Повстанці, НКВДист та Сталін вітали львів’ян з Різдвом

13.01.2017
Вулицями та кав’ярнями Львова у Стрию та Сокалі гуляв «Повстанський вертеп», вітаючи усіх жителів та гостей міста з Різдвом Христовим.

Повстанський вертеп дещо відрізняється від інших. Тут немає царя Ірода, натомість є Сталін, який винищував українців, у ролі Чорта – НКВС. За правду, віру і свободу тут боряться повстанці, зв’язкова та ангел. Теж невід’ємними є Смерть, жид Мошко та Жидівка Сара.

"Можливо вам цікаво чому саме Повстанський вертеп? У чому суть? Все просто – це наша історія. Досить великий період часу Сталін гнобив та знищував українців. Народ, який не знає своєї історії – не є народом. Чого ми варті без неї? Практично нічого. Не можна будувати майбутнього, не знаючи свого минулогоЙ, - пояснює учасниця вертепу Марта Баглай.

"Колективна справа завжди гріє душу, ще й коли вона весело йде. Саме так і проходить наш Повстанський вертеп. Незважаючи на зимовий холод, МНКівці вітають усіх з Різдвяними Святами, співаючи повстанських колядок", - розповідає "повстанець" Андрій Хома.

Сценарій вертепу написаний у 2009 році членами Львівського МНК. Окрім тематичних персонажів, автори використали й повстанські колядки.

Відомо, що повстанці теж співали різдвяних пісень своїм побратимам чи разом із селянами. Це могли бути як давні колядки, так і складені повстанцями. Останні бували сумними та веселими, але завжди з національно-патріотичним змістом, про повстанську боротьбу.

Загалом, колядки були дуже важливими для вояків УПА. Досить вдало пояснив сотник Мирослав Симчич: «Скажу вам, що і повстанська коляда, і пісня були тоді й пізніше сильною духовною зброєю, часто сильнішою за кріса. Повстанські пісні не лишень підтримували дух вояків УПА у боротьбі з жорстоким ворогом, а й зберігали віру народу в незалежну Україну протягом всього часу совєтської окупації».