ЮРІЙ СИРОТЮК: ''Рабів не пускають ані до раю, ані в Євросоюз''

03.03.2013

Народний депутат України від Всеукраїнського обєднання “Свобода” Юрій СИРОТЮК розповів про те, як люди постійно питають, коли будемо валити владу, як Україні захиститися від зовнішніх загроз і як треба себе вести, коли на тебе пре озброєний “Беркут”.

Янукович не хоче перевиборів, але й нинішня Верховна Рада йому заважає

- Нарешті розблоковано Верховну Раду, бо вдалося змусити Партію регіонів голосувати особисто. Але якщо ПР знову почне порушувати домовленості, як будуть діяти опозиційні сили?

- Блокування ВР – це намагання повернути парламенту функцію законодавчої гілки влади. Януковичу вигідно, щоб парламент не працював. Бо нинішня ВР – єдиний орган влади, який не підконтрольний режиму Януковича. Президент буде шукати будь які способи, щоб заблокувати роботу парламенту і дискредитувати його та опозицію. Тому нам необхідно, щоб Верховна Рада працювала, працювала виключно в межах правового поля. Але опозиція сильна тільки тоді, коли її підтримує народ і медіа. Тому наша задача – максимально залучити народ на свій бік. Бо парламентським методом, переконаний, режим Януковича не перемогти.

Чи можливі перевибори за нинішніх обставин?

- Було б добре, якби відбулися перевибори. Бо парламентські вибори, всі це знають, були сфальсифікованими. Але будь які перевибори невигідні владі. В неї просто нема грошей для підкупу, який міг би забезпечити їй перемогу, жодної з даних на виборах обіцянок не виконано.

Ми до перевиборів готові. Але до цього потрібно покарати хоча б одного порушника законодавства, когось з тих, хто допомагав фальсифікувати вибори в тому ж Каневі, Черкасах, Києві або Первомайську. Це необхідно, щоб менше було спокуси сфальсифікувати вибори знову. Режим ніколи добровільно на перевибори не погодиться, бо кращої Ради у нього не буде ніколи. З іншого боку Янукович буде шукати приводів розпустити парламент перед самими президентськими виборами через Конституційний суд. Бо нинішня парламентська опозиція – це єдина сила, яка не дозволяє режиму повністю узурпувати владу.

Ви працюєте в комітеті з питань національної безпеки та оборони. Які законопроекти в цьому напрямку Ви плануєте подавати, над якими працюєте зараз?

- Ключовим питанням ми бачимо саме питання національної безпеки. Нажаль, Міністерство освіти і науки, а також силовий блок призначені за квотою Росії. Керівниками СБУ та Міноборони є вихідці з російської армії та російських спецслужб. Їх завдання – руйнувати національну безпеку та обороноздатність України. Наше завдання – зупинити нахабну спробу поставити Україну на коліна. В силових структурах є багато залишків радянського окупаційного кадрового апарату, поки ми його не позбудемось – навіть думати не можемо про той же вступ в Євросоюз. Без закону про люстрацію, який би вичистив радянську номенклатуру з органів влади, з силових органів, нічого в країні не зміниться, ситуація на краще не поміняється.

Україна має серйозні зовнішні загрози. А ми - позаблокова країна, тому повинні мати сильне військо, яке може виконувати завдання захисту територіальної цілісності. Як Україна буде захищатися, поки її не взяли в НАТО та ЄС?

Тут ми маємо користуватися бандерівським принципом про опертя на власні сили. Оскільки ми позаблокова держава, то значну частину ресурсів повинні спрямовувати на національну безпеку та оборону. Сьогодні здійснюється псевдореформа української армії, яка полягає у відмові від загального призову і переході на контрактну основу ЗСУ. Зараз ця робота повністю завалена, ми втрачаємо залишки старої армії, обладнання, навчальної бази, яка дісталася нам з радянських часів. Тому ВО «Свобода» пропонує закон, за яким наша армія має функціонувати за швейцарською системою. Що це значить? Є сили швидкого реагування – контрактна армія, невелика за чисельністю, до 100 тисяч осіб, і великий кадровий резерв. Кожна молода людина має пройти військовий вишкіл, і через кожні, умовно кажучи, 2 роки, відвідувати курси військової підготовки, табірні збори. Незабаром також плануємо законодавчо ввести право на володіння вогнепальною зброєю, адже швейцарський варіант передбачає народне ополчення, яке є можливим, коли кожна здорова людина, що пройшла відповідний вишкіл і зарахована до резерву, зберігає вогнепальну зброю у себе вдома. Також будемо домагатися, щоб на потреби оборони виділялася більша частка ВВП, ніж це є зараз. В «Програмі захисту українців» є 10 пунктів, присвячених нацбезпеці та обороні. Отже, 10 законодавчих ініціатив точно будуть по цьому напрямку.

