Іларіон Павлюк про пропаганду

17.01.2017
Нещодавно київські МНКівці зустрілись з Іларіоном Павлюком – журналістом, продюсером, спеціалістом з пропаганди. Говорили про засоби, методи, специфіку пропаганди, де і як її застосовують в українських засобах масової інформації. Пропонуємо кілька тез Іларіона Павлюка.
1. Пропаганда – це не добре чи погано. Це не чорне чи біле. Це засоби і методи впливу. І хто вміє ними правильно і ефективно користуватись – той контролює ситуацію.
2. Пропагандивні матеріали є максимально об’єктивними та емоційно негативними. Чим більш об’єктивно розглядаєш певні речі, тим більше сумнівів виникає навіть навколо очевидних речей. Об’єктивність змушує сумніватись.
3. Засобами пропаганди завжди намагаються розхитати «вікно Овертона» - перетворити неприпустимі, здавалося б, речі на тренд і побутову думку. Зараз наглядним прикладом є розмови типу «А чи справді Крим наш?» та «Чи потрібна нам ця війна?». На перший погляд відповіді очевидні – так, Крим є українським, і так, ми мусимо відстояти свої території. Але чим більше про це говорять в ЗМІ, тим більше сумнівів закрадається в думки населення. Вихід – не говорити на такі теми.
4. Розуміння пропагандивних прийомів дає можливість ширше дивитись на ситуацію, розрізняти різного роду маніпуляції, відрізняти якісні ЗМІ від заангажованих. Також це дає мені змогу якісніше робити свою роботу, адже знімаючи свої проекти, я знаю, як зробити так, щоб зацікавити глядача, як тримати його в напрузі протягом всього фільму чи ефірного часу.
5. Зараз Україні потрібна своя пропагандивна політика, щоб вийти з ідейної кризи – проукраїнська. Її потрібно впроваджувати у ЗМІ, навчальні матеріали тощо. Інакше шанси перемогти і війні як у збройній, так і в інформаційній – мізерні.
Павлюк також наголосив, що основним пропагандивним ЗМІ зараз є телеканал “Інтер”, проти діяльності якого МНК та “Вільні Люди” організували громадську кампанію: vilni.org.ua/inter
«Колись розпочинав свою журналістську кар’єру як журналіст-міжнародник на “Інтері”. Певний період не помічав прокремлівської спрямованості телеканалу. Коли почав помічати такі речі, подумав, що хоча б своїми якісними матеріалами внесу лепту правди і незаангажованості в телеканал, який дивиться багато українців. Проте згодом прийшло розуміння, що це марна трата часу, зусиль і не найпозитивніший вклад в мою репутацію, оскільки тільки від моїх зусиль редакційна політика не зміниться. Тому і пішов звідти», - говорить Іларіон.