньої тюрми НКВС. На кожному із пунктів маршруту проголошували точки Декалогу українського націоналіста. По завершенні смолоскипної ходи всі учасники співали гімн ОУН та символічно склали присягу вояка УПА.

«Мені приємно, що в нашій державі росте свідома молодь, яка готова боротись за своє майбутнє та Україну, а воїни УПА – справжні герої, бо показують приклад своїм нащадкам», - ділиться враженнями учасник заходу Андрій Бабух.

Подібна хода пройшла 14 жовтня і в Сумах. Цьогоріч захід зібрав більше півтори сотні націоналістів, які пройшлися маршем центральною вулицею міста. Гаслами стали традиційні «Слава Україні! Героям Слава!», «Бандера – наш герой! Покрова – наше свято!», «Бандера, Шухевич – Герої України!» та інші. Завершилася хода біля пам’ятної дошки керівнику націоналістичного підпілля у часи Другої світової війни Семену Сапуну. Там заступник Голови ОУН Олег Медуниця зачитав Молитву українського націоналіста.

У Бурштині  в рамках кампанії «Присяга вояка УПА» Івано-Франківським осередком "Молодіжного Націоналістичного Конгресу" спільно з місцевою "Молодою Просвітою " була організована акція.

З гаслами "Для Сходу і Заходу - одні герої!" О 20:00 біля пам"ятника Тараса Шевченка зібралась чимала кількість молоді. Розпочали присягу із виконання Державного Гімну України. Потім відбулося зачитання Присяги.

"Словами це передати важко. Бо всі емоції, які вирували під час присяги були із глибини душі. Величність слів присяги заставляла задуматись і не просто проговорити, а прожити кожне слово. Трепіт прапорів на вітрі,  мирне небо над головою і однодумці поруч заставляли серце радіти. Побільше таких моментів, коли дійсно усвідомлюєш, що Бітьківщина - понад усе",- каже учасниця акції Тетяна Попова.

"Нам дуже приємно, що сьогодні молодь прийшла і підтримала дану акцію своєю присутністю, максимальною віддачею і на мить відчули себе воїнами УПА. Такі акції дають стимул для розвитку та підняття патріотизму, національного усвідомлення людьми, а насамперед молоддю", - говорить організатор Федорняк Андрій

Невипадково сказав Євген Коновалець - "Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців".

Як зазначив Голова МНК Сергій Кузан, завданням кампанії - показати тяглість традицій визвольних змагань від покоління українських повстанців до сучасних українців: «Наше завдання, щоб молодь також у символічний спосіб прийняла присягу воїна УПА, таким чином беручи на себе зобов’язання продовжувати чин своїх героїчних попередників і, в разі потреби стати до оборони України, оборони інтересів української нації».