Ще одне – наша концепція реформування збройних сил неможлива без військово-патріотичного виховання молоді. Повинна бути система патріотичного виховання в школі, повинна бути підтримка дитячих, юнацьких, молодіжних патріотичних організацій, повинна бути система вишколів. Бо коли у 18 років людина піде на курси військової підготовки, вона повинна володіти хоча б на елементарному рівні навиками, які є необхідними у випадку виникнення військового конфлікту.

Тому наразі ми будемо максимально підтримувати всі спроби самоорганізації в плані патріотичного виховання, зокрема молодіжні та дитячі табори.

Народ дозрів до нової Коліївщини

Нещодавно Ви провели ряд робочих зустрічей з мешканцями Черкаської області. Розкажіть, чим запам’яталися ці зустрічі, як реагували люди, що хотіли почути?

- Я як уповноваженений від партії по Черкаській області, щотижня їжджу туди, спілкуюсь з людьми. Коли виступаю, то починаю нашу тему з Гонти і Залізняка, з Коліївщини; я намагаюся допомогти відкинути всі ілюзії, що нам хтось допоможе – Захід чи Схід, нагадую людям, що вони нащадки козаків. Відчувається — люди готові до нової революції. Я знаходжу повну підтримку цих людей. Вони постійно питають мене: коли підемо валити цей режим. Влада зробила велику дурницю, коли почала розмовляти з народом виключно штиками. Янукович сам робить все, щоб в Україні почався бунт, почалася Коліївщина. Їздячи по Черкащині, я всуціль бачу козацькі профілі. Попри Голодомор, репресії, весь цей дух козацький залишився в людях. Пройде зовсім небагато часу, і весь цей край вкотре покозачиться. Тому я брав з собою істориків, зокрема, Віктора Рога, і ми їздили і розказували людям «хто вони, чиї діти, ким, за що закуті». Не можна раба в свідомості заставити боротися за права. Але я вірю, що там, куди ми їздимо – там рабів немає. Є козацька нація, яка просто зачаїлася. Зараз добрий час готувати повстання, але наша мета – здійснити революцію, докорінні зміни на користь українців, а не сліпий бунт. Тому, що бунт знищить країну, а революція дасть шанс рухатися вперед.

З Леніним в ЄС не пустять

Нещодавно за ініціативи «Свободи» було ліквідовано пам’ятник Леніну в Охтирці. Буквально на днях комуністи заявили, що у них достатньо прихильників, які можуть помститися за Леніна і почнуть руйнувати пам’ятники Бандері і Шухевичу. Наскільки, на Вашу думку, є серйозними такі заяви?

- Ми повинні знищити всі символи совєцької окупації. Цей шлях пройшли всі наші сусіди, які зараз є членами ЄС. В Європу з пам’ятниками Леніну не беруть! Таких пам’ятників немає в Прибалтиці, в Польщі, Чехії і т.д. В Україні є понад 1500 пам’ятників тільки Леніну! Наявність всіх цих пам’ятників є психологічною ознакою рабства. Рабів не тільки до раю не пускають, духовних рабів не пускають і в Євросоюз. Ми будемо знищувати ознаки рабства. Зараз всі ці пам’ятники беремо на облік і починаємо діяти. Ми показуємо, що готові брати на себе відповідальність і не прикриватися недоторканістю. Щодо пам’ятників Бандері, то вони і так нищаться. Двічі руйнували пам’ятник в Старому Угринові. Прилітали на вертольотах, з автоматами і знищували. Ніхто не був покараний. В нормальній країні спроба руйнації пам’ятника людині, яка боролась за незалежність цієї країни, присікається правоохоронними органами.

Є законодавчі акти, які змушують знищити радянські тоталітарні символи, є закон про Голодомор, є реєстр пам’яток, куди більшість пам’ятників Леніну не внесені. А наші опоненти хочуть нищити якраз ті пам’ятки, які до цього реєстру внесені. В нормальній країні такі дії кваліфікуютться як екстремізм та тероризм. Але ці екстремістські заклики будуть доти, доки на законодавчому рівні не буде покарано комунізм.

