На попередній рівень

Історична довідка про МНК

 

Молодіжний Націоналістичний Конгрес (МНК) – всеукраїнська молодіжна громадська організація. Створена 10 лютого 2001 року з ініціативи Організації Українських Націоналістів (революційної).

Ініціатором, натхненником та опікуном («хрещеним батьком») МНК був сл.п. Іван Гавдида – заступник Голови Проводу ОУН (2000-2003 рр.).

З перших днів діяльності МНК активно включається у суспільно-політичну діяльність. Вже у березні 2001 року під час масових народних протестів акції «Україна без Кучми» затримано на декілька днів арешту 14 членів МНК. У травні 2001 р. на лаві підсудних опиняється Андрій Стасишин – заступник голови МНК, за участь у антикомуністичних акціях.

Вже у 2002 році, під час місцевих виборів, депутатами місцевих рад різних рівнів стають 28 членів МНК.

У 2003 р. МНК стає одним із ініціаторів протестних акцій «Волинь пам’ятає!» проти спекулятивного і одностороннього висвітлення подій українсько-польського конфлікту 1943 року. Під час силових сутичок із загонами спецпризначення МВС «Беркут» було затримано декілька десятків членів МНК.

Цього ж року МНК започатковує глобальний гуманітарний проект «Свій до свого по своє». Протягом наступних чотирьох років за підтримки української діаспори по бібліотеках ВНЗ, райцентрах, сільських бібліотеках та серед українських громад Східної діаспори (понад 40 товариств) поширено близько 3 млн. примірників україномовної літератури.

Організація протягом років діяльності провела понад десяток акцій в захист Східної української діаспори. МНК стало ініціатором проведення міжнародної конференції до 60-річчя Антибільшовицького Блоку Народів у м.Рівному.

У 2004 році МНК стає одним із найактивніших учасників Помаранчевої революції: події у Мукачеві, провідна роль у громадській кампанії «Чиста Україна», комітеті громадянського опору «Український дім», «Студентська хвиля» та організація Добровільних Дружин Охорони Майдану. Діяльність організації обговорювалася у Верховній Раді України під час виступу заступника голови СБУ І.Дріжчаним.

Налагоджує зв’язки з білоруськими опозиційними організаціями БПС, ЗУБР, Молодий Фронт, Правий Альянс. Проводимо консультації та вишколюємо білоруських патріотів.

2005 рік. МНК отримує визнання на державному рівні, офіційно у Міністерстві Юстиції України реєструються організація, її символіка та організаційний друкований орган «ТЕРЕН-УКРАЇНА», який є наймасовішим виданням серед всеукраїнських молодіжних громадських організацій. Заснований і введений в дію Націоналістичний портал: UkrNationalism.org.ua , який зараз є офіційним веб-сайтом ОУН (р).

Цього ж року і в подальшому більшість чільних представників МНК стають державними службовцями (О.Медуниця – заступник голови Сумської ОДА, О.Вітвіцький – заступник голови Тернопільської облради), начальниками управлінь ОДА, головами та заступниками голів РДА, депутатами місцевих рад у різних регіонах України.

МНК стає одним із найактивніших учасників проведення Маршу УПА, відбуваються силові сутички із представниками російських проімперських організацій та Євразійського Союзу Молоді (ЄСМ). Протидія т.зв. «Руським Маршам» у Києві і Харкові. Проводиться благодійна акція «Допоможи ветеранам ОУН-УПА» у 11 областях України.

2006 рік. МНК активно включається до втілення програми «Правда про УПА», як на всеукраїнському, так і на регіональному рівнях.

Організовують акції проти сепаратизму у східних областях України. Видано юридичний посібник по запобіганню введення російської мови, як регіональної.

МНК проводить силову акцію по поверненню прихожанам УПЦ КП Катеринославської церкви, що була захоплена представниками російського козацтва та ПСПУ (Вітренко). Під час акцій було заарештовано 33 члени МНК. Порушено, а потім скасовано чотири кримінальні справи. Учасники акцій були представлені до нагородження подячними грамотами та орденом від Патріарха Філарета (УПЦ Київського патріархату).

 Цього ж року виходить 10-тисячним тиражем російськомовний спецвипуск  газети МНК «Терен-Україна».

Організація проводить низку заходів, блокувань і пікетів проти запровадження російської мови як регіональної у східних областях України.

2007 рік. Для молодшого покоління МНКівців розпочато кампанію «Прапор українського націоналізму», метою якої є встановлення прапору ОУН на усіх найвищих вершинах (понад 1500 м) України.

