Олег Медуниця: ''Бажаю молодому поколінню українців позбутися Януковича''

12.11.2012
Ще наприкінці 90-х Сумщина видавалася типовим для Сходу України регіоном, але на початку 2000-х на політичну арену Сумської області буквально увірвалася когорта молодих патріотів, яким вдалося докорінно переломити ситуацію й змінити політичні настрої населення. І сьогодні ми пропонуємо інтерв’ю з одним з цієї когорти – новообраним Народним депутатом України, директором Бюро аналізу політики, націоналістом, якому вдалося перемогти на виборах на Сході України, Олегом МЕДУНИЦЕЮ. Регіони підганяли мого опонента «копняками під зад» - Пане Олеже, в першу чергу, вітаємо Вас з упевненою перемогою! Та попри все, кажуть, що на початку кампанії Вас опоненти не сприймали серйозно. Чи так це? - Я не знаю як опоненти, а я був налаштований на перемогу від початку кампанії. Головний політичний противник так само мав серйозні наміри перемогти і вже фактично за півроку до початку виборчого процесу почав вести свою передвиборчу кампанію.

- Завдячуючи чому чи кому вдалося все таки отримати позитивний результат? - Завдяки вдало продуманій стратегії, наполегливій роботі, а головне - підтримці людей як у Сумах, так і по всій Україні і українців в усьому світі. При нагоді хочу щиро подякувати всім, хто підтримав мене, і запевняю, що зроблю все можливе, щоби не розчарувати людей. Команда, яка мене підтримувала, це не лише сумчани, під час виборчої кампанії тут жертовно і віддано працювали однодумці з Києва, Львова, Харкова та інших міст. Важливим фактором виявилося і те, що штабісти мого конкурента просто пошили його в дурні і розвели на гроші.

- Ваш головний опонент – Анатолій Єпіфанов – одразу готувався владою як головний «козир» проти опозиційного кандидата, чи місцеві регіонали підкоригували свою кампанію, коли побачили, що їх офіційний кандидат не має шансів набрати необхідну кількість голосів для перемоги? - Вони йому надали допомогу і методично, і копняком під зад для активізації його штабу. Цей поштовх штабісти Єпіфанова сприйняли як сигнал до вседозволеного чорного піару і пошкодження моїх носіїв зовнішньої реклами. Було багато й інших порушень. Яскравим їх прикладом можна вважати незаконне використання символіки «Батьківщини» на плакатах самовисуванки Віри Мотречко. Ще одна технологія – «підставні» кандидати, як от та ж Мотречко та Перчаков. Ну і класика жанру - написи та листівки про те, що «Фашисти рвуться к власті» та їм подібне. Та Єпіфанову це анітрохи не допомогло. А офіційний висуванець ПР взагалі набрав лише близько 5%.

- На Вас під час кампанії намагалися вилити чимало бруду, відчуваючи, що Ви сплутаєте владі всі карти. Хто за цим стоїть – місцевий штаб, чи це могла бути особиста вказівка губернатора? - Я думаю, що губернатор тут ні до чого. Я вважаю, що це справа рук штабу Анатолія Єпіфанова. Є свідчення виборців, що «чорнуху» проти мене поширювали разом з агітацією за Єпіфанова. Відрадно, що сумчани не «повелися» на потоки бруду і відвертої брехні.

- До речі, про губернатора. Так вже повелося, що сумчанам «щастить» на губернаторів з Донецька. Як гадаєте, чому в Суми Президент знову направив уродженця Донеччини, не зважаючи на сумний досвід Щербаня? - Бо Янукович тотально недовірливий. Він будує Україну за принципом африканського бантустану, де посади роздаються лише за ознакою належності до певного племені.

В 2015 році буде важче, ніж в 1990-у і 2004-у - Ви багато років підтримували молодіжні патріотичні ініціативи, яким цього року влада намагалася поставити шлагбаум. Але тепер Ви знову посадова особа і не так легко буде сумській адміністрації вставляти патріотам палки в колеса. Тому таке питання: які патріотичні ініціативи на Сумщині ви будете підтримувати або реалізовувати найближчим часом? - Народний депутат має обмежений вплив на виконавчу гілку влади, особливо на місцеві адміністрації, проте я готовий допомагати молодіжним організаціям, особливо патріотичного спрямування. Думаю, серед підтриманих будуть і молодіжні спортивно-оздоровчі табори, і соціальні проекти, й ті проекти, що пов’язані з вихованням історичної пам’яті. В Сумах є сильне молодіжне середовище, організації, з якими співпрацюємо багато років, зокрема, Молодий Народний Рух, Студентське братство Сумщини, звичайно ж Молодіжний Націоналістичний Конгрес та багато інших.

- Ви були активним учасником всіх суспільних процесів від кінця 80-х. Як змінилися люди, їх настрої, їх готовність висловлювати свою активність порівняно з 1990, 1991, 2004 роками? - Пік, мені здається, принаймні у Сумах, був у 2004-у. Зараз також громадськість в місті активна. Є система громадських організацій, активістів, які запросто можуть організувати, наприклад, спостереження за виборами і не допустити фальсифікацій на рівні обласного центру. - Коли, з Вашого досвіду, було найважче боротися за перемогу національних ідеалів: в 1990-у, 2004-у чи зараз? Коли, на Вашу думку, відбудуться вирішальні змагання за Україну? - Найважче буде у 2015. Тоді відбудуться вирішальні події. Казати, що не варто йти у політику - безвідповідально - Цікавий факт: Сумщина завжди підтримувала патріотичні сили, принаймні останні років 10, дала Україні багато патріотів. В той же час, наприклад, в сусідній Харківщині регулярно підтримують Партію регіонів… - У великій мірі «погоду» в регіоні визначають обласні центри. Коли Суми сформувалися як потужний індустріальний центр, то як губка всмоктали в себе населення з навколишніх сіл. Саме українські селяни, які здобули освіту і стали інженерами і висококваліфікованими спеціалістами і визначили обличчя міста. Крім того, не слід забувати, що Сумщина – це козацький край, населення якого зберегло свій волелюбний дух. Сумщина дала багато достойних людей українському національно-визвольному рухові. Збереглася тяглість традицій і  на прикладі молодого покоління нині це добре видно. Харків же формувався як всесоюзний урбаністичний центр. Партійні кадри Харкова були зазвичай російськими. Десятки тисяч жителів Харкова приїхали з-за меж України. До того ж керівництво країни тут ставило на таких відвертих українофобів як Кушнарьов, Добкін, Кернес… Таким чином політичні симпатії в цьому регіоні схилились не в український бік. І щоб нарешті й на Харківщині чи на Луганщині, чи в Донеччині почали перемагати патріотичні сили, треба вигнати всю цю антиукраїнську номенклатуру, випалити її «печеним залізом», бо вона дуже заважає розвиватися українським ініціативам на Сході. - Багато хто каже, що не варто іти в політику, бо це брудна справа. Як Ви це можете прокоментувати? Чи не криється за цими словами страх деяких осіб брати на себе відповідальність за долю країни? - Це типові нігілісти, які безвідповідально ставляться до суспільного розвитку. Вони закидають, що ніби всі політики продажні і однакові. Це небезпечно і це скріплює нинішню владу. Та як правило, такі люди не мають достатньої суспільної ваги.

- Міністерських або президентських амбіцій не маєте наразі? - Дай Бог реалізувати амбіції депутатські.

- На останок, що Ви можете побажати новому поколінню молодих патріотів? - Бажаю їм якомога швидше позбутися Януковича!