Тернополяни відстояли Дністер: будівництво ГЕС заборонено

04.03.2016

3 березня у Тернополі МНКівці разом із іншими активістами пікетували місцеву облраду. Протестустували проти намірів збудувати мережу ГЕС на річці Дністер в межах Національного парку Дністровський каньйон. Під час голосування депутати прийняли рішення про заборону розробки документації та будівництва.

Інформація про «перспективу будівництва Верхньодністровського каскаду ГЕС на Дністрі» набула розголосу ще наприкінці 2015 року. На таку подію громадські активісти зреагували миттєво, то ж вже з січня почав діяти рух #saveDnister. Створено ініціативну групу, що досліджувала всі аспекти цього питання. Щоб запобігти упередженості оцінок, до аналізу залучили фахівців різних галузей. Рішення було одностайне - всіма можливими способами зупинити розробку проекту.

Для створення всієї проектної документації було необхідне погодження обласних рад, на території яких планувалось зведення каскаду ГЕС. На перший погляд, інвестиції в регіони мільйонів євро були для місцевого та регіонального самоврядування більш вигідним варіантом. Та з іншої сторони, здоровий глузд підказував спершу розібратись у доцільності проекту.

Франківська обласна рада першою заборонила зі свого боку зведення каскаду ГЕС. Громадськість Тернополя чекала аналогічних дій від своїх обранців.

Проблематика та підводні камені впровадження проекту:

1.        Зведення каскаду ГЕС призведе до непоправних катастрофічних змін екологічної системи найбільшого каньйону Європи, включно з пересушенням.

2.        На певних ділянках Дністра рівень води штучно піднімуть на декілька метрів, що призведе до затоплення прибережних земельних ділянок в селах. Жителі ж зовсім не ознайомлені з ситуацією, яка на них чекає.

3.        Не проведено жодного ґрунтовного аналізу економічної доцільності будівництва.

4.        В області за часів СРСР була достатня кількість ГЕС на малих ріках, щоб забезпечувати потреби електроенергії. Більшість з них є не робочими, але бетонні споруди все ж завдали шкоди екології. Доцільніше було б відновити їх, ніж споруджувати нові. Адже при більшому енергоспоживанні, ефективність сучасних турбін достатньо висока.

Отож, вимоги активістів були простими та цілком зрозумілими: заборона  розробки будь-якої проектної документації та початку будови ГЕС без дослідження та обґрунтування цих питань.

4 січня на сесії Тернопільської обласної ради було вирішено створити тимчасову комісію з дослідження доцільності забудови. Підсумок її роботи - заборона реалізації проекту та рішення відіслати звернення в КМУ з вимогою зупинити будь-яке фінансування розробки документації.

Громадські активісти розуміли, що останній шанс законними методами вплинути на депутатів Обласної ради - провести попереджувальну акцію перед ТОДА. Долучилися до неї туристична та екологічна спільноти.

Щойно у переддень сесії занесли звернення про проведення пікету, фракції почали активні перемовини з приводу цього питання.

У регламенті розгляд проекту рішень про мораторій на забудову був об 11:00 год. Дві години активісти чекали в актовій залі на розгляд питання. Проект рішень, що брався за основу, був недосконалим. Тому тимчасова комісія, створена на минулій сесії, спільно з громадськими активістами винесли на розгляд поправки до нього.

Безумовно, депутати вивчали це питання детально, то ж відбувалось  маніпулювання між накладанням мораторію та забороною забудови. Активісти були однозначно за заборону. Під час другого голосування громадськості вдалося  відстояти свою позицію.

«Ми обіцяємо й надалі пильно стежити за розвитком подій. Адже є інформація, що люди, які готові мільйони євро вкладати у  цей проект, так просто не відступлять»,-  говорить громадський активіст, голова тернопільського МНК Василь Дубовий.