Ми граємо в шахи, а “Беркут” - в “Чапаєва”

Ви були учасником акції, під час якої міліція дуже жорстоко розправлялась з захисниками Гостинного двору. Як ви надалі збираєтесь продовжувати захист цієї пам’ятки і як ви намагатиметесь притягати до відповідальності тих, хто дозволяв собі порушувати закон, калічити громадян, затримувати безпідставно під час цієї акції?

- Я був безпосередньо на місці подій, тому я на собі відчув, що таке є дії правоохоронних органів, які діють не на основі законів і Конституції України, а на основі усної вказівки. Після тих подій ми мали розмову з міністром внутрішніх справ. Я поставив йому три прості питання і не отримав відповіді.

Я запитав, чи діє в Україні Конституція, закони України, зокрема „Про статус народного депутата”? Адже під час подій у Гостинному дворі я зі своїми колегами діяли виключно на підставах закону та в межах, визначених Законом. На жаль для правоохоронців, як ми помітили, закон "Про статус народного депутата" не діє. Нас лупили не по „корочках”, а по обличчях, і я зрозумів, що недоторканості не існує.

Я запитав міністра, чи діє "Закон про міліцію"? Міліціонер повинен представитись, попередити про правопорушення, пояснити права, виконати інші норми Конституції. На подіях біля Гостинного двору ми побачили глуху і німу міліцію, пересвідчилися, що закон не працює, правоохоронних органів немає.

Я запитав третю річ: отже влада пропонує силовий варіант відносин із суспільством? Закони права не діють, діє закон сили. Отже, якщо ви вивели „Беркут”, щоб незаконно бити народ, то народ змушений гуртуватися і захищатися, захищаючи свої конституційні права. Міністр відповів: „Міліцію бити не можна”. Тобто на їхню думку міліцію бити не можна, а людей бити можна?!

Але міністр чітко дав зрозуміти, що режим розуміє одну мову – мову сили. Відповідно ми вирішимо і ситуацію з Гостинним двором, і з іншими незаконними забудовами, з правами селян, і з усім-усім, коли ми до тої міри наростимо нашу силу, що „Беркут” зрозуміє, що б’є не дітлахів, що проти нього стоїть згуртований народ, готовий усіма методами захищати свої права.

Тому мій висновок дуже простий. Так, ми написали заяву про злочин – відповіді немає. Так, ми сказали, що був заарештований перший в історії незалежності депутат Верховної Ради – відповіді немає. Але ми чітко розуміємо, що наступного разу, щоб перемогти біля Гостинного двору, на полк „Беркуту” ми маємо вивести два полки козаків-киян.

А може взагалі ліквідувати «Беркут»?

- «Беркут» є незаконним воєнізованим формуванням, не зареєстрованим в міністерстві юстиції. Це давно всі знають. Це каральний орган влади і ми бачимо, що в нас з’явився тіньовий розділ в законі про вибори — розділ про «Беркут». Бо коли щось іде не на користь владі – з’являється «Беркут» і міняє правила гри. Люди грають в шахи, «Беркут» приходить і починає гру “в Чапаєва”. Хоча ми готові і до шахів, і до “Чапаєва”.

Незабаром знову відбудуться вибори, зокрема - в Київраду. Як буде діяти опозиція і ВО «Свобода» зокрема, щоб перемогти на цих виборах?

- Важко уявити в світі владу, яку не сприймає населення столиці. В нас кияни відсотків на дев’яносто опозиційно налаштовані проти влади. Це найбільша її проблема. Тому режим затягує ці вибори. Очевидно, що при збереженні успішної формули «Єдиний кандидат від опозиції по мажоритарних округах» опозиція здобуде тотальну перемогу.

Далі, ми хочемо зберегти успішний похід опозиційними “трьома колонами”. Тобто є 3 опозиційні сили в місті, які долають п’ятивідсотковий бар’єр. Це «Свобода», «Батьківщина» і «УДАР».

Щодо міського голови – ситуація теж однозначна і зрозуміла. Ми хочемо, щоб був єдиний кандидат від всіх опозиційних сил, але це має бути не просто єдиний кандидат, але єдиний кандидат з єдиною узгодженою програмою, щоб всі розуміли, що він на своїй посаді буде робити. Так, як свого часу «Свобода» зробила на Галичині. "Свобода" готова запропнувати партнерам по опозиції свого кандидата, який не лише здатен перемогти на міських виборах, але й матиме волю послідовно реалізувати програму перетворень у місті на користь громади.

