Діти у школах помирають через великі навантаження, а не від фізкультури

23.01.2012

Причиною смертей українських школярів можуть бути величезні навчальні навантаження, йдеться у розслідуванні журналістів ТСН.

Останнім часом все частіше в школах вмирають діти. Медики пояснюють смерті у школі поганою генетикою, а чиновники – поганим медичним обслуговуванням.

Проте журналісти ТСН з'ясували, що нинішнє навантаження в школі – порушення всіх писаних і неписаних правил. І рятувати малечу треба не скасуванням нормативів з фізкультури, про що недавно заявило Міністерство освіти.

Наприклад, у семирічної Софії тільки закінчилися уроки, а на вулиці вже сутеніє. Це не який-небудь ліцей - звичайна загальноосвітня школа. Мама приходить по Софію о 16.00. Вдома у дівчинки буде невеличка перерва на обід і перепочинок, потім ще 3 години над книжками.

"Підготуватися до англійської, вивчити таблицю множення, прочитати розділ з позакласного – це сторінок 10. Що його робити? Чи просто лягти спати і відпочити? Мені буває дуже шкода дитини", - каже мати Софійки. Вона скаржиться, що іноді через втому дівчинку неможливо засадити за уроки.

Софії варто поспівчувати, кажуть в Інституті гігієни медичної екології. Дівчинка витримує нереальні для її віку навантаження. Адже відповідно до санітарно-гігієнічних норм семирічні діти не повинні просиджувати за партою більше 22-х годин на тиждень. Це 3-4 уроки в день - причому це разом з факультативами. А домашні завдання другокласників мають бути такими, щоб впоратися за 45 хвилин.

Першачкам задавати уроки додому взагалі заборонено. Тож виходить, що Софія фактично вчиться із навантаженням дев'ятикласника. І це при тому, що писалися ці норми 10 років тому - для здоровіших дітей.

А останнім часом здоров'я школярів стрімко погіршало, кожна третя дитина переступає поріг школи вже нездоровою. На віході 90% випускників мають хронічні хвороби.

Тож чинні норми навантажень вже давно варто переглянути в бік зменшення, зізнаються науковці. У Міністерстві освіти натомість пишуть програми зі збільшення. Так званий "освітній стандарт" - чого і скільки має засвоїти школяр в кожному класі - медики розкритукували ще в проекті.

Експерти переконані, що від уривчастих реформ здоровішими українські школярі не стануть. Треба міняти філософію викладання. Розпочати хоча б з малого, до чого вже дійшов весь цивілізований світ - дозволити дитині рухатися на уроці. Щоправда наважуються на експерименти здебільшого приватні школи. Віддати дитину саме в таку це вже інше навантаження - на батьківський гаманець. Купити своїм дітям здоров'я можуть не всі.