День Героїв. Чому цей день має бути встановлений на державному рівні?

23 травня українці відзначатимуть День Героїв. По всіх містах пройдуть заходи вшанування пам’яті загиблих за Українську Державу героїв: з часів Русі, національно-визвольних змагань та російсько-української війни. Однак День Героїв досі не є офіційним святом.

 

Чому нам потрібно відзначати День Героїв на всеукраїнському рівні?

Українці вже кілька десятиліть поспіль відзначають День Героїв пригадуючи борців за волю і цілісність Української Держави. Цей день починає свою історію ще у 1941 році, тоді згідно з рішенням Другого Великого Збору Організації Українських Націоналістів було проголошено 23 травня Днем Героїв. Це був крок для гідного вшанування пам’яті провідника ОУН — Євгена Коновальця. Установлення Дня Героїв також було обумовлене тим, що саме у травні пішли з життя «кращі сини України XX століття»: Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець.

 

До чого тут радянська пропаганда?

Впродовж років цей день відзначали наші предки у глибокому підпіллі. Радянський Союз жорстоко карав українців за будь-яку згадку своїх національних героїв. Натомість комуністи побудували цілу пропагандивну кампанію, завдяки якій стирали пам’ять народу про національних героїв та борців за свободу. 

 

Освіта, а зокрема історія — може як і згуртовувати націю, демонструючи та розвиваючи її унікальність у всіх аспектах. Водночас вона може бути потужним інструментом пропаганди. Метою радянської ідеології було створення єдиного російськомовного «радянського народу», для чого мало відбутися «злиття націй» усіх республік СРСР. Відповідно, щоб це відбулося потрібно знищити будь-які поривання народів до своєї культури, віри, традицій та історії. 

Це досягалося за допомогою жорстоких покарань, ув’язнень та репресій. Знищувалися пам’ятки культури або ж максимально спотворювались (як явище зароджується шароварщина). Заразом, активно нав’язуючи цінність усього російського, вибудовуючи міф про «єдиний народ» та величність «радянського солдата» й командирів. Завдяки політиці та діям керівництва СРСР на території сучасної росії міцно сформувався культ «великого, чесного та справедливого червоноармійця», на якого росіяни моляться і досі. Викреслюючи з освіти та культури все, що могло перекреслити плани на створення людини типу «homo soveticus» радянське керівництво переписувало все на свій лад та до деталей створювали свої міфи.

 

Саме через це багато українців досі вірять у псевдогероїв Пушкіних, Ковпаків, Жуковських, Ватутіних чи Котовських, а пам’ятні дошки чи вулиці досі присвячені їм.

 

День Героїв і російсько-українська війна

23 травня 2014 році, на тлі військового вторгнення російської федерації на територію України та анексії Криму, українці вперше масштабно відзначили День Героїв та вшанували пам’ять полеглих українських героїв усіх століть. В тому числі й перших загиблих бійців, які стали на захист нашої держави у 2014 році.

 

Починаючи з того часу, щороку українці все потужніше відзначають цей день. Активісти та місцеві органи управління організовують просвітницькі заходи, марші пам’яті героїв та інші урочистості. З кожним роком створюється та відкривається все більше музеїв та меморіалів присвячених полеглим героям та боротьбі українців за свою незалежність.

 

Парадоксально, однак попри велику залученість і дотичність міських та обласних адміністрацій, інших державних структур та громадських активістів — День Героїв досі не є офіційним святом.

 

Гідне вшанування полеглих героїв також сприяє збільшенню опіки та приверненню уваги суспільства до ветеранів. Цінуючи полеглих ми починаємо ще більше цінувати живих, привертати увагу до їхніх проблем, готувати суспільство до прийняття, інклюзивності та спокійного ставлення до ветеранів, а їх самих до адаптації та повернення в цивільне життя, при цьому надаючи їм кваліфіковану допомогу. 

 

Чому День Героїв це не те ж саме, що “діди на паличках”?

Гідне вшанування наших національних героїв — це не про «побєдобєсіє» і “дідів на паличках” як це роблять росіяни. 

 

Державне визнання Дня Героїв та відповідна програма, яка буде забезпечувати гідне вшанування пам’яті полеглих борців за Українську Державу має торкатися усіх сфер: освіти, науки, культури, спорту, політики, громадського сектору. Просвітницькі та культурні проєкти, дослідження власної історії та заходи, присвячені пам’яті героїв плекатимуть здорову свідомість та цінності  у молодого покоління.

 

Завдяки цьому, в недалекому майбутньому, можна гарантувати зростання громадянської свідомості та відповідальності українців. Адже якщо ми пам’ятаємо свою історію та героїв які виборювали для нас сьогоднішній день — тоді ми маємо повне право на своє майбутнє та успішне майбутнє нашої держави.

 

День Героїв — як державне свято

25 квітня цього року, на сайті президента України була зареєстрована петиція про встановлення Дня Героїв на офіційному рівні. Її з ініціативи Організації українських націоналістів створив Леонтій Шипілов.

 

Просто зараз триває збір підписів на цю петицію. Підписати її можна за посиланням.

Автор:

Дарина Панчишин

23.05.2023