Росія неодноразово порушувала гарантії нацбезпеки України, – експерт

12.11.2013
Росія неодноразово порушувала економічні положення Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї згідно з Будапештським меморандумом від 1994 року. Про це заявив доцент кафедри політології Києво-Могилянської академії Андреас Умланд.

Про це пише ZAXID.NET, з посиланням на ZN.UA, Умланд зауважив, що "в меморандумі США, Росія і Великобританія надали Україні гарантії національної безпеки в результаті самороззброєння Києва. Три країни-підписанти гарантували, що вони будуть "утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином забезпечити собі переваги".

"Україна виконала умови угоди – вивезла ядерні боєголовки зі своєї території до 1996 року і на сьогодні не має зброї масового знищення. Однак Росія з того часу неодноразово порушувала економічні положення меморандуму 1994 року різними санкціями проти України – особливо відверто під час п'ятиденного де-факто торгового ембарго на весь український імпорт в серпні 2013 року", – зазначає експерт.

При цьому Умланд нагадав, що США були головною силою, що стоїть за згодою Києва позбутися своєї ядерної зброї.

"Зараз Росія погрожує всебічними економічними санкціями, якщо Україна підпише вже парафовану Угоду про асоціацію з ЄС. Чи прийдуть сьогодні США, які колись підштовхнули Україну відмовитися від її ядерної зброї, на допомогу Україні в разі її можливої великомасштабної конфронтації з Росією?", – резюмує автор.

Нагадаємо, за словами Глазьєва, Росія готова до великих проектів з Україною, якщо не буде угоди з ЄС.

Додамо, раніше прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв сказав, що в разі приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС Україна не зможе взяти на себе низку зобов'язань Митного союзу, тому що нормативні бази Євросоюзу і МС несумісні. Відтак вхід для України до Митного союзу буде закрито. Згодом у Міністерстві закордонних справ Росії назвали «утриманством» бажання України приєднатися тільки до окремих положень Митного союзу, які вигідні для неї.