У Тернополі презентували книгу МНКівця ''Омелян Польовий ''Остап''

21.06.2013

Член Молодіжного Націоналістичного Конгресу та ТО МНПТ "Обереги" – Сергій Волянюк став автором книги про Омеляна Польового. Презентація праці про командира ВО "Лисоня", лицаря Бронзового Хреста бойової заслуги УПА співпала з річницею від дня смерті "Остапа".

Сергій Волянюк – історик, дослідник Українського національно-визвольного руху 40-50-х рр. на території Тернопільщини. У 2012 р., готуючись до конференції у Дніпропетровську, Сергій розпочав досліджувати особистість О. Польового. Тоді він зіткнувся із проблемою неопрацьованих спогадів командира та браком потрібних матеріалів для підготовки доповіді. Оскільки об’ємних праць, які б охоплювали весь період життя і діяльності цієї людини не було (крім книги Б. Андрушківа, яка була присвячена Польовому), молодий історик вирішив виправити ситуацію та зайнятись упорядкуванням інформації.

У своїй роботі я використовував джерела різних архівів, бібліотек. Також фото та особисті документи, спогади Омеляна Польового (що раніше тільки фрагментарно видавались в українській пресі), спогади людей, які особисто були з ним знайомі. Зокрема  спілкувався з дочкою О.Польового п. Зоряною та троюрідною сестрою п. Володимирою. У книзі охоплені різні періоди життя та діяльності командира, в тому числі його перебування у виправно-трудових таборах та громадсько-політичну діяльність вже у роки незалежної України. Видання брошури планувалось на січень цього року, проте через деякі обставини та допрацювання матеріалів, вона вийшла дещо пізніше і вперше презентована 12 червня, в день смерті Польового”, - говорить Сергій Волянюк.

У розмові автор висловлює щиру подяку видавництву "Літопис УПА", яке опублікувало її в серії книг "Події і люди". А також дякує історикам, краєзнавцям, друзям та батькам за допомогу у написанні даної брошурки та моральну підтримку.

Презентацію книги "Омелян Польовий "Остап"" заплановано провести ще у Зборові. А придбати її можна в книгарнях, а також у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів.

Для довідки:

Польовий Омелян (03.01.1913, с. Ярчівці, Зборівського р-ну – 12.06.1999, м. Тернопіль) - псевдоніми - “Вихор Омелян”, “Довгуш”, “Остап”, “Очерет Данило”, “Шухай Остап”, “Якір”, “Ясь”.  Провідник Зборівської повітової екзекутиви ОУН (09-11.1939). Згідно наказу ОУН проходив навчання в німецькій поліційно-розвідувальній школі в м. Закопане (суч. Польща) (до 04.1940), очолював канцелярію колишніх політичних в’язнів в Українському комітеті допомоги біженцям і полоненим (1940-1941). З метою вишколу та набуття військового досвіду направлений у “Легіон ім. Степана Бандери” (Нахтігаль) Дружин Українських Націоналістів (1941-1942). К-р куреня “Кривоніс” у Дрогобицькій обл. ОУН (05-09.1943), к-р УНС в Тернопільській обл. (10-12.1943), військовий референт Тернопільського обласного проводу ОУН (1943-1944), к-р ВО “Лисоня” (12.1943-10.1944) одночасно командував куренем (07-09.1944) та загоном УПА (09.1944). Переведений у КВШ УПА-Захід старшиною для спеціальних доручень та військовим інспектором (04.1945-1946). В УПА здобув військовий ступінь - поручник та був відзначений Бронзовим Хрестом бойової заслуги.