Ігор Длябога: ''Вільний світ вважає, що вина лежить на Росії та Україні однаковою мірою, не розмежовуючи агресора і жертву''

03.02.2016

У жовтні 1962 року під час кубинської ракетної кризи, радянський лідер Микита Хрущов поступився під тиском США і наказав прибрати радянські ракети з Карибської колонії, що стало для Вашингтона сигналом великої перемоги у холодній війні.

Сьогодні, якщо останні новини про збільшення чи пом'якшення санкцій проти Росії є сигналом про майбутні стосунки, то Вашингтон може тільки блимнути - і закінчити війну в Україні та інших поневолених народах.

Але на жаль, США заплющили очі, лишившись віч-на-віч з такою країною як Росія, яка, стоячи на краю прірви, можливо, перебуває в передсмертній агонії, але все ще збирає останні сили, щоб окуповувати Україну, а також бомбити Сирію.

Останні тижні були «червоними днями календаря» для країни та її лідера Володимира Путіна, що ганьбляться все більше.

• Росію досі засуджують за вторгнення і окупацію регіонів України

• Економіка Росії ніби «законсервована в банці» і звичайним людям приносить тільки негаразди

• Британські слідчі звинуватили Путіна у замовленні вбивства Олександра Литвиненка

• Нагляд за правами людини знову покарав Росію за порушення прав людини

• Казначейство США охарактеризувало Путіна як корупціонера

Беручи до уваги ці факти, хіба не було б соромно будь-якому світовому лідеру потискати руку Володимиру Путіну?

Мабуть, ні. Вільний світ готовий пробачити і забути. Зауваження держсекретаря Джона Керрі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, схоже, повністю недоречні, оскільки вони слугують застереженням до своїх колег-державних діячів від трагічних змін у політиці. «Цього тижня тут, у Давосі, віце-президент Байден і я зустрілися з президентом України Петром Порошенком, щоб забезпечити повне виконання Мінських угод. І я вірю, що з зусиллями і сумлінно, законним наміром вирішити проблему з обох сторін - можливо в найближчі місяці. Мінські угоди можуть бути виконані, а санкції зняті», - сказав він.

Світові лідери вільних держав залякують Україну, щоб та здала свої позиції, тому що, звичайно, Росія не зрушить з місця.

Керрі також заявив у своєму виступі: «В Україні продажність і пожадливість, що стали «офіційними» завдяки попередньому режиму, викликали міжнародну кризу». Цей коментар повністю звільняє Росію від відповідальності за тисячу років агресії і русифікації. Це виправдовує Росію і за злочини проти людяності в Україні, і за залучення Януковича до влади. «Міжнародна криза, яку він розгорнув, була спричинена вітчизняними шахраями». Зауваження Керрі нагадують заяву президента Обами під час засідання ООН: «Росія витрачає ресурси, щоб підтримати Україну».

Необ’єктивна оцінка Керрі підводить учених мужів до висновку, що серія недавніх неправильно витлумачених «обнадійливих» зустрічей з високопоставленими російськими чиновниками породили сподівання у Вашингтоні, Парижі та Берліні, що Путін дійсно врегульовує конфлікт на Сході Україні. Вони вірять, що фальшивий позитив Росії міг би прокласти шлях до пом’якшення санкцій вже до кінця року. Жодне з очікувань Керрі і дії Путіна не підтверджуються реальністю. Російські війська та техніка досі знаходяться в Україні, займаючи регіони на сході та в Криму. Там гаулейтери Кремля позбавили місцевих жителів їх людських, громадянських, культурних і релігійних прав і перетворили їх на васалів Росії. Москва не виконує жодну з умов Мінських угод.

Керрі і інші світові лідери вільних держав попередили, що скасування санкцій відбуватиметься після підтвердження виконання умов Мінських угод з обох сторін: щодо припинення вогню та проведення місцевих виборів. Ці побожні політики продовжують тримати Україну в одному котлі з Росією, не бачачи різниці між жертвою та агресором.  Вільний світ вважає, що вина лежить на обох однаковою мірою. Він  відмовляється визнати, що Росія вторглася в Україну в лютому 2014 і займає, принаймні, три області суверенної держави з єдиною метою: відновлення залізної завіси. Росія як і раніше викликає страх у вільному світі.

