У Полтаві встановили пам’ятник Івану Мазепі. Відкриття - 5 травня

27.04.2016

Зранку 18 квітня в Полтаві встановили пам’ятник Івану Мазепі. Вага бронзової скульптури українського гетьмана – 2,5 т, висота – 3,2 м, - повідомляє Громадське.Радіо

Поки що монумент прихований від сторонніх очей великою накидкою, тим часом тривають роботи з облаштування прилеглої території.

Ідея встановити монумент Мазепі з’явилася ще вісім років тому. Тоді планувалося, що на його встановлення будуть виділені гроші з державного бюджету. Шість років тому пам’ятник уже був виготовлений. Його авторами стали скульптор Микола Білик, його син Назар Білик та архітектор Віктор Шевченко. Проте влада весь цей час перешкоджала встановленню монумента, і його відкриття відклали на невизначений термін. Через це небайдужі громадяни зібрали необхідні кошти самостійно. На виготовлення бронзової скульптури знадобилося близько 1,76 млн грн.

Зі зміною влади та настроїв у суспільстві полтавські обласні керманичі все ж таки згодилися на встановлення монумента в місті.

 «Нема патріотів у нас. От Мазепа був патріотом, а вся та влада, яка була до – вона непатріотична в Полтаві. Тому не хотіли поставити. А він вже готовий був, шість років стояв. Якщо влада буде нормальна, то пам’ятники будуть ставити швидко. Я думаю, що якраз помінялася трошечки – не трошечки, а здорово помінялася. Януковича кинули, і пішло діло. За Януковича, якщо б він був, цей пам’ятник не стояв – це зрозуміло», – розповідає співавтор пам’ятника – скульптор Микола Білик.

Монумент встановили поблизу Свято-Успенського собору. Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір позитивно сприймає появу бронзової скульптури на Соборному майдані в Полтаві:

«Іван Мазепа – це видатний політичний діяч. І що невід’ємне – і навіть вороги його запеклі не можуть цього заперечити – він найбільший церковний благодійник у порівнянні з усіма гетьманами, з усіма нашими політичними діячами. Не було рівного йому за кількістю вкладень, які він робив у реставрацію храмів, у відродження Києво-Могилянської академії (свого часу вона називалася Києво-Могиляно-Мазепинська академія) і багато інших проектів, які підтримували православну церкву в Україні».

Полтавці теж здебільшого задоволені появою пам’ятника українському гетьману в центрі міста.

Проте є й такі, хто вважає, що зараз в державі існують більш нагальні проблеми, а встановлення скульптури нічого не змінить.

Даний монумент є першим повноцінним пам’ятником гетьману, тоді як погруддя Івану Мазепі вже встановлені в кількох українських містах і за кордоном (у США та Австрії).

Багато полтавців уже знайомі з пам’ятником – у жовтні 2015 року, коли монумент прибув з Києва, відбулася його офіційна презентація. Проте весь цей час скульптура зберігалася на території транспортного підприємства, яке займалося перевезенням бронзового Мазепи зі столиці до Полтави.

Офіційне відкриття монумента заплановане на 5 травня 2016 року.