Активісти вимагають від Міністерства освіти і науки переглянути ''забезпечення якості вищої освіти''

14.02.2017

Функціонування ВНЗ України - болюча тема для будь-кого, хто хвилюється про майбутнє держави. Не дивно: саме вищі навчальні заклади відповідають за зростання кваліфікованих кадрів, формування в молоді активної життєвої та громадської позиції, а отже - є важливою умовою для побудови суспільства.

На жаль, сьогодні українська освіта має безліч недоліків і прогалин, які необхідно усувати. Так, наприклад, в Україні діє Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО), що є колегіальним органом і реалізовує державну політику в сфері забезпечення якості вищої освіти.

Коло повноважень НАЗЯВО - широке. По суті, орган повинен “наглядати” за тим, щоб усі вищі навчальні надавали якісні освітні послуги. Окрім цього, агентство присуджує наукові ступені вченим (перевіряє на плагіат, наприклад), або ж скасовує їх. Ці та інші повноваження регулюються ст.18 Закону України “Про вищу освіту”.

Проблема в тому, що в діючому складі НАЗЯВО присутні особи, репутація яких дискредитована виявленими фактами плагіату у наукових роботах. Більше того, вони сприяли підриву національної безпеки України, протиправному порушенню прав і свобод людини та узурпації влади Віктором Януковичем та його командою.

До складу НАЗЯВО входять особи, які працювали в команді екс-міністра освіти Дмитра Табачника, який відомий своєю українофобською політикою та перебуває у розшуку за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Це, зокрема, Сергій Храпатий (колишній керівник відділу гуманітарної освіти департаменту вищої освіти МОН), Юрій Дудник (колишній голова Державної інспекції навчальних закладів України) та Віктор Бондаренко (колишній директор департаменту атестації кадрів МОН за часів Табачника).

Сергій Храпатий свого часу відзначився антиукраїнськими висловлюваннями щодо українських істориків на міжвузівському науково-методичному семінарі та корупційними скандалами на посаді заступника директора студмістечка КНУ у 2006-2007 рр.

Юрій Дудник та Віктор Бондаренко, зокрема,  потрапили під дію Закону “Про очищення влади” і їм заборонено обіймати державні посади протягом 10 років. Але, оскільки посада члена НАЗЯВО процедурно є виборчою, вони змогли потрапити в її склад.

Представники громадськості міста Київ, небайдужі жителі та представники громадських організацій, офіційно звернулись до Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки України із вимогою  переглянути  склад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) та внесення змін до нормативних актів, які регулюють діяльність агентств:

1.    виключити з складу НАЗЯВО людей, щодо яких встановлено факти плагіату - О. Волосовця, Р. Гурака, С. Бондарчука, та які сприяли підриву національної безпеки України, протиправне порушення прав і свобод людини та узурпації влади Віктором Януковичем та його командою - Ю. Дудника, В. Бондаренка, С.Храпатого.

2.    внести зміни в законодавство, що передбачали б заборону включення до складу НАЗЯВО осіб, які були звільнені у зв’язку із дією закону “Про очищення влади” та осіб, у наукових роботах яких було помічено плагіат, зокрема в Ст. 19 п.2 Закону України “Про вищу освіту”.

Звернення підписали Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Спілка Української Молоді, Національний альянс, молодіжне крило “Народного руху України”, “Моноліт”, спудейська могилянська організація “Український студент”.