Герої не помирають, помирають вороги!

31.01.2013

Саме такими словами хочеться описати день вшанування Героїв Крут, пам'ять про яких буде жити вічно у серцях свідомих українців.

28 січня в Полтаві відбувся круглий стіл громадських організацій, опозиційних політичних партій та свідомих мешканців міста. Представниками були: ПОО Молодіжний Націоналістичний Конгрес, ГО «ЗЛАМ», Народний Фронт Полтавщини,  ГО «Студентська Свобода», Пласт, ВО «Свобода», «Фронт Змін», «Українська Справа», партія «УДАР», Спілка офіцерів України, фаховий історик Віктор Ревегук та інші небайдужі полтавчани. 

У ході заходу обговорювалась ініціатива перейменування однієї з вулиць Полтави на вул. Героїв Крут. Було висунуто заяву організацій Полтави до міської влади. Наголос робився на велике значення бою під Крутами для України в цілому і про відношення Полтавщини до вшанування цієї дати. «Молодь міста навіть не знає про ці події, бо виховується вчителями ще старої радянської ідеології», - впевнені учасники заходу.

 «Я спілкувався з одним американцем, і він захоплювався нашою героїчною історією, але був розчарований тим, що ми не пишаємося цим і не відзначаємо таке на всенародному рівні», - говорить Сашко, представник ГО «ЗЛАМ».

Підсумовуючи, Сашко, член МНК, зазначив, що не вперше бере участь у конференції і помітив тенденцію - склад омолоджується. Замість старих ветеранів усе частіше з’являється патріотична активна молодь, яка вміє діяти, а не тільки говорити і переживати. Адже майбутнє саме за нею, саме така молодь стояла того зимового дня на станції Крути, підігріта тільки власною ідеєю і патріотизмом.

Цього ж дня члени полтавського осередку Молодіжного Націоналістичного Конгресу провели відкритий урок в одній з шкіл міста. На фоні сучасної освітньої програми це був досить важливий та інформативний захід, який правдиво висвітлював героїчну сторінку нашої історії. 

Ті студенти, що брали участь в обороні станції Крути, були на кілька років, а то і місяців старші за школярів, яким був представлений захід. Відкритий урок проходив у вигляді вступного слова та показу документального фільму про бій під Крутами. Це був не голлівудський блокбастер, але глядачі дивилися із захопленням і в повній тиші. 

«Саме на таких героїчних сторінках нашої історії потрібно виховувати молодь, адже майбутнє саме за ними – активними і свідомими українцями», - вважає Сашко, член полтавського осередку МНК. 

А 29 січня активісти полтавського осередку Молодіжного Націоналістичного Конгресу провели «Вечір пам’яті бою під Крутами» у приміщенні пивниці «Сто Доріг». У рамках заходу був проведений акустичний виступ місцевого музичного гурту «CityFires» та показ докуметального фільму «Крути – молода кров». Закінчився вечір імпровізованим авторським віршем від друга Гліба – активіста полтавського осередку МНК. До написання його надихнули саме ті криваві події 29 січня 1918 року.

Цього дня державною владою у місті Полтава не було проведено жодного заходу по вшануванню героїв Крут. Ось так вона не шанує тих людей, що віддали своє юне життя за країну.

Дмитро, голова полтавського осередку Молодіжного Націоналістичного Конгресу, наголосив, що пів сотні молодих людей, які відвідали захід, знову згадали, а деякі - взагалі вперше відкрили для себе цю сторінку нашої історії. Герої будуть жити вічно у наших серцях, допоки ми про це пам’ятатимемо». 

«Для мене було честю виступати на заході присвяченому пам’яті Крутянського бою. Побільше б було таких заходів. Адже страшно уявити, що ті хлопці, які загинули під Крутами, були на декілька років молодшими за нас, і вже були готові віддати своє життя за оборону незалежності тоді ще УНР, а фактично України. На їхньому прикладі ми повинні виховувати сучасну молодь», - говорила на виступі Катя, учасниця гурту «CityFires».