Проведену акцію захисту прав української діаспори «Почуйте голос України!» та проти фальсифікаторів  правди про Голодомор 1932-33 рр. «Ніяких призів від Дюранті». Налагоджено співпрацю  в проведенні вишкільних таборів та благодійних акцій «Українська книга – Донеччині і Криму» з Лігою Українців Канади (ЛУК), З`єднаним Україно-Американським Допомоговим Комітетом (ЗУДАК) і Союзом Українців у Великій Британії (СУБ).

Активна діяльність в рамках програми «Правда про УПА» та участь у роботі Світового ювілейного оргкомітету до 65-річчя УПА та 100-річчя Романа Шухевича.

У  Києві  МНК було організовано турнір серед всеукраїнських молодіжних громадських організацій «Кубок пам’яті героїв» присвячений 100-річчю з дня народження Головнонго Командира УПА Романа Шухевича.

2008 рік. МНК втілило ряд проектів по роботі в сфері державної молодіжної політики. До профільних комісій при ОДА у 7 регіонах увійшли представники МНК. Організація виграє конкурс проектів Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту. За участі МНК розроблено «Державну Доктрину молодіжної політики 2009-2015 років». Активна участь в акції «Один народ – одна Україна» в Сєверодонецьку проти сепаратиських дій окремих політичних сил та штучного мовного питання.

2009 рік. Участь і організація заходів по відзначенню 100–річчя Степана Бандери, акцент ставиться передусім на міста Східної України. Зокрема, переважну більшість заходів у всеукраїнському проекті «Молоді про Бандеру» організував і здійснив МНК.

Здійснено тижневий пропагандивний рейд Закарпаттям до 70–річчя Карпатської України.

Запроваджено всеукраїнський проект проведення низки інтелектуальних змагань «Брейн-ринг» на історичну і національну тематику для учнів гімназій та шкіл в обласних та регіональних центрах.

 Організація стає засновником Національного Комітету «Молодіжна Варта: молодь за вами спостерігає!», у рамках якого протягом наступних років впроваджує програму «Суспільство та армія» та проводить акції щодо соціального захисту молоді «Владо! Виконуй обіцяне!».

2010 рік. Організація стає одним з ініціаторів і організаторів «Антитабачної кампанії» та молодіжного руху «Спротив», спрямованих проти українофобської політики влади. Зосередження своєї діяльності на акціях проти свавілля СБУ та міліції (Р.Забілий та І.Індило), проросійської політики Януковича (Харківські угоди), медіа-провокацій і історичних фальсифікацій зі сторони вітчизняних і російських ЗМІ (ICTV).

Завершено спільну з Міністерством молоді державну програму з проведення всеукраїнських конференцій та практичних семінарів з табірництва, мандрівництва та самовиживання для молодіжних громадських і патріотичних організацій.

Проведення всеукраїнської пропагандивної акції презентацій книги «ОУН (бандерівці): фрагменти діяльності і боротьби» за участі автора Святослава Липовецького. Презентації охопили міста і села 14 областей України, м. Київ та Форум видавців у Львові.

Молодіжний Націоналістичний Конгрес увійшов в ТОР-10 молодіжних громадських організацій України за версією інформаційного ресурсу StudNews (на голосування висувалось понад 30 найвпливовіших молодіжних громадських організацій).

2011 рік. МНК продовжує активну діяльність у рамках «Антитабачної кампанії». Організовує волонтерський загін для розбудови «Території форматності «Кузня» у с. Уніж (Івано-Франківщина). МНК стає учасником коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну». Ініціюється збір коштів на встановлення пам’ятника учаснику Карпатської Січі, довголітньому члену ОУН(б) Михайлу Петричку.

Члени організації беруть участь у «Марші безквартирної молоді», проведеним кампанією "МОЛОДІЖНА ВАРТА”.

Депутат від КПУ О.Голуб вимагає в прокуратури порушити кримінальну справу проти МНК за проведення маршу до 120-річниці від дня народження Євгена Коновальця. Проводиться 20-тий вишкільний табір «Лисоня імені Івана Гавдиди».

МНК відзначає 70-річчя проголошення Акту відновлення Української Держави синхронно читаючи текст Акту у 7-ми визначних місцях Києва та кількох містах України. У Львові МНКівці разом із вчителями та учнями ЗОШ №21 будують криївку. Коштом МНК видається книга про героїчну боротьбу ірландського народу – «Нація, яка не капітулює», упорядник видання – Ярослав Іляш. Презентації книги проводяться у найбільших містах України.

