На Львівщині знімають фільм про криївку УПА

07.03.2012
3-4 березня неподілік від смт Олесько, на хуторі Гірняки, Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" розпочало зйомки перших кадрів художньо-документальної стрічки "Криївка". Повідомив lviv.expres.ua Любомир Горбач, голова товариства, автор ідеї фільму.
За задумом, стрічка показує історію створення криївки та боротьбу вояків УПА з енкаведистами. Режисером-постановником фільму є Василь Босович, директор львівської кіностудії "Галичина-фільм".
На роботу над стрічкою уже використали близько 70 тисяч гривень. Як розповів Любомир Горбач, з цієї суми 49 тис грн минулоріч виділила Львівська міськрада, ще 20 тисяч -- спонсорські кошти. Для завершення фільму потрібно ще не менш як 30 тис грн.
Стрічка матиме тривалість до 55 хвилин. У перші дні березня, попри те, що зйомки тривали два дні, вдалося напрацювати матеріал, що триватиме у фільмі близько хвилини.
"Місцевість, яку обрали для зйомок, -- височина, де є і пагорби, і яри, тобто саме такі місця, де колись перебували повстанці, -- розповів Любомир Горбач. -- А на хуторі Гірняки, що розташований на горі, є багато покинутих хат, які були збудовані ще до війни. Тут є старі стайні, пивниці, навіть меблі тих часів".
Знімальна група, яка складалася з 25 осіб, розділила між собою ролі повстанців та енкаведистів.
"Ми зняли сюжет, в якому показали населений пункт, де розміщений райвідділ військ НКВД. А через яр, у лісі, у старій, закинутій хаті перебуває боївка повстанців, -- розповів Любомир Горбач. -- В інших сюжетах упівці йдуть лісом, на них із засідки нападають вороги. Перші постріли, 
падають вбиті... Повстанцям вдається відбитися та повернутися до лісу".
А ще зняли, як енкаведисти влаштовують у селі облаву, застосовують тортури проти місцевих мешканців.
Наступні зйомки, як розповів Любомир Горбач, відбудуться уже наприкінці квітня неподалік від Львова. Любомир Горбач привідкрив таємницю: завершиться фільм на щасливій для упівців ноті: вони рятуються і підривають свою криївку, коли її захопили вороги.
Товариство "Пам'ять" уже зняло фільми "Бандерівці", "УПА: Тактика боротьби", "Війна Мирослава Симчича" (2009), "Бій за гору Маківка" (2010), "Служба безпеки ОУН. Зачинені двері" (2011).