Ігор Козак: ''Захід не повинен використовувати Україну як розмінну монету для стабілізації ситуації на Близькому Сході''

15.12.2015

Світова увага, викликана військовою агресією Росії щодо України, перемикається на «нову, більш страшну загрозу» - боротьбу з тероризмом. Західні країни спіймалися на гачок Путіна – ряд очільників держав уже висловили свою готовність об’єднуватися з Росією задля боротьби з тероризмом. Співпрацювати з терористом задля боротьби з тероризмом – чи є цьому хоч крапля здорового глузду?

Ігор Козак, канадський військовий фахівець, що співпрацює з волонтерами «Вільних Людей» у рамках програми Місія «Схід», переконаний, що Росія залишається загрозою номер один Заходу. Після кількох поїздок в зону так званої АТО, він запевняє: Путін не має наміру звільнити Донбас. Натомість, намагається заморозити конфлікт на невизначений термін, щоб чинити тиск на Київ і зберігати можливість у будь-який час просуватися далі – на Захід.

Трагічні події в Парижі та інтенсифікація боротьби Заходу проти ISIL поставили новий акцент на російсько-українському конфлікті. Західні лідери бачать Росію в якості союзника, розраховуючи на Путіна, котрий може допомогти стабілізувати ситуацію на Близькому Сході. Путін, здається, готовий розглядати цей варіант.

Яка ж ціна цих домовленостей? Кремль хоче, щоб Захід визнав Крим у складі Росії (якщо не де-юре, то, принаймні де-факто), і прийняв заморожений конфлікт на Донбасі. Окрім того, Захід має відмовитися від своїх економічних санкцій, відновити членство Росії в G8 і повернутися до своїх звичайних справ.

Щоправда, після саміту G20 в Анталії, деякі західні лідери поспішили відзначити, що хоч і шукають підтримки Росії в співпраці на Близькому Сході, вони не мають жодного наміру йти на компроміс з ситуацією в Україні. Виникає запитання: якщо Україна не стане козирем для заручення підтримкою Путіна на Близькому Сході, що ж буде? Західні лідери розуміють, що Президент Росії піде на поступки лише за умов, що отримає щось натомість.

І тільки лідери східноєвропейських держав заявляють, що ні на яку співпрацю з Путіним не підуть: за їхніми плечами – досвід російської окупації. Вони об’єктивно оцінюють ту загрозу і небезпеку, що становить Росія. «Боротьба з терористами і вирішення конфлікту в Сирії не має відбуватися за рахунок України», - попередив Едгарс Рінкевич, міністр закордонних справ Латвії. Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що «Литва не буде вступати ні в які коаліції, членом яких буде Росія». Президент Естонії Тоомас Хендрік прийняв аналогічну позицію.

У той час як боротьба з ISIL має першорядне значення для Заходу, Росія залишається загрозою номер один. Зрештою, на відміну від ISIL, держава володіє величезними наступальними військовими можливостями, - і ядерними в тому числі. У той же час, Путін довів, що він, як і ISIL, готовий дестабілізувати світовий порядок, незалежно від втрат чи політичних та економічних наслідків, аби досягти своїх стратегічних цілей.

Україна залишається єдиною реальною силою, що стоїть між російськими агресорами і безпекою Європи. Західні лідери повинні знайти силу, щоб прийняти далекоглядне рішення. Це, серед іншого, означає не використовувати Україну як розмінну монету для короткострокового співробітництва з Путіним на Близькому Сході.

Ігор Козак - фахівець з оборони та безпеки, який консультує законодавчі органи, уряди, аналітичні центри, засоби масової інформації в Канаді, Сполучених Штатах Амареки і Україні щодо конфлікту Росії та України, та інших геополітичних подій. Канадський офіцер у відставці.