АНОНС: Львів відзначатиме День Гімну України

01.03.2013

10 березня Україна відзначатиме 148-му річницю створення Гімну Ще не вмерла Україна. Організатори закликають усіх охочих прийти заспівати Державний Гімн разом.

До участі у акції вже зголосилися об’єднання “Самопоміч”, НСОУ “Пласт”, ГО “Завжди вірні”, ГО “Борець”, ГО “Молодіжний націоналістичний конгрес”, ГО “Інститут громадського лідерства”.

Програма заходу:

10 березня, неділя

13:30 - 13:40 — збір учасників заходу на пл. Ринок (біля Нептуна).

13:40 — 13:50 — шикування учасників на площі біля входу в Ратушу.

13:40 — 13:55 — роздача учасникам та перехожим листівок з текстом гімну, розгортання прапорів України (з собою беремо лише Національну символіку (державні прапори, вишивані сорочки).

14:00 — 14:01 — з вікон Ратуші звучать сурми.

14:01 — 14.06 — звучить барабанний бій, учасники заходу виконують Гімн України (всі три куплети).

14:07 — завершення акції.

Довідка

Створення українського гімну бере початок з осені 1862 року. Український етнограф, фольклорист та відомий поет Павло Чубинський пише вірш “Ще не вмерла Україна”, якому в майбутньому судилося стати національним, а згодом і Державним Гімном українського народу. Поширення цього вірша серед українофільських гуртків, щойно об’єднаних у Громаду, сталося миттєво. Проте, вже 20 жовтня того ж року шеф жандармів князь Долгоруков дає розпорядження вислати Чубинського “за вредное влияние на умы простолюдинов” на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції.

Перша публікація вірша П.Чубинського була у львівському журналі “Мета”, 1863, №4. Отримавши поширення на Західній Україні, патріотичний вірш не пройшов повз увагу й релігійних діячів того часу. Один з них, отець Михайло (Вербицький), ще й знаний композитор свого часу, захоплений віршем, пише музику до нього.

10 березня 1865 року у Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося публічне виконання “Ще не вмерла Україна”.

Вже з 1917 року твір П. Чубинського та М. Вербицького почав використовуватись як Державний Гімн, але оскільки він не був законодавче затвердженим, використовувалися й інші гімни.

15 січня 1992 музична редакція Державного Гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте, тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Державний гімн України”. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний Національний гімн на музику М.Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні П.Чубинського “Ще не вмерла Україна”. Цей закон підтримали 334 народних депутати, проти висловилися 46 з 433, що зареєструвалися для голосування. Не брали участі в голосуванні фракції Соцпартії і Компартії.

З прийняттям цього закону Стаття 20 Конституції України набула завершеного вигляду. Національний гімн на музику М.Вербицького отримав слова, віднині затверджені законом.