2012 рік. Делегація МНК бере участь у тренінгу з управління міжнародними молодіжними проектами, організованого в рамках програми ЄС "Молодь в дії". Другий Голова МНК Олег Медуниця стає народним депутатом України, перемігши опонента-регіонала по мажоритарному округу в м.Суми.

Створюється новий осередок МНК на Івано-Франківщині. МНК один із співорганізаторів урочистостей присвячених 70-літтю УПА у Києві. МНК разом із ГІ «Оновлення країни» організовують всеукраїнський конкурс агітаційної продукції проти діючої влади "Жодного голосу владі!".

Гостями табору «Повстанська ватра - Уніж» стають: сотенний УПА Мирослав Симчич, засновник "Нашого Формату" Владислав Кириченко, письменниця Марія Матіос, а також лідер гурту "От Вінта" Юрко Журавель. Проводяться зустрічі ветеранів УПА із молоддю у Києві, Львові, Сокалі, Тернополі, Івано-Франківську. До переліку заборонених в Росії видань долучили книгу МНК, авторством В.Рога «Молодь і націоналізм».

Сумська РДА вимагає у прокуратури розібратися з табором МНК “Коловрат”. Після розголосу цієї події та підтримки МНК провідними громадськими та політичними діячами України та діаспори, тиск на табір з боку влади припиняється. МНКівці долучаються до захисту української мови та дубляжу. З ініціативи МНК на Закарпатті урочисто відкривають пам’ятник ветерану національно-визвольних змагань Михайлу Петричку.

2013 рік. МНК ініціює збір підписів під петицією до ФАРЕ з вимогою виключити з переліку образливих та дискримінаційних символів прапор ОУН-УПА, зображення С.Бандери та Р.Шухевича. Започатковується всеукраїнська кампанія «Присяга воїна УПА». До заходу долучається молодь з 10 міст України, а також з діаспори.

Організація долучається до відкриття меморіальної дошки заступнику Голови Проводу ОУН(б), "хрещеному батьку" МНК Івану Гавдиді у Тернополі. Влада вдруге намагається закрити патріотичний табір «Коловрат». У Харкові проводиться виставка «Народна війна», МНК – співорганізатор заходу.

За сприяння МНК видається книга Є.Наконечного «Украдене ім’я: чому Русини стали Українцями». Долучилися до створення кампанії «Євронаступ». 22.11.13 передали до Адміністрації Президента більша мільйона підписів на підтримку євроінтергації. 24.11.13 МНК, «Євронаступ» та «Спадщина» організовують на Європейські площі точку підтримки мітингувальників.

1 грудня МНК разом із Євронаступом та Пластом формують загони народної міліції, пізніше вони трансформуються у Самооборону Майдану. На початку грудня МНК створює 14 сотню Самооборону Майдану «Вільні люди». 11 грудня МНКівці у складі 14-ї сотні беруть участь у захисті Інститутської від Беркуту. Разом із Пластом та Євронаступом створюють рух «Вільні люди».

2014 рік. МНКівці у складі 14-ї сотні Самооборони, активно беруть участь у подіях на Майдані. У Харкові МНКівці разом із іншими патріотами беруть під свій контроль приміщення ОДА. На Майдані викрадають члена МНК, бійця 14-ї сотні Івана Кізюка. Пізніше його буде знайдено у відділку міліції, зі звинуваченням у тероризмі. МНКівці мобілізуються до батальйонів. Заступником командира з виховної роботи 2-го батальйону Національній Гвардії стає голова Сумського МНК Олександр Бойко.

Щорічний табір «Відвага» проходить з нахилом на військовий вишкіл молоді, на таборі багато представників сходу, зокрема, Харкова, Донецька та Луганська.

МНКівці створюють волонтерську мережу «Вільні люди» для допомоги воїнам АТО. Табір «Руса-Коса» проходить у найбільшій у Європі пустелі – Олешківських пісках. На виборах до Верховної Ради 3-є членів МНК займають 2-ге місце у своїх мажоритарних округах(Тернопіль, Суми, Харківська область).

У найбільших містах проводяться семінари для громадських активістів «Вільні люди: Курс  молодого бандерівця». Проводяться різноманітні акції, концерти для збору коштів на потреби військових. Допомога відвозиться безпосередньо на передову у Піски, Щастя, Волноваху, Маріуполь та інші міста.

