Гавдида Іван

Заступник голови ОУН. "Хрещений батько" МНК.

Сторінка про Івана Гавдиду

 

Український націоналіст. Виховник молоді. Засновник вишкільного табору "Лисоня". Захисник інтересів Української Церкви.

Роки життя: 20 вересня 1966 - 30 серпня 2003

Місце народження: с.Саранчуки, Тернопільщина

Громадська діяльність: член ОУН (б), "Пласту", Конгресу Українських Націоналістів, один із засновників Молодіжного Націоналістичного Конгресу, Товариства української мови ім.Тараса Шевченка, товариства "Вертеп"

1985-1987 роки. Служив у Збройних Силах у місті Овруч Житомирської області.

Під час навчання в інституті І. Гавдида розпочав активну громадську діяльність: брав участь в акціях студентської непокори, був одним із засновників Товариства української мови ім. Тараса Шевченка, Тернопільського товариства "Вертеп".

З 1990 року - Член Пласту. Співзасновник Пластового Куреня „Вовча Ліга". Багаторічний комендант пластових таборів та вишколів.

Член Головного Проводу ОУН (б). На Х Великому Зборі ОУН (б), у 2000 році, обраний заступником Голови Проводу ОУН (б). У Проводі відповідав спочатку за молодіжний Сектор, а потім за вишкільну роботу.

Ініціатор створення та лідер Координаційної Ради Державницьких Організацій в Україні.

Один із ініціаторів створення Молодіжного Конгресу Українських Націоналістів ("хрещений батько" МНК).

Заступник голови Тернопільської обласної організації Українського Народного Руху. Директор Центру Національного Відродження імені Степана Бандери в Києві.

Заснування МНК

У 1998 році Іван став одним із ініціаторів створення Молодіжного Конгресу Українських Націоналістів (пізніше - Молодіжного Націоналістичного Конгресу). Він став для молодих націоналістів "хрещеним батьком".

Цікаво, що перебуваючи у складі Проводу ОУН, Іван відповідав саме за молодіжний сектор, а потім за вишкільну роботу, отже - багато і системно працював з молоддю.

Політична діяльність:

Іван Гавдида був депутатом Бережанської районної ради першого демократичного скликання від Саранчуківського виборчого округу. У 1991 році вступив до Демократичної партії України.

У 1995 році вступив у ряди Конгресу Українських Націоналістів, а згодом очолив Тернопільську обласну організацію КУН, яка під час його керування стала найпотужнішою в Україні.

2002 року обраний депутатом Тернопільської обласної Ради по Бережанському виборчому окрузі. Обіймав посаду керівника фракції "Наша Україна" в обласній Раді, був членом її Президії.

Боротьба за святиню

Іван активно виступав за збереження Почаївської Лаври у державній власності, яку тоді збиралися передати Українській Православній Церкві Московського Патріархату. Він вважав, що ведеться "підкилимна гра" і намагався зберегти загальнонаціональну святиню.

Але не встиг закінчити справу...

ЗАГИБЕЛЬ ТА ПАМ'ЯТЬ

30 серпня 2003 року Іван Гавдида трагічно загинув у Києві. Його з проламаним черепом знайшли мертвим неподалік від власного помешкання.

Вбивство Івана Гавдиди носить політичний характер, оскільки він був помітною політичною фігурою.

Щороку Молодіжний Націоналістичний Конгрес проводить два табори, що носять ім'я Івана Гавдиди - "Лисоня" на Тернопільщині та "Відвага" на Сході України.

Пам'ятні дошки Івану Гавдиді встановлено у 2013 році в Тернополі на будинку по бульвару Тараса Шевченка, де дотепер знаходиться обласна організація Конгресу Українських Націоналістів, яку в час найбільшого розквіту очолював Іван.

У 2016 році - у Києві на будівлі Центру національного відродження ім.Степана Бандери (вул. Ярославів вал, 9), який очолював з 2001 року.

У 2011 році вийшла книга про Івана Гавдиду "Творець нової епопеї" (упорядники видання - друзі Івана Гавдиди, історики Віктор Рог і Олег Вітвіцький).

До видання увійшли статті, виступи, інтерв'ю Івана Гавдиди та спогади про нього його соратників. Книжка вийшла накладом 1000 примірників.

За словами упорядників, основне завдання книги - "дійти до молоді".