На попередній рівень


Американські аналітики: США повинні цілковито підтримати Україну у війні з Росією

20.06.2017
 

Автори: Люк Коффі,Деніел Кохіс. Переклад: Олеся Горяйнова

Президент України Петро Порошенко прямує до Вашингтона, і президент Дональд Трамп повинен скористатися можливістю, щоб зустрітися з ним. Це буде перша зустріч лідерів з моменту інавгурації президента Трампа, яка дозволить президенту США висловити підтримку Україні.

Крим, який був частиною України, було захоплено Росією у 2014 році. З тих пір півострів окуповано. Росія також спровокувала і підтримує сепаратистський рух у східній частині України, якого не існувало до 2014 р. У цій ситуації Росія є агресором, і Україна – жертвою. Українські солдати борються проти РФ на Сході України, але фактично вони стоять на передовій вільної Європи. Якщо дозволити Росії перемогти, поняття національного суверенітету і майбутньої безпеки трансатлантичної спільноти буде під сумнівом.

США повинні підтримувати економічні санкції проти Росії, які було введено в дію у відповідь на агресію Росії в Україні та анексію Криму. Також Сполучені Штати повинні розширити санкції в разі потреби. Крім того, необхідним є також продовжувати у проведенні військових навчальних програм і наданні сучасної зброї для українців. Важливо зі сторони США також допомогти Україні викорінити корупцію і кумівство в економіці та уряді.

Агресія Росії

Коли підтримуваний Кремлем український президент Віктор Янукович не підписав угоду про асоціацію з Європейським Союзом в 2013 році, кілька місяців вуличних демонстрацій призвели до того, що його відправили у відставку вже на початку 2014 р. Росія відповіла порушенням територіальної цілісності України, посилаючи війська, які, спираючись на проросійську місцеву міліцію, окупували Кримський півострів під приводом «захисту російського народу». Після цього Крим остаточно приєднався до Росії.

На Сході України Росія та підтримувані нею сепаратисти продовжують вести війну, яка вже призвела до втрати більш ніж 10 000 життів, 23 000 поранених і 1,8 мільйона внутрішньо переміщених осіб. Цей конфлікт завдав важкої шкоди економіці України і уповільнив її прогрес на шляху поглиблення зв’язків з трансатлантичним співтовариством.

Україна знаходиться в центрі національної боротьби, що визначатиме її майбутню геополітичну орієнтацію: Захід чи Москва. Сучасна Україна в Європі репрезентує ідею того, що кожна країна має суверенну можливість визначати свій шлях і вирішувати, з ким мати відносини і які, а також визначати, хто управляє цими процесами. Жодна країна світу, така як Росія, не повинна мати право вето на членство або блокувати тісніші відносини з такими організаціями, як Європейський (ЄС) чи Північноатлантичний союз (НАТО). Результат цієї боротьби матиме довгострокові наслідки для трансатлантичного співтовариства і поняття національного суверенітету. Багато в чому, на Донбасі (регіоні на Сході України, де зараз відбуваються бої) вирішуватиметься його майбутня життєздатність.

Інтереси Америки

В інтересах Америки, щоб Україна залишалася незалежною і суверенною та зберігала здатність вибирати свою долю без зовнішнього втручання. Зустріч між Президентом Трампом та Президентом Порошенком повинна відбутися наступного тижня у Вашингтоні, і під час цієї зустрічі, Трамп має:

 

1.       Показати солідарність з українським народом і застосувати реалістичний підхід до Росії. Багатьом з європейських союзників Америки цікаво, якою буде політика нової адміністрації у питаннях України. Президент Трамп повинен запропонувати американську суспільну підтримку народу України в цей складний період і чітко заявити, що територія України включає в себе Крим і контрольований сепаратистами Донбас. Він повинен ясно дати зрозуміти, що іредентистська поведінка Росії не може бути безконтрольною.

Сирія навчила Президента Трампа, що до тих пір, поки Володимир Путін залишається при владі, Росія не буде надійним партнером для США. Саме тому Адміністрація Трампа повинна вчитися на помилках їх попередників і спілкуватися з Росією з позиції сили і реалізму.

