“Дні України” у Вашингтоні: українці діаспори відстоюють інтереси Батьківщини

20.03.2017

Українці Мічигану на Днях України у Вашингтоні, округ Колумбія.

Місто Ворен, штат Мічиган, 10 березня 2017 року… Українські американці Мічигану з 8 по 9 березня 2017 року відправили потужну делегацію до Вашингтону, округу Колумбія, для участі у першому з кількох запланованих на 2017 рік заходів «Дні України». «Дні України» - це давня національна ініціатива Українського Конгресового Комітету Америки (УККА)/Української національної інформаційної служби, яка надає змогу українським громадам зібратися разом у Вашингтоні, провести зустрічі зі своїми членами Конгресу та організувати ряд спільних заходів протягом двох днів запланованої співпраці.

В цьому році близько сотні громадських представників з різних штатів зібрались, щоб підтримати законо проекти в Палаті представників і Сенаті: H.Res.88 Заклик до Російської Федерації щодо припинення насильства в Україні, H.R.1059 Акт про перегляд санкцій стосовно Росії 2017 року, H.R.463 акт про невизнання анексії Криму, H.R.830 акт щодо підтримки України, S.94 акт 2017 року щодо протидії російській агресії, S.Res.54 щодо непохитної підтримки НАТО Сполученими Штатами, S.341  акт 2017 року  про перегляд російських санкцій.

Важливо відзначити, що 8 березня 2017 року, у перший з двох днів заходу, Палата представників Сполучених Штатів ухвалила законопроект, який дозволяє Україні отримати допомогу на оборону у розмірі 150 млн доларів США, включно з летальною зброєю, в рамках ініціативи з надання безпекової допомоги Україні. «За» проголосували 371 з 435 законодавців. Однак Сенат мусить також прийняти законопроект, і президент підписати його для того, щоб він став законом.

Делегація до «Днів України» складалась з шістьох членів української американської громади Мічигану та була організована президентом мічиганського підрозділу УККА Василем Перцем та головою комітету членства Михайлом Андряшком. Поїздка стала можливою завдяки щедрій пожертві від Української Кредитної Спілки Будучність, її президента Віри Кузий та генерального виконавчого директора Андрія Якимовича.

Були проведені зустрічі в офісах обох мічиганських сенаторів: Гарі Петерса та Деббі Стабнау, а також з трьома представниками: Сандером Левіном, Деббі Дінжел, Деном Кілді. Сенатор Петерс – член Групи Підтримки України у Сенаті США (Senate Ukraine Caucus (SUC)), а Представники Левін, Дінжел та Кілді – члени Групи Підтримки України у Конгресі США (Congressional (House) Ukrainian Caucus (CUC)). Левін є співголовою Групи Підтримки України у Конгресі з моменту її створення у 1997 році. Українська мічиганська громада також зіграла ключову роль у створенні Групи Підтримки України у Сенаті США у 2015 році.

Члени делегації прямо та відверто ділились своїми сподіваннями та побоюваннями щодо України. Валерій Кандюк, пастор Української Католицької Церкви Святого Іоанна Хрестителя, зазначив, що його парафія була першою українською церквою в Мічигані, яку заснували 110 років тому. "Священик - новоприбулий іммігрант з України, який служить в якості пастора в найстарішій українській церкві в Мічигані з багатьма парафіянами в п'ятьох поколіннях, підкреслює єдність українців по всьому світу", – сказав він. Так само Микола Дячун, також новий емігрант, зауважив, як його надихає те, що він, отець Кандюк та інші українці-емігранти, є частиною громади, в якій багато членів, що народились в Мічигані, проте які дуже переймаються долею своєї далекої батьківщини. Зі своєї сторони Ярослав та Михайло Андряшко розповіли, що їхній батько допоміг збудувати міст Макінак (на той час найдовший підвісний міст у світі, який з'єднував нижній та верхній півострови Мічигану). "Наш батько та все його покоління політичних біженців, які втекли в Америку від радянської російської тиранії після Другої світової війни, навчили нас любити Америку і ніколи не забувати Україну. Сьогодні настав час для наших співгромадян-американців зрозуміти, що Україна важлива для США, а США важливі для України." Роман Зубар та Борис Потапенко, обидва корінні мічиганці, наголосили на важливості продовження двопартійної підтримки України в Конгресі. "Вирішальна роль Групи Підтримки України у Сенаті та Групи Підтримки України у Конгресі в безпрецедентній єдності республіканців і демократів в підтримці України не може бути переоцінена",- підкреслив Зубар.

Зі своєї сторони сенатор Петерс та представники Левін, Дінжел, Кілді висловили свої прагнення підтримати наразі всі законодавчі акти перед Конгресом, в тому числі свою тверду підтримку щодо забезпечення України летальною зброєю. Старший радник сенатора Стабнау сказав, що сенатор ретельно розгляне відповідні законопроекти перед Сенатом, так само як і приєднання до Групи Підтримки України у Сенаті,  зазначивши, що "Сенатор Стабнау - палкий прихильник України та української громади в Мічигані."

Учасники делегації також зустрілися з Германом Перчнером та Іланом Берманом, відповідно президентом та заступником президента Американської Ради з зовнішньої політики, та взяли участь у брифінгах з колишніми послами Джоном Гербстом та Вільямом Кортні. Вони відвідали прийом на Капітолійському пагорбі, влаштований президентом УККА Андрієм Футеєм, на якому був присутній посол України в США Валерій Чалий та президент Світового Конґресу Українців Євген Чолій. Співголови Групи Підтримки України у Конгресі США, Марсі Каптур та Енді Гаріс, віце-голова Групи Підтримки України у Сенаті сенатор Кріс Мерфі, та Когресмен Джері Конноллі були відзначені спеціальними нагородами за їхню підтримку України та української американської громади.

Підрозділ УККА в Мічигані тісно співпрацює з відділом УККА в Іллінойсі. Разом вони координують безліч місцевих ініціатив, програм та проектів. Борис Потапенко і Павло Бандрівський є членами комітетів із зовнішніх зв'язків обох місцевих підрозділів. Марта Фаріон з іллінойського відділка УККА та Потапенко нещодавно стали членами національного виконавчого Комітету із зовнішніх справ УККА. В українців Іллінойсу особливі відносини з їхньої делегацією у Конгресі, завдяки яким відпадає необхідність часто відвідувати Вашингтон або посилати великі делегації. Їхні сенатори та представники постійно спілкуються з українською громадою, регулярно відвідують громадські заходи та часто зустрічаються з їхніми лідерами в Українському Культурному Центрі в Чикаго. Відділ УККА в Іллінойсі за останні тижні організовував громадські заходи та/або проводив прямі консультації з сенатором Діком Дурбіним, а до 22 січня з сенатором Кірком, так само як і з конгресменами: Майком Квінлі, Пітером Роскамом, Денні Девісом, Джасом Щаковскім та Боббі Рашем.

Представники громади спілкуються зі своїми членами Конгресу і у Вашингтоні, округ Колумбія, і в своїх місцевих громадах, завдяки чому сьогодні загальнонаціональна українська громада Америки добре позиціонується, та її чують її виборні посадові особи. Що найголовніше – громада досягає результатів та систематично залучає Конгрес. Не менш важливим є те, що її зусилля скоординовані та вона говорить в один голос, а також те, що вона повідомляє не тільки про нашу занепокоєність та прагнення щодо нашої далекої батьківщини - України, а й про нашу занепокоєність щодо нашої власної країни – Америки, а також небезпеки, які путінська Росія представляє для обох сторін.

Борис Потапенко