Опозиційна Київрада, міський голова Києва і громада зроблять все щоб земля горіла під ногами представників режиму, покажуть режиму, що межигірський король вже абсолютно голий. Що дуже некомфортно буде себе почувати Янукович, йому доведеться виїхати за межі Києва, проводити виїзні наради уряду. Урядовці вже й сьогодні себе почувають в цьому місті як на окупованій території.

Нещодавно Ви зробили запит щодо можливої причетності сина Генерального Прокурора Віктора Пшонки Артура до кришування незаконної діяльності компанії “Газ Україна - 2009”

- Так, мною подано запит щодо здійснення корупційних дій, ухилення від сплати податків, монополізацію ринку скрапленого газу та імпорту бензину, а також причетності до цих дій вищих посадових осіб держави. Йдеться про мільярдні зловживання і пряму загрозу національнальній безпеці. Наразі інстанції, куди спрямовано мій запит, відбуваються формальними відписками. Але справа набуває розголосу, з'явилися резонансні журналістські розслідування на цю тему, будуть здійснені подальші кроки у ВРУ. Сподіваюся, що спільно з журналістами ми виведемо на чисту воду аферистів.

Очевидно, що проблема монополізації влади і власності в країні є ключовою загрозою національній безпеці. Маємо ситуацію, коли наближене коло олігархів, виведене поза межі дії українського законодавства, шаленими темпами концентрує власність і не несе жодної соціальної відповідальності перед українцями. Не сплачують податків, не вкладають кошти в модернізацію виробництва, не створюють належних умов оплати праці та роботи працівників. натомість весь тягар "сили державного примусу" ліг на залишки середнього класу. Маємо чергову спробу відтворення совєцької окупаційної соціальної структури. Повновладддя олігархічного ЦК, до речі за активного сприяння КПУ, і безправність решти українців, яких цілеспрямовано пролетаризують. Це називається прихованою окупацією. До речі, "Свобода" внесла на розгляд ВРУ пакет економічних ініціатив, реалізація яких докорінно може змінити ситуацію в сфері. Серед них, зокрема: "Про ліквідацію приватних монополій", "Про примусову легалізацію капіталу та рахунків у банках, що перебувають та зареєстровані за кордоном", "Про спрощений режим реєстрації малого та середнього підприємництва через установи банків", "Про ліквідацію дефіциту бюджету Пенсійного фонду", "Про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення".

- До речі, ще раз про газ. Поясніть позиціїю партії щодо видобування сланцевого газу в Україні.

- Все дуже просто: Всеукраїнське об'єднання "Свобода" послідовно виступає за впровадження державної програми енергетичної незалежності України за принципом: зменшення споживання, збільшення видобутку, диверсифікація джерел. В рамках цієї стратегії ми підтримуємо програму розробки родовищ енергоносіїв і збільшення видобутку власного газу (в тому числі сланцевого) та нафти. Ми першими серед українських партій внесли у свою програму тему видобутку сланцевого газу.

Водночас, принципово виступаючи за збільшення видобування енергоносіїв, в тому числі сланцевого газу, ми виступаємо за систему прозорого та справедливого розподілу прибутків від видобутку та несення кампаніями-видобувачами відповідальності за можливість екологічних ризиків. На жаль так званні інвестори Shell і Shevron схоже діють за африканськими принципами. Замість максимальної прозорості ухвалення рішень, діалогу з місцевою громадою, працюють ймовірні корупційні зв’язки з керівництвом держави. Бо вони не надали нам інформацію, за яким принципом будуть розподілятися прибутки від видобутку газу. За арабським принципом, коли кожен громадянин, на місці проживання якого знайшли газ, отримає від компанії матеріальні дивіденти? Або за чукотським, коли весь прибуток тече в кишеню до одного олігарха? Ще одне питання, на яке нам не дали відповідь: хто буде компенсувати збитки країні, якщо видобуток газу спричинить екологічну катастрофу? Видобуток сланцевого газу є досить ризикованим, в Європі подекуди навіть відмовляються від нього, бо існує небезпека забруднення територій та прісної води. Тому ми не можемо підтримати ідею видобутку газу, поки ці компанії не дадуть підтверджень своєї відповідальності на випадок форс-мажорних ситуацій. До речі — цікава деталь — 10% акцій компаній Shell і Shevron володіє “Газпром”. Так що і тут російський монополіст наживеться на Україні та українцях...

Спілкувався Сергій Багряний, УІС