У Києві відкрилася філателістична виставка, приурочена до річниці загибелі Романа Шухевича

06.03.2013
5 березня в Києві, в річницю загибелі Головного командира УПА Романа Шухевича – Тараса Чупринки відкрито філателістичну виставку «70-річчя створення УПА». Виставка стала завершальним етапом одного із заходів, організованих Світовим ювілейним комітетом з нагоди 70-річчя створення Української Повстанської Армії.

Окрім Комітету до організації заходу долучилися Всеукраїнське Братство ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича, Київське крайове Братство ОУН-УПА, приватне виробниче підприємство «Скорпіон-2000» та Молодіжний Націоналістичний Конгрес.

Виставка являє собою 8 стендів, на яких показано зразки підпільної пошти, які видавалися на еміграції і які ілюстрували події визвольної боротьби, марки та поштівки, присвячені провідникам українського визвольного руху тощо.

Відкрив виставку директор Центру Національного відродження Тарас Рондзістий. Він наголосив, що діяльність визвольного руху можна досліджувати в тому числі через такі атрибути як повстанська пошта. «Особливо приємно відзначити, що нашою виставкою зацікавилися не лише історики – дослідники визвольного руху, але й філателісти», – сказав Тарас Рондзістий.

Директор ЦНВ також передав присутнім привітання від Голови ОУН (бандерівців), співголови Світового ювілейного комітету Стефана Романіва, подякував членкиням Молодіжного Націоналістичного Конгресу, які оформлювали стенди та художнику Василю Василенку, який також готував виставку.

Далі слово взяв Президент Фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич, який розповів, що українська підпільна пошта стала ще одним атрибутом української держави, держави, що боролася, як і уряд, як герб, як гімн.

«47-й том «Літопису УПА» присвячений українській підпільний пошті. Так от, в 60-80-і роки видавалося понад 8000 марок, блоків та іншої подібної атрибутики. Наявність такої пошти, що видавалася на еміграції, також стала показником формування української державності», – підкреслив Микола Посівнич.

Голова Київського крайового Братства ОУН-УПА Орест Васкул розповів, як в роки визвольних змагань в Українській Повстанській Армії був налагоджений зв’язок та закликав вшанувати загиблого в цей день Головного командира УПА Романа Шухевича.

«В 50-80-і роки підпільна пошта не була знаками поштової оплати. Перша державна марка після проголошення незалежності України присвячена УПА була випущена в 2007-у році. Вона була присвячена Роману Шухевичу. Наступна вийшла в обіг в 2009-у році до ювілею від дня народження Степана Бандери, а в листопаді цього ж року вийшла марка, приурочена до 65-ї річниці створення УГВР. Після того, як ці марки були введені в обіг, Асоціація філателістів України прийняла рішення про проведення поштової естафети, присвяченої 70-и річчю створення Західних областей України. Після естафети було систематизовано матеріал і проведено філателістичну виставку. На основі матеріалів виставки було виготовлено унікальні конверти, присвячені УПА. Зокрема, конверт і марка «Урочище Гурби», присвячені героям Гурбинського бою – найбільшого в історії УПА. Він також представлений на цій виставці. Також конверт «Урочище Вовчак» – там створювалися перші загони УПА, та конверт «Колківська повстанська республіка». Добре, що якраз випала дата – 70-і річчя УПА, до якої можна було провести цю поштову естафету і показати не лише Україні, але й усьому світові, що є офіційні державні марки, присвячені цій тематиці», – поділився передісторією виставки її організатор Олександр Канівець.

Після виступу О.Канівець отримав пам’ятну відзнаку та грамоту від Світового ювілейного комітету з нагоди 70-річчя створення Української Повстанської Армії.

Виставка триватиме з 5 по 9 березня за постійною адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, Центр національного відродження. Вхід вільний.