Андріївські Вечорниці за сокальським рецептом

15.12.2012
13 грудня сотня молодих хлопців та дівчат м. Соколя Львівської області  кусали калиту, ворожили та веселились на Андріївських вечорницях. Забаву організував Сокальський осередок ГО «Молодіжний націоналістичний конгрес» у СШ №2 м. Сокаля.

На Андрія повертаються із небуття народні свята, відроджується багатюща скарбниця духовних надбань, які дійшли до нас із сивої давнини. Пропонуємо і Вам «по свіжих слідах» зануритись у казкову атмосферу вечора, що згуртував молодих сокальчан навколо українських традицій.

На перший погляд день нічим не відрізнявся від інших морозяних грудневих днів, проте відчувалось щось небуденне. Цей святковий дух найкраще вловлювся серед учнів, що ще зранку на уроках перешіптувались про плани на вечір. Коли стемніло, хлопці та дівчата групками почали підходити до 2-ої школи, де й мали відбутись вечорниці.

Вечір розпочався з ігор та розваг. Спершу учні зголошувались нерішуче, але вже після кількох конкурсів, в яких взяли участь найсміливіші,  забава «набрала обертів». Молодь наввипередки стрибала у мішках, бігала естафету і поїдала вареники, хлопці переносили на швидкість дівчат…  Це й не дивно, кожен хотів справити враження, бо в залі було стільки гарних дівчат та мужніх хлопців.

Особливе захоплення викликала традиційна гра з «калитою». Калита – це обрядова паляниця, яку готують на Андрія. Парубки мали проявити всю свою вправність та наполегливість, щоб скуштувати її: калиту підвісили так, що потрібно було високо стрибати. Ще б пак, адже ті хлопці, які все таки спромоглися її надкусити вважались «крутими» і користувались особливою популярністю у дівчат.

Після цього розпочалося справжнє гуляння. У запальних танцях під українську музику майоріли вишиванки. Стільці та лавки, на яких спочатку яблуку не було де впасти, тепер пустували. Тільки інколи хлопці та дівчата відходили, щоб перепочити і «віддихатись» – і знову до танцю! Додому ніхто не спішив, учні раз-у-раз випрошували «ще однин останній танець». Коли все ж довелось розходитись, всі були задоволені та в піднесеному настрої ділилися враженнями.

«У Сокалі вечорниці вперше зібрали стільки молоді та пройшли з таким розмахом. Конкурси, ігри, танці просто запалювали учасників заходу, та мене у тому числі!»,- розповів учасник вечора Грица Ігор.

«Я раніше не бував на вечорницях. Серед моїх знайомих часто чув думку, що набагато краще піти на дискотеку, що українська музика, а тим більше традиції - застарілі і не цікаві. Сьогодні я ще раз переконався, що це не так. Бути українцем – це круто» – поділився враженнями Моржухін Віталік.

«Основною метою заходу є згадати наші звичаї, поринути у час наших предків та нагадати молоді про українські свята, традиції», – говорить голова Сокальської ГО МНК  Ірина Михайлова.

Організатори дякують всім за участь, та переконані, що наступного року збереться ще більше молоді.