Країна відзначає Акт відновлення української держави

30.06.2016

30 червня в державі відзначають 75-у річницю Акту відновлення української держави, проголошеного Організацією Українських Націоналістів (бандерівців) у Львові.

У столиці громадські вшанування відбулися біля Оперного театру – місця загибелі голови Проводу ОУН (бандерівської) на Осередньо-Східних Українських Землях (ОСУЗ) Дмитра Мирона-Орлика, застреленого нацистами 25 липня 1942 року.

В урочистому заході взяли участь керівники Українського інституту національної пам’яті, Організації Українських Націоналістів (бандерівців), Центру національного відродження, Національного науково-дослідний інституту Українознавства, УВКР, Молодіжного Націоналістичного Конгресу, представники інших громадських об’єднань.

«Саме Дмитро Мирон мав готувати проголошення Акту відновлення української держави восени 1941 року в Києві. Двічі після 30 червня 1941 р. його заарештовували німецькі окупанти, але двічі Мирон-Орлик тікав з-під варти. Під час останньої втечі трагічно загинув, як у бою», – розповів під час покладання квітів до меморіальної дошки, встановленої на Оперному театрі, директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

«Ми віддаємо шану всім борцям, хто скропив кров’ю українську незалежність, хто віддав життя за українську державність. Чин оунівців, що проголосили Акт 30 червня 1941 р., не підлягає забуттю, а ця дата є одною з ключових для української традиції державотворення», – наголосив Голова ОУН (б) Стефан Романів.

«30 червня ОУН (б) проголосила не якусь там абстрактну державу, а саме Українську Самостійну Соборну Державу, в якій кожен українець буде господарем у власному домі, на своїй землі. Організація Українських Націоналістів (бандерівців) дуже чітко розуміла, яку державу слід будувати і вона вела цей процес, не зважаючи ні на які зовнішні обставини», – додав директор центру «Українські студій стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк.

Довідка:

Організація Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери задекларувала цим Актом не лише бажання жити в незалежній державі. Як свідоцтво про народження, що підтверджує факт реєстрації народження дитини – цей Акт став свідоцтвом про незалежність, що підтверджував факт існування української нації.

Акт відновлення Української Держави, як і двома роками раніше проголошення незалежності Карпатської України, переконливо засвідчив тяглість традицій українського державотворення, перерваних поразкою Перших Визвольних змагань 1917-1920-х років, задекларував прагнення української нації до визволення від окупантів та возз’єднання в Українській Самостійній Соборній Державі.

Проголошений між молотом і ковадлом гітлерівського та сталінського тоталітарних режимів, Акт відновлення Української Держави став одним із найяскравіших символів української національно-визвольної боротьби XX століття, що надихав на боротьбу за Українську Самостійну Соборну Державу вояків Української Повстанської Армії, і тепер надихає українських воїнів, захисників східних кордонів України у боротьбі за відновлення територіальної цілісності нашої держави.