Світова спільнота, принаймні, частина, яка в минулому була проти російської окупації України, починає нудьгувати і жадаєте повернути час назад, аби відновити торгівлю з Росією. Світові лідери вільних держав страждають від короткозорості Керрі, і бачать примару російської трансформації. На жаль, вони не праві.

«Останнім часом були явні ознаки процесу «примирення»», - висловив думку у Bloomberg News Саймон Кихано-Еванс, головний стратег ринків в Commerzbank AG. «Це виглядає так, ніби всі сторони починають штовхатися більш активно для внесення резолюцій в нинішній геополітичній безлад».

Всі сторони? У тому числі Україна, жертва російського вторгнення і окупації. Яких резолюцій світ може очікувати від Києва, який бореться за порятунок своєї свободи і побудову демократичної країни посеред війни без сторонньої допомоги?

Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле аналогічно написав у газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung за 25 січня, що ЄС повинен налагодити тісніші зв'язки з Росією, щоб допомогти закінчити громадянську війну в Сирії і знизити напруженість на Близькому Сході між сунітами і шиїтами. Ця репліка наступає на п’яти міністру економіки Франції Еммануелю Макрону, що розповідає про бізнесменів своєї країни в Москві, про бажання Франції скасувати санкції вже цього літа.

А що, як світ закликає Париж призупинити військовий стан в результаті терактів ISIS?

Марк Кац, професор управління і політології в Університеті Джорджа Мейсона в Fairfax, штат Вірджинія, зазначив, що «Керрі вважає можливим зняття санкцій, але Росія повинна зробити певні кроки у співпраці з Україною та Сирією,  і тоді США скасує санкції».

Кац, радянський фахівець, додав, що високопоставлений американський дипломат також прагне «заспокоїти тих європейських союзників, які не вдоволені санкціями». Таким чином, Росія, з усіма її ганебними злочинами проти людяності знаходиться в центрі уваги в очах самовдоволеного вільного світу і розглядається як порятунок для Сирії.

Боязка Європа має давню залежність від поставок природного газу в Росії і намагається впоратися з натовпами мігрантів, що просочуються через кордони з Сирії. Чи не з Сирією планується розпочати мирні переговори? І Росія є ключовим гравцем за столом переговорів. Доля України у війні з найбільшою країною на землі більше не є єдиною проблемою для політиків. Колись-поневолені нації, про які я раніше писав, застерігають від перемикання уваги від України до Сирії.  

За словами Джеймса Ніксі, керівника програми з Росії та Євразії у Chatham House у Великобританії, заклики до поліпшення стосунків з Росією показують надприродну здатність Путіна переконувати вільний світ, що він зацікавлений у вирішенні конфліктів навіть тоді, коли він «лежить на лопатках».

«Пріоритетом Заходу є Сирія, пріоритетом Росії є Україна; їхні інтереси суттєво відрізняються від наших», - сказав Ніксі в інтерв'ю. «Путін може сказати: «Якщо ви залишите справи з Україною і дасте мені вплив на Сирію, то я повернуся в напрямку моїх бомбардувальників і робитиму  більше, щоб взяти участь у грі», яка є привабливою для Заходу, чия основна проблема - це не Росія, а ісламський фундаменталізм».

Керрі і його європейські колеги, можливо, прислухаються до тверезих слів новообраного президента Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Педро Аграмунта. У своїй першій промові в якості президента ПАРЄ на зимовій сесії в Страсбурзі, він сказав, що Росія повинна припинити бути опорою сепаратистів у Донбасі, повернути Україні управління над окупованими територіями і звільнити Надію Савченко.

«Росія як і раніше підтримує сепаратистів у східній Україні. Слід зробити все можливе, щоб повернути ці території Україні. Необхідно звільнити Савченко», -сказав президент ПАРЄ. За його словами, ситуація в Україні досі викликає занепокоєність і є небезпечною.

