Київ відсвяткував 70-ту річницю створення УПА

19.10.2012

Покрова Пресвятої Богородиці відзначається як одне з найважливіших християнських свят. Але для українців 14 жовтня - це і День українського козацтва, і День створення Української Повстанської Армії. Цьогоріч боротьбі вояків УПА за самостійність та незалежність Держави виповнюється 70 років. І ще живі ті, хто воював за Україну у 1942 році, хто наслідує ідею і продовжує справу ОУН. Саме для них рядом організацій, зокрема Молодіжним Націоналістичним Конгресом, були організовані урочистості, що тривали кілька днів.

Святкування розпочалося 13 жовтня зі зборів Київського крайового братства ОУН-УПА, під час якого активісти різних громадських організацій, політичних партій та духовенства вітали ветеранів визвольних змагань. Зокрема вітальне слово виголошували представники МНК, Студентської Свободи, ОУН (м), Центру Національного Відродження та  СУМ в Україні.

Наприкінці заходу зі словом до побратимів звернувся колишній політичний референт крайового проводу Організації Українських Націоналістів, голова політичного відділу воєнної округи УПА Степан Семенюк який закликав присутню на заході молодь до активності та готовності захищати країну від зовнішніх та внутрішніх ворогів.

У неділю, 14 жовтня, в київському міському Будинку вчителя відбулася Урочиста Академія присвячена 70-й річниці створення УПА. Організаторами свята виступив Світовий ювілейний комітет з відзначення 70-ї річниці створення УПА, Центр досліджень визвольного руху, Центр національного відродження імені С. Бандери, Всеукраїнське Братство вояків ОУН-УПА та Молодіжний Націоналістичний Конгрес.

Захід проходив у форматі виступів та привітань: вітальне слово виголосив заступник голови Всеукраїнського братства ОУН-УПА Орест Васкул та історик і голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В'ятрович, що закликав будувати країну, яку ми зможемо гордо вітати повстанським привітом "Слава Україні!".

"Україна без УПА, без бандерівців, які стримували нацистський та сталінський терор, а згодом розвалили імперію ГУЛАГу, без дисидентів, які від них підхопили естафету боротьби за незалежність, без масового національно-демократичного руху кінця 1980-тих - початку 1990-тих, без Шухевича, Стуса, Чорновола - така Україна була б лише тимчасовою країною", - заявив історик. Присутніх також вітали письменник, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Василь Герасим'юк; Заслужений артист України 

Тарас Компаніченко та музичний гурт "Хорея козацька"; кобзар, бандурист, лауреат літературно-художньої премії ім. Нечуя-Левицького, Заслужений артист України Василь Литвин; кінодраматург, сценарист Василь Портяк; лауреати 12-го Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю мистецтв "Сурми звитяги" Софія Федина та Христина Чиж. 

Урочиста Академія закінчилася вшануванням пам'яті загиблих провідників ОУН-УПА, імена яких зачитав ведучий.

Далі святкування продовжувалося на вулицях Києва, де, як і в багатьох інших містах України, відбувався марш на честь УПА. 

15 жовтня у рамках святкування, МНК організував зустріч громадськості з вояком УПА, багаторічним політв'язнем, одним з організаторів Норильського повстання Степаном Семенюком. На зустрічі ветеран розкрив невідомі факти з історії УПА, дав їм власну оцінку, а також закликав молодь пробувати реалізовувати себе у владі.

"Сьогодні в Україні - катастрофічний стан, оскільки немає особи, яка могла би повести за собою хоча б половину населення. А хто, як не українці, повинні знати, як зробити краще?", - підсумував Степан Семенюк.

По завершенню святкових заходів, активісти Молодіжного Націоналістичного Конгресу поклали квіти до пам'ятної дошки відомому ідеологу та діячу ОУН Мирону Орлику.

У ці дні ми виконали лише малу частину того обов'язку, який лежить на нас перед ветеранами УПА. 14 жовтня - це, в першу чергу, їхнє свято, свято вояків, завдяки яким існуємо ми - українські націоналісти. Мусимо усвідомлювати, що це свято - ще й щорічний звіт про те, що зроблено за рік. Забезпечити статус та життя борців за волю України бодай так, як це зроблено для військових радянської армії  - завдання, яке стоїть перед нами і нашою Державою. Не маємо права покладати рук, аж поки цього не досягнемо", - підсумував святкування 70-ї річниці УПА голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Сергій Кузан.