Декомунізація: для чого потрібні волонтери

11.12.2015

Громадська кампанія з декомунізації розпочалася: вже є перші результати. Станом на 11 грудня в кампанії працює близько 100 волонтерів, з них – 72 безпосередньо контактують з органами місцевого самоврядування.

«Кожен волонтер відповідає за певну кількість населених пунктів. Шукає контакти, дзвонить та запитує, чи подали відповідальні за перейменування населеного пункту заявку до Верховної Ради. Якщо так – чудово, якщо ж ні – пропонуємо провести громадські слухання та надіслати пропозицію до Інституту національної пам’яті», - говорить координатор кампанії, член МНК Вероніка Дякович. Нагадаємо, що за законом, органи самоврядування населених пунктів, що підлягають перейменуванню, мали подати свої клопотання до Верховної Ради України до 21 листопада. Якщо цього не зробили – Інститут національної пам’яті перейменовує на свій розсуд. «Ми також відшукуємо історичні назви населених пунктів і пропонуємо їх», - додає Вероніка Дякович.

Уже можна говорити про певні тенденції: опрацьовано близько 15% усіх населених пунктів. За словами волонтерів, загалом, представники органів самоврядування не до кінця розуміють суть процесу, а також його важливість.

«Ситуації є різні. Наприклад, часто використовують підміну понять, аби не змінювати назву – так, є кілька сіл на Київщині з назвою Петрівське. Одні переконують, що назване на честь церкви Петра і Павла, інші – що ім'я засновника – Петро, і так далі. Схожа ситуація з селами Жовтневе – найчастіше кажуть «називається на честь місяця жовтня, до чого тут комунізм?». З такими людьми важче, треба довго пояснювати, що в архівах є інформація, на честь кого чи чого названо населений пункт і навіщо взагалі перейменовувати. Переконуємо проводити громадські слухання і таки подавати заявки», - говорить волонтер з МНК Андрій Кладочний.

Зустрічаються і випадки, коли представники органів самоврядування не правильно розуміють процедуру перейменування. Так, у с.Чапаєвка на Житомирщині були переконані: мешканці села повинні власним коштом проводити перейменування. «Наша мета – донести правдиву інформацію, розтлумачити. Ми – такий собі місточок між громадами та виконавчими органами», - переконаний Іван Брацюнь.

Попереду – ще багато роботи, і чим нас більше – тим швидше та якісніше ми її зробимо. Долучайся до громадської кампанії – твори нову історію незалежної України! Заповни анкету – стань волонтером!