«Контрольовані сепаратистами території залишаються місцями, де мають місце масові порушення прав», - сказав Аграмунт.

Нарешті, якщо скептицизм збережеться, вільний світ не повинен скидати з рахунків заяви російських чиновників.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров хвалькувато визнав, що Росія не буде виправдовувати будь-які очікування вільного світу. Він цитує The New York Times за 16 січня, що Москва не буде рушати з місця у відповідь на будь-яке з питань, що є протиріччям між Росією і світом.

Виступаючи на щорічній прес-конференції в Москві, Лавров заявив, що Росія готова до співпраці із Заходом, але тільки «на рівних умовах». Іншими словами, Росія не тиснутиме на США, не блиматиме першою.

«Не має бути «бізнесу», як зазвичай, коли США і Європейський Союз намагався нав'язати нам угоди, які були цікавими їм, і намагався переконати нас, що це не зашкодить нашим інтересам», - сказав Лавров. – «Ця історія закінчилася».

Що стосується окупованого Криму, Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори про статус Криму. «У нас немає того, що треба повернути», - сказав він. «Крим є територією Росії».

Спочатку санкції було накладено, щоб змусити Росію залишити Крим та забезпечити територіальну цілісність України. Керрі та інші хочуть скасувати їх передчасно. І Росія відмовиться від східних областей України? Не схоже.

Порівняйте ці заяви про Україну з недавніх спостережень віце-президента Джо Байдена про наростаючу війну в Сирії: він провів зустріч з прем'єр-міністром Туреччини Ахметом Давутоглу і президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом в Стамбульському Палаці Долмабахче. «Саме там він дав новий можливий напрямок для політики США у відношенні до Сирії. Байден заявив, що США «ні оптиміст чи песиміст», але «визначається», щоб знайти політичне рішення. Тим не менш, Байден також запропонував США готовність використовувати військову силу, якщо це необхідно. «Ми знаємо, що було б краще, якби ми змогли досягти політичного рішення, але якщо це не можливо зробити, ми готові запропонувати військове рішення цієї операції».

Сирія заслуговує на вирішення через американське військове втручання, але не Україна.

На щастя для України та інших колись-поневолених народів, вони розуміють свої власні потреби. Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващжуковскі протягом Дев’ятого українсько-європейського форуму в центральному польському місті Лодзь, заявив, що Україна є важливим союзником Польщі, і буде продовжувати отримувати допомогу з Варшави. «Україна є суверенною державою і має право вибирати свій власний шлях економічного розвитку та міжнародного співробітництва. Польща підтримуватиме її на цьому шляху», - заявив він.

З невеликою надією на щирість США або НАТО в політичній або військовій підтримки для України і колись-поневолених народів, вони змушені бути їх охоронцями. Спільна команда Литви і Польщі, запуск якої анонсували в Україні в 2017 році, є кроком у правильному напрямку.

Минулого тижня, ці три країни заявили, що мобілізують 4000 військовослужбовців, які функціонуватимуть наступного року, оскільки колись-поневолені народи з пересторогою дивляться на Росію і її вторгнення в Україну.

«Багатонаціональна команда - знак, символ і дуже ясний сигнал усім, хто хотів би підірвати мир в Європі», - заявив міністр оборони Польщі Антоні Мацеревіч в заяві міністерства.

Це було сказано Мацаревічем після зустрічі зі своїми колегами з Литви та України, Юозасом Олекасом і Степаном Полтораком у східному польському місті Люблін.

«Ми бачимо цю команду в якості рушійної сили, що дозволить поліпшити нашу армію», - сказав Полторак. Крім того, Польща планує створити національну гвардію з 46 000 військових гвардію у відповідь на війну на Сході України.

Таким чином, Україна та інші колись-поневолені народи знову можуть стати жертвами розпродажі вільного світу, що сподівається, що Путін затихне завдяки обіцянкам великих прибутків, принаймні, поки він не почине нові вторгнення.

Переклад Марії Дубініної