2.       Зробити чітке зобов`язання щодо продовження пов’язаних з Україною санкції проти Росії. Крим досі окупований Росією і вона продовжує порушувати умови другого Мінського договору. До тих пір, поки Росія порушує суверенітет України, США повинні продовжувати економічні санкції проти тих, хто несе за це відповідальність. Нинішні санкції щодо Росії пов’язані виключно з Україною і прогресом у її ситуації, або його відсутністю. Російські політики, швидше за все, спробують виторгувати скорочення санкцій і легітимізації контролю Криму через зростаючу роль Росії у питанні Сирії. Але США повинні протистояти цим зусиллям, роз’яснюючи Росії, що політика Америки по відношенню до конфлікту Росії та України буде грунтуватися на діях Росії там, а не на обіцянках корисної поведінки десь в іншому місці.

3.       Продовжити і поліпшити військову підтримку України США і надати смертоносну зброю. Кожна країна має право на самооборону. Зброя може бути ефективною частиною більшої підтримки України. Згідно з Національним законом про асигнування оборони 2016 року, США повинні виділяти кошти для збільшення своєї допомоги українським військам щоб включити бронебійну, зенітну та стрілецьку зброю.

США надає підтримку Україні несмертельною зброєю з 2014 року у вигляді одягу, продуктів харчування, засобів радіозв’язку і безпілотних літальних апаратів (БЛА). Хоча така підтримка є потрібною, США необхідно поліпшити якість надаваного обладнання, особливо з точки зору безпечного зв’язку та БЛА з більшими можливостями.

І, нарешті, США повинні продовжувати спільні навчання з українськими силами. Проведені США та НАТО навчання в Західній Україні допомогли створити професійнішу українську армію. Це і має бути в довгострокових інтересах Америки. Будь-які заплановані спільні навчання між США, НАТО і Україною повинні тривати, а також потрібно розглядати більше можливостей для навчань.

4.       Забезпечити суспільну підтримку політичних, соціальних і економічних реформ в Україні. Багато в чому, проблеми політичної і економічної корупції створюють більш довгострокову загрозу для України, ніж російські солдати. Враховуючи те, що безпосередні дії США для допомоги подолання корупції в Україні є досить обмеженими, важливою є підтримка Америкою Києва на його шляху до реформ. Боротьба з корупцією і створення динамічної, вільної економіки для залучення прямих іноземних інвестицій є шляхом до убезпечення майбутнього України.

США також повинні працювати, щоб допомогти Україні успішно реалізувати судову реформу. Чесна, аполітична судова система, яка буде слідувати законам неупереджено, в значній мірі сприятиме стабілізації економіки України, залученню інвестицій і викоріненню корупції. США повинні бути чесними щодо прогресу України та її невдач і фокусуватися на успіху Києва у боротьбі з корупцією, а не на нереалістичних очікуваннях.

Ці реформи потребують часу, особливо з огляду на те, що вони впроваджуються під час війни за національне виживання. Хоча робота над реформами далека від завершення, а у багатьох випадках тільки почалася, політики США не повинні підтримувати російську пропаганду щодо України, як недієздатної держави, зосереджуючись лише на негативі. США повинні притягувати Україну до відповідальності у випадках, де вона зазнала невдачі, але і «хвалити» Україну за успіхи, яких вдалося досягти у боротьбі з вкоріненими економічними і політичними проблемами.

Можливість для Президента Трампа

Росія і багато хто з європейських союзників Америки будуть спостерігати за візитом  Президента Порошенка. Зустріч між президентами України і США послужить чітким сигналом про силу і зобов`язання Америки. Незважаючи на те, що майбутнє України залежить в першу чергу від самих українців, керівництво США має життєво важливе значення у протидії російській агресії і підтримки реформ в країні.

 

Автори: Люк Коффі є директором Центру зовнішньої політики Дугласа і Сари Еллісон, Інституту національної безпеки і зовнішньої політики Кетрін і Шелбі Каллем Девісів, Фонді «Спадщина.

Деніел Кохіс є аналітиком з питань політики в європейських справах в Центрі свободи Маргарет Тетчер, Інституті Дейвіса.

Переклад: Олеся Горяйнова
Теґи