У Києві до річниці бою під Крутами покажуть фільм "Майкл Колінз"

22.01.2013
30 січня у молодіжному кіноклубі МНК відбудеться показ фільму "Майкл Колінз" про борця за незалежність Ірландії, що став національним героєм своєї країни. Захід присвячений 95-й річниці бою під Крутами, та проходитиме в рамках кампанії "Пам'ятай про Крути". Чекаємо Вас 30 січня о 19:00 за адресою: вул. Ярославів Вал, 9, ст. м. Золоті ворота ВХІД ВІЛЬНИЙ! Контакти: 096 188-37-93 (Іван); 096 914-59-86 (Маргарита), 063 263-40-11 (Оксана). Ми в соцмережах: FBVK Про фільм: "Майкл Колінз" виграв Золотого лева на Венеціанському фестивалі в 1996 році. Фільм професійно озвучений українською мовою за сприяння "Гуртом" спеціально для цьогорічної кампанії  "Пам'ятай про Крути". Докладніше про стрічку можна прочитати тут, про Майкла Колінза тут Крути. Історична довідка: Наприкінці січня 1918 року російська більшовицька армія під командуванням генерала Муравйова у своєму поході на Київ підійшла до станції Крути неподалік Ніжина на Чернігівщині. Містечко обороняли юнкери юнацької військової школи та козаки під командуванням сотника Аверкія Гончаренка. О 4 год. ранку з Києва до Крут прибула перша сотня допоміжного куреня, сформованого зі студентів та гімназистів, і кількість захиників станції зросла з 200 до 520 вояків.

Вранці 29 січня на підступах до Крутів з'явилося шеститисячне військо, яке складали російські солдати, балтійські матроси і червоногвардійці з Москви та Брянська. О 2 год. на допомогу більшовикам надійшли бронепоїзд та Перший Петроградський загін. Гончаренко змушений був увести в бій останній резерв з тридцяти юнаків. Щоб уникнути оточення, українські вояки відступили до свого ешелону. При цьому, 27 студентів та гімназистів помилково вийшли на станцію, яку захопили "червоні", потрапили в полон і незабаром були розстріляні.

Загалом загинуло майже 300 захисників Крутів, решта вночі виїхала до Ніжина. Джерела розбігаються щодо чисельності жертв. Офіційного підтвердження точної кількості загиблих ще й досі немає. За свідченням учасників подій, імовірно було вбито близько 250-300 осіб з українського боку. Але відомі імена тільки тих, що потрапили в полон і були поховані на Аскольдовій могилі у Києві.

Десятиліттями історія битви або замовчувалась, або обростала вигадками в закордонній і вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 році на місці битви під Крутами встановлено пам'ятник. У 80-ті роковини монетним двором випущено в обіг пам'ятну гривню.