2015 -2016 роки. Один із напрямків роботи МНК – міжнародна співпраця та розбудова співпраці з націоналістичними організації Балтії, а також українцями діаспори в США та Канаді.

Організовує спільно з Інститутом національної пам’яті громадську кампанію з декомунізації. Також МНК долучається до роботи штабу гри “Джура”, зокрема взяли участь в підготовці виховників та проведенні Всеукраїнського етапу військово-патріотичної гри “Джура-2016: Хаджибейська Січ”.

МНК активно долучається до реформування на державному рівні: входить у молодіжну ініціативу “Реанімаційний пакет реформ”, міжвідомчу комісію з національно-патріотичного виховання при Кабінеті Міністрів України, Громадську Раду при Міністерстві молоді та спорту України, долучається до реформування закладів оздоровлення і відпочинку дітей при Міністерстві соціальної політики України.

Реалізує проект “Таборовий сезон” та організовує семінари з громадської активності “Курс Вільних Людей”.

Відіграє ключову роль у діяльності всеукраїнської мережі “Вільні Люди”, що займається деокупацією України в економічній, інформаційній, культурній сферах, а також протидією сепаратизму та реваншизму.

Активно виступає на міжнародні арені: делегація МНК взяла участь у Світовому форумі українців та Форумі української молоді діаспори,  а також у Всесвітньому конгресі кримських татар та форум, присвяченого порушенням прав людини у Криму; у зустрічі з членами «Литовського націоналістичного молодіжного союзу» щодо співпраці з допомоги українським військовим.

 

У вишкільній та інформаційно-пропагандивній діяльності Молодіжний Націоналістичний Конгрес є одним із лідерів молодіжного руху в Україні. Сьогодні ми здійснюємо підтримку офіційного сайту ОУН (р) www.UkrNationalism.org.ua; нами додатково розроблено, запущено та підтримуються окремі сайти www.gurby.org.ua та www.dontsov.info; декілька разів на рік виходить в світ заснована МНК та офіційно зареєстрована газета «Терен-Україна», що має найбільший (10 тисяч примірників) тираж серед молодіжних видань України.

За роки своєї діяльності МНК власними силами та з допомогою представників української діаспори видали значну кількість книг ідеологічного, історичного та патріотичного спрямування. Їх загальний наклад налічує близько 50 тисяч примірників.

МНК має багаторівневу структуру і володіє унікальними методиками 3-рівневого вишколу та різностороннього розвитку членства. Щорічно ми проводимо три найбільші польові молодіжні заходи в Україні: теренова гра «Гурби-Антонівці»вишкільний табір «Відвага» ім. І.Гавдиди» та табір-джамборі «Повстанська ватра», куди запрошується молодь з патріотичних організацій. Для внутрішнього вишколу проводиться зимовий екстремальний табір «Урай» та дівочий табір «Руса коса», що мають статус вишколів 1-го рівня.

Обов’язковим для МНК є організація фахових тренінгів-семінарів та таборів 2-го рівня, де провідне членство вдосконалює свої навики з метою подальшого організаційного становлення для підготовки до участі у структурах ОУН(р). Загалом, у перелічених вишкільних заходах щороку бере участь до 1000 молодих людей з усієї України.

Окрім системи рівнів членства, у МНК існує низка організаційних відзнак: «Почесний член МНК», «За бойові та екстремальні акції» та «Руса Коса». МНК також має свою емблему, зареєстровану Міністерством юстиції. Дійсні члени організації мають однострій. Під час офіційних заходів та акцій МНК використовує червоно-чорний прапор українських націоналістів.

Протягом усього періоду діяльності МНК усі його лідери та провідні діячі були відзначені урядовими та державними нагородами (орденами, преміями та почесними відзнаками). МНК підтримуює сталі стосунки з українськими діаспорними організаціями. Керівники МНК неодноразово відвідували з робочими візитами Великобританію, Канаду, США та країни СНД.

МНК ставить акценти  на роботу із студентським середовищем, зокрема через наукові студентські товариства та органи самоврядування шляхом проведення презентацій організацій, книг національно – патріотичного та філософського спрямування, зустрічей з відомими особами, організація акцій популяризації української культури.

МНК став одними із учасників розробки Всеукраїнської Концепції національно-патріотичного виховання молоді, яка була затверджена на рівні чотирьох профільних міністерств та направлена на виконання КабМіну України